Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Alevi
  • özel, isim Hz. Ali'ye bağlı olan kimse

"alevi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sücaaddin Veli Dergâhının, Osmanlı döneminde Hacı Bektaş ve Abdal Musa Dergâhlarından sonra Anadolu’daki üçüncü büyük Alevi Dergâhı olarak kabul gördüğünü ve dergâh, Osmanlı İmparatorluğundan günümüze varlığını sürdürdüğünü Rektörümüz Prof.

Ziyarete, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Alevi cemaati temsilcisi Nasreddin Eskiocak, Affan Mahallesi Alevi kanaat önderi Adnan Fatihoğlu da katıldı.

Bizler Kürt, Türk, Laz, Alevi ayrıt etmeden bütün vatandaşlarımızın emrindeyiz.

Bizler Kürt, Türk, Laz, Alevi ayırt etmeden bütün vatandaşlarımızın emrindeyiz.

Bunun için de bazı kesimlerin Alevi alerjisini azdırmak suretiyle çok tehlikeli bir kutuplaşmayı derinleştirmekten sakınmıyor.

Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ceyhan Aksu, gazetecilere yaptığı açıklamada Alevilik, Bektaşilik inancı doğrultusunda öğretileri, yaşam tarzlarını, dostluğu, kardeşliği, birlik ve beraberliği yaymak olduğunu söyledi.

Nazilli Eğrek Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Derneği, Muharrem ayı nedeniyle geleneksel hale gelen 2.

Eğrek mahallesinde bulunan dernek binası önünde yapılan etkinliğe Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, AK Parti ilçe Başkanı Ramazan Satılmış, CHP İlçe Başkanı Ali Deveci, Alevi Kültür Derneği Nazilli Şube Başkanı Veysel Adak, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Şah İsmail ile yapılacak harpte, memleket içinde yer yer Alevi kıyamlarıyla devletin başına büyük bir gaile çıkması muhtemeldi.

İlyas Çapoğlu, Vali Yardımcıları, İl Protokolü, Alevi Dedeleri Ahmet Uğurlu, Rıza Aydın, Gülbank Alevi Bektaşi Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Zülfü Aras, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların ardından Alevi dedesi tarafından gülbenk okundu ve kalabalık cemevinde yemek yedi.

Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt'un konuşmasının ardından Alevi dedesi Kadir Bulut, Berkin Elvan için gülbenk okudu.

Konuşmaların ardından Tunceli Müftüsü Aşır Durgun, Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Coşkun Kökel ve Erzincan'dan misafir olarak gelen Alevi dedesi Ahmet Uğurlu, aşure, Kerbela olayı ve Hazreti Hüseyin'e ilişkin konuşmalar yaptı.

Türk'ü Kürt'e, Alevi'yi Sünni'ye kışkırtan bir atmosfer teşekkül etti.

Aynı şekilde Alevi deyip bu meşrebe mensup vatandaşlarımızı istismar edenleri de çok iyi tefrik ediyor.