Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ana
 • isim Anne
  "Anası mutfakta bir tabağa marul doğruyor." - Y. Atılgan
 • Yavrusu olan dişi hayvan
 • Dinî bakımdan aziz tanınan bazı kadınlara verilen saygı unvanı
  "Fatma Anamız. Meryem Ana."
 • ünlem Yaşlı kadınlara saygılı bir seslenme sözü
 • Velinimet
  "Yoksullar anası."
 • Alacağın veya borcun, faizin dışında olan bölümü
 • sıfat Temel, asıl, esas
  "Ana bina aradan geçen elli beş yıla karşın değişmemiş." - A. Kutlu
 • matematik Çizgilerden herhangi birini anlatan kelimeye sıfat olarak geldiğinde o çizginin, belirli bir kural altında hareket ederek bir yüzey oluşturmaya yaradığını anlatan bir söz
anam!
 • sese verilen tona göre şaşma, beğenme, acı, üzüntü vb. duygular anlatan söz
  "Anası mutfakta bir tabağa marul doğruyor." - Y. Atılgan
 • kadın erkek, büyük küçük herkese karşı kullanılan bir seslenme sözü
Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu
ana

bk. ana kayıt

Zanaat Terimleri Sözlüğü
ana

(I) Pullukta oku gövdeye bağlayan demir kısım. (Kızılca *Bor -Niğde)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ana

İşte, işte burada.

Vikipedi
Ana (anlam ayrımı)
 • Anne ya da ana, bir çocuğu doğuran, bakımını üstlenen veya kendi doğurmadığı bir çocuğu evlat edinen ve bakımını üstlenen dişi canlı.

Ayrıca şu anlamlara da gelebilir:

Ana (roman)

Ana, Maksim Gorki'nin yazdığı romandır. 1917'deki Rus devrimi öncesindeki Rus işçi sınıfının fakir yaşantısını anlatmaktadır.

Ana (film, 1926)

Ana (, Mat), yönetmenliğini Vsevolod Pudovkin yaptığı, 1926 yılı yapımlı Sovyet filmidir. Film 1905 Rus Devrimi yıllarında Çar'ın koyduğu kurallara karşı bir kadının mücadelesini konu alıyor. Film 1906 yılı yayınlı Maksim Gorki'nin eseri olan Ana adlı romandan uyarlamadır. Film Pudovkin'in "devrimsel üçlemesi"nin ilk filmidir, diğerleri Petersburg'un Sonu (1927) ve Asya Üzerindeki Fırtına (1928). Film 1968 yılında Rus film şirketi Mosfilm tarafından tekrar restore edilmiş olup, Tikhon Khrennikov tarafından film müziği eklenerek gösterime girmiştir."Tikhon Khrennikov – Works"
"Музыка к фильмам" (film music), Tikhon Nikolaevich Khrennikov home page

Oyuncular[ değiştir]
 • Vera Baranovskaya, rolü: Pelageya Nilovna Vlasova (anne)
 • Nikolai Batalov, rolü: Pavel Vlasov (çocuk)
 • Aleksandr Chistyakov, rolü: Vlasov (baba)
 • Anna Zemtsova, rolü: Anna (devrimci bir kız)
 • Ivan Koval-Samborsky, rolü: Vessovchtchnikov (Pavel'in arkadaşı)
 • Vsevolod Pudovkin, rolü: Polis memuru
 • V. Savitsky, rolü: Isaik Gorbov (ustabaşı)
 • N. Vidonov, rolü: Misha (işçi)
 • F. Ivanov, rolü: Hapishane müdürü
 • Ivan Bobrov, rolü: Genç mahkum
 • Vladimir Uralsky, rolü: Öğrenci
 • Aleksandr Gromov, rolü: Devrimci
Kaynakça[ değiştir] Dış bağlantılar[ değiştir]

"ana" kelimesinin kullanım örnekleri.

Daha önce Abdominal Aort Anevrizması (Karın ana damarında balonlaşma) ve İliak Arter Anevrizması (Bacak ana damarında balonlaşma) nedeniyle ameliyat edilen Cemil Araçı (59) isimli hasta, Torakoabdominal Anevrizma (karın ile göğüs arasındaki damarda balonlaşma) nedeniyle yapılan başarılı ameliyat sonrası sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

İlçe Mili Eğitim Müdürü Servet Çetinkaya ve Kumral Abdal anadolu Lisesi Okul Müdürü Ali Bilgin Başkan Bakıcı’ya 407 TUBİTAK Bilim Şenlikleri Düzenleme Programı kapsamında Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 17-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen “Kumral Abdal Bilecik’te Bilim Şenliği Müjdeliyor” isimli projenin ana destekçilerinden olan Bozüyük Belediyesi ve Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’ya teşekkür ederek plaket takdiminde bulundular.

Üç ana bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde, Abdallık geleneği Neşet Ertaş’ın hayatı, Neşet Ertaş’ın günümüz abdalları için ne anlama geldiği Kırşehir’i temsil eden bir imge olması repertuvarının kaç türküden oluştuğu ve edebî kişiliği ile YouTube’da en fazla dinlenen 15 türküsünün metni yer alıyor.

Uluslararası Hazreti Mevlana’yı Anma Törenlerinin 81’ncisinde, sahne ve salonlarda gerçekleştirilecek olan programların 23 ana başlıktan oluşacağını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ise, “Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında açılış programının ardından, 15 sema, 15 mesnevi dersleri, 40 türbe önü buluşmaları, 14 sergi, 3 panel, 15 konferans, 1 ödül töreni, 1 sunum, 1 imza günü, 1 Nevbe merasimi, 17 Türk Tasavvuf müziği konseri, 15 Mesnevi sohbetleri, 47 atölye çalışmaları, 1 sempozyum, 22 Meşk, 23 söyleşi, 1 opera, 21 stantlar (Sanat Ocağı Mevlevihane), 3 bin 512 tiyatroyla birlikte toplam 3 bin 766 program gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci de teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılsa da eğitimin ana unsurunun öğretmenler olduğunu söyledi.

Asfalt sezonunun açılışıyla birlikte asfalt ve yol düzenleme çalışmalarının hız kesmeden devam edildiğini belirten Başkan Toru, “Doğu Hadimi Mahallesinde Abdürreşit ve Hasanköy Caddeleri arasında kalan iki ana arterle birlikte toplam 11 sokakta parke, bordür ve asfaltlama çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Ana teması, “Kamu Sektöründe Yenilik” olarak belirlenen AER toplantıları, uzmanların konuya ilişkin görüş ve önerilerinin yer aldığı oturumlarla devam etti.

Antrenmanın ana bölümünde her oyuncu kendi nabız aralığına göre aerob koşu yaptı.

Tesiste kullanılacak ana hattı, İtalyan makine üreticisi BP Agnati üretiyor.

Agop Kotoğyan, Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’ndeki cenaze töreninin ardından Zeytinburnu’ndaki Balıklı Ermeni Mezarlığı’na defnedildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 9’u tutuklu, 10’u firari 85 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Güzel yaptığı yazılı açıklamada, “Ata yurttan, Ana yurda uzAnan halk ozanlığı zincirinin Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Aşık Sümmani, Aşık Emrah, Aşık Hicrani ve Aşık Veysel gibi en sağlam halkalarından biri olan, ahraz dillerin tercümanı, yangın yüreklerin sesi, susmuş dillerin feryadı, Dadaşın isyan ruhu, hemşerimiz Aşık Reyhani’yi ölümünün dokuzuncu yılında rahmetle anıyoruz.

Bunun öncesinde de yazdığım başka kitaplar vardı ama onların ana konusu daha çok ailevi ilişkiler üzerineydi ve gerilim türünde değildiler, ama ‘Kapalı Kapılar Ardında’ yayımlandıktan hemen sonra herkes bunun inanılmaz bir psikolojik gerilim kitabı olduğunu söyledi.

Evde yapılan aramada, tarihi eser olduğu değerlendirilen 15 sikke, 1 gümüş broş, 1 kandil, 1 kulp, 1 mermer kadın heykel başı, 1 Poseidon heykeli, 1 Meryem Ana heykeli, 2 metal büst, 1 metal büst başı, Osmanlıca akait şerhi kitabı, 1 ruhsatsız tabanca, tabancaya ait mermi ve kazı işlerinde kullanılan aletler ele geçirildi.

Programın sonunda AKEF Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğr.