Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
alfa
  • isim Yunan alfabesinin birinci harfi
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
alfa

alfa, alfa tanecikleri gibi.

Dilbilim Terimleri Sözlüğü
alfa

Yunan alfabesinin ilk harfi.

Vikipedi
Alfa (zooloji)

Alfa, sosyal hayvanlar içerisinde; alfa erkek ve alfa dişi, komünite içerisinde, diğer bireyler tarafından kararlarına uyulan ve lider konumundaki bireylerdir. Eğer bir erkek ve bir dişi birlikte bu rolü üstlenirlerse, onlara alfa çift adı verilir.


Alfa bireyler, komünite içindeki liderlik konumlarını genellikle üstün fiziksel güçlerini kanıtlayarak alırlar. Yine de, bonobolar gibi bazı yüksek derecede sosyal türlerde; komünitenin başına geçmeye teşebbüş eden birey, daha dolaylı yollara başvurabilir; örneğin diğer bireyler arasındaki politik ittifaklar kurmak ve/veya önceki alfa bireyi devirip yerini almaya çalşmak gibi.

İnsanlarda ise, alfa erkek tanımı genellikle sosyal konum olarak en yüksek noktadaki, güçlü erkekler için kullanılır. Popüler kültürde alfa grup adına karar veren, karizmatik lider konumunda olan insanlar için kullanılır.

Alfa

Alfa, Yunan alfabesinin ilk harfidir. Alfa sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:

  • Alfa ( botanik)
  • Alfa ( zooloji)
  • Alfa Centauri ( astronomi)
  • Alfa parçacığı ( fizik)
  • Alfa Romeo
  • Alfa işlemcisi ( Mikroişlemciler),
  • Alfanümerik

"alfa" kelimesinin kullanım örnekleri.

Meral Kekeçoğlu kongrede “Ormangülü Balına Maruz Kalan Fare Spermleri Morfoloji Testi Üzerine Bir Değerlendirme”, “Propolisin Alfa Amanitin Toksisitesi Üzerine Terapötik Etkisi”, “Yığılca Bal Arısının Hijyenik Davranış Bakımından Islah ve Seleksiyonu”, “Arı Biziz Bal da Bizdedir” ile “Kraliçe Arı Üretimi ve Girişimcilik” başlıklarında dört sözlü ve bir poster sunumuyla Düzce’yi başarıyla temsil etti.

İnflamasyonda immun sistem hücrelerinden salınan IL-1,IL-6, TNF-alfa gibi sitokinler Karaciğer hücrelerini(hepatositler) uyararak CRP,Serum Amiloid proteinleri gibi akut faz reaktanlarının üretilip kana verilmesine yol açar.

Biri kortizol hormonu biri de alfa amilaz enzimi olan iki stres biyogöstergesini test eden bilim adamları hamile kalma sürelerini karşılaştırdı.

Kortizol seviyeleriyle hamile kalamama arasında bir bağ kuramayan uzmanlar alfa amilaz enziminin etkisini ortaya çıkardı.

Ş’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 26 Şubat Pazar günü, Seyhan ilçesi Zeytinli ve Gökçeler Mahalleleri ile Soda Tuz İşletmeleri, Sebat Tarım, Beyza, Arpağ Dayanıklı Tüketim, Şimşek Jeneratör, VSB Çiçekçilik, Akdeniz Otomotiv, Yıldırım Saç Metal, Ünkar Lojistik, Çimsa, Dönkasan, Man Servisi, Çukurova Petrol, Nurdamla Plastik, Özalpsan Plastik, Genel Sigorta, Aksa Jeneratör, Akyem, Borusan Makina, Hasçelik, Alfa Tek Makina, Adanur Çelik, Naska Gıda, Dalpa, Çukurova UN, Maba Tarım, Eksim Plastik, Medeni Baskül, Güney Un ve KSG’ye 10:00-11:00 saatleri arasında, İstiklal Mahallesi 40058, 40056, 40052, 40044, 40028 ve 40054 sokaklar, Döşeme Mahallesi 60100, 60101, 60010 ve 60008 sokaklar, Hurmalı Mahallesi 34020, 34024 ve 34030 sokaklar ile Sedef Otel, Kemal Matbaası ve Seyhan Belediyesi Kültür Merkezine 12:00-16:00 saatleri arasında elektrik verilemeyecek.

Seyhan ilçesi Zeytinli ve Gökçeler mahalleleri ile Soda Tuz İşletmeleri, Sebat Tarım, Beyza, Arpağ Dayanıklı Tüketim, Şimşek Jeneratör, VSB Çiçekçilik, Akdeniz Otomotiv, Yıldırım Saç Metal, Ünkar Lojistik, Çimsa, Dönkasan, Man Servisi, Çukurova Petrol, Nurdamla Plastik, Özalpsan Plastik, Genel Sigorta, Aksa Jeneratör, Akyem, Borusan Makina, Hasçelik, Alfa Tek Makina, Adanur Çelik, Naska Gıda, Dalpa, Çukurova Un, Maba Tarım, Eksim Plastik, Medeni Baskül, Güney Un ve KSG’ye 10:00-11:30 saatleri arasında enerji verilemeyecek.

Müftüoğlu, "'Bu amaçla kullanılan ürünlerin içerisine uygun miktarlarda peptit, DMAE, hyalüronik asit, yeşil çay özü, arnika ekstresi konulursa ve bu foiTnüller biraz da alfa lipoikasit, koenzim Q-10 ve diğer antioksidanlarla güçlendirilirse göz çevresinin kırışıklarını giderme ve önlemede bir ölçüde de olsa başarı kazanmak mümkün olur" diyor.

Seyhan ilçesi Zeytinli ve Gökçeler mahalleleri ile Soda Tuz İşletmeleri, Sebat Tarım, Beyza, Arpağ Dayanıklı Tüketim, Şimşek Jenaratör, VSB Çiçekçilik, Akdeniz Otomotiv, Yıldırım Saç Metal, Ünkar Lojistik, Çimsa, Dönkasan, Man Servisi, Çukurova Petrol, Nurdamla Plastik, Özalpsan Plastik, Genel Sigorta, Aksa jeneratör, Akyem, Borusan Makina, Hasçelik, Alfa Tek Makina, Adanur Çelik, Naska Gıda, Dalpa, Çukurova UN, Maba Tarım, Eksim Plastik, Medeni Baskül, Güney Un ve KSG’ye 12:00-14:00 saatleri arasında elektrik kesintisi olacak.

Maddelerin arasında 400 kilogram amfetamin maddesi, 600 kilogram benzil metil keton ve 5 ton da alfa aseliton fenil maddesi olduğu öğrenildi.

Almanlar, berilyum elementini alfa parçacıklarıyla bombardıman edince açığa güçlü bir radyasyon çıktığını bulmuştu.

Bu araçlarla değişik bozunum aşamalarında ortaya çıkan alfa partiküllerinin miktarı ölçülüyor.

Lüks sportif sedan olarak tanımlanabilecek Alfa Romeo Giulia, bune uygun çekici ve agresif tasarımı, zengin donanım listesi ve güçlü motor seçenekleriyle dikkati çekiyor.

Açıklanan plana göre FCA, kademeli olarak Alfa Romeo, Jeep ve Maserati markalarında da dizeli devreden çıkartacak.

Ş Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, Lila Kağıt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Öğücü, EST Panel Şirket Sahibi Nüvit Kırçuval, Else Elektrik Seyfettin Koçak, Bilkont Tekstil Ramazan Dumru, Polifarma Yetkilisi Vildan Kumrulu, Semilyon Ev Aletleri Erkan Toprak, UPR Tekstil Mehmet Elverdi, Pektaş Tekstil Nejla Pektaş, Alfa Kutu Altan Çinoğlu ve Devrim Matbaa Ambalaj Genel Müdürü Özgür Eski ve Çorlu TSO Genel Sekreteri İbrahim Karağöz katıldı.

Narkotik madde arama köpeği Alfa'nın da kullanıldığı aramada, aracın kapı içlerine gres yağı sürülmüş 8 paket halinde 4 kilo 435 gram eroin ele geçirildi.