Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
alelacele
  • zarf Çabucak
    "Kemeraltı'ndan alelacele, beyaz üstüne koyu lacivert puanlı bir gecelik almıştım." - N. Eray

"alelacele" kelimesinin kullanım örnekleri.

Çünkü son dakikada alelacele değiştirilen sınav sistemlerinden daha fazlasını beklemek abes olurdu.

İptal kararı veren Mahkemenin başkanı dahil 3 hakiminin birden değişmesi ardından bilirkişi raporuna itirazlarımız yok sayılarak, yeni bir keşif yapılmadan ve ek bilirkişi raporu alınmadan alelacele karar verilmiştir.

Ya da örneğin gizli kimliğini keşfeden tehlikeli bir düşmanı sakin bir gecede aniden yoksul evine saldırınca, alelacele çamaşır makinesinden kapıp üzerine geçiriverdiği kostümü ıslak olduğu için ertesi bir hafta boyunca nezle grip dolaşan bir karakterdir.

Zaten ilk gün düşünülüp 4 gün içerisinde uygulamaya konulmuş bir alelacele kotarılmış bir eylem.

CHP, teklifin TBMM’ye sunulmasının ardından ilgili kesimlerin görüşü alınmaksızın alelacele komisyona getirildiğini belirterek, verdiği önerge ile düzenlemenin önce alt komisyonda değerlendirilmesini istedi.

Aynı ölçüyü tek sınav sonuçlarına endekslemek, sonuçları hiç düşünülmeden, alelacele alınmış karar gibi görünüyor.

Toplantıya gireceği yere gelen Bakşaliyev, alelacele araçtan inerek uzaklaştı, sürücü de ardından yoluna devam etti.

O karar alelacele hazırlanmıştı, ki daha bunu hazırlayanlar soruşturmanın nasıl hazırlanacağını unutmuşlar.

Yalçın, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın af konusundaki son beyanlarına MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından Twitter üzerinden karşılık verilmesi üzerine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in, alelacele bir basın toplantısı düzenleyerek ortaya çıkan şüphe ve belirsizliği gidermeye çalıştığını belirtti.

Şirketlerin işe alım tarafına bakınca henüz kurumsallaşmasını tamamlamamış, organizasyon şeması ve görev tanımlarını netleştirmemişken alelacele işe alım yapıp, ne istediğinin farkında olmadan pozisyon kapatınca işe aldığı gibi çıktığı da bir oluyor çalışanların.

Sıkıntılara dayanamayan Onur, sevmediği eski işi ilaç mümessilliğine geri dönmeye karar verince, Şeref alelacele ona bol sürprizli bir turne ayarlar.

İran'a karşı söz konusu planın uygulanması halinde Suudilerin petrol gelirlerinde ciddi bir artış olmasının beklendiği ancak şu anda Kongre'nin Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Suudi Krallığını cezalandırmasının konuşulduğunun belirtildiği makalede, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun tam da bu zamanda alelacele Suudi Arabistan'ı ziyaret etmesinin bu açıdan anlamlı bulunduğu kaydedildi.

Gündemimize gelen konularda önce vicdan terazimizde tartmadan alelacele kararlar vermeyeceğiz.

Sıkıntılara dayanamayan Onur, sevmediği eski işi ilaç mümessilliğine geri dönmeye karar verince Şeref alelacele ona bol sürprizli bir turne ayarlar.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanının af konusundaki son beyanlarına MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli tarafından Twitter üzerinden karşılık verilmesi üzerine AK Parti Sözcüsü Çelik, alelacele bir basın toplantısı düzenleyerek ortaya çıkan şüphe ve belirsizliği gidermeye çalışmıştır.