Kelime tanımını bul

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
anna

Korku, şaşma, hayranlık bildirir ünlem.

Vikipedi
Anna (Trabzon imparatoriçesi)

Anna Anakutlu Megali Komnini , (ö.1342), 17 Temmuz 1341 tarihinden 4 Eylül 1342 tarihine kadar Trabzon İmparatorluğu'nun imparatoriçesi. II. Aleksios ile Djiadjak Jaqeli'nın kızıdır.

Anna rahibeydi, fakat İrini Paleologina'nın başarısız yönetimi sırasında, Trabzon soyluları tarafından tahta geçmesi için ikna edildi. Lazika eyaletinde imparatoriçe olarak ilan edildi. Anna, 17 Temmuz 1341 tarihinde Gürcü Kralı V. Giorgi tarafından gönderilen askerlerle güçlendirilmiş birliklerle şehre girip, herhangi bir dirençle karşılaşmadan İrini'yi görevden alıp tahta geçti.

Üç hafta sonra, Bizans gemileri İrini'yi destekleyen hizbin birlikleri ile beraber Trabzon'a yelken açtılar. Yanlarında II. İoannis'in oğlu ve Anna'nın amcası Mihail de vardı. Mihail, Bizans imparatoru V. İoannis'in üvey kardeşi olan görevden alınmış İrini ile evlendirilmek üzere seçilmişti. Ancak Mihail sarayda tutuklandı, Anna'yı destekleyen Laz hizbi Mihail'i destekleyen kuvvetleri etkisiz hale getirip gemileri ele geçirdiler.

Ertesi gün Mihail, İneon'a (bugünkü adı Ünye) Megadük Hadım İoannis gözetiminde sürgüne gönderildi, İrini Paleologina da Konstantinopolis'e yollandı. Ancak hiziplerden biri ile Ceneviz desteği ile Mihail'in oğlu III. İoannis 4 Eylül 1342 tarihinde taç giydi. Bu kargaşa sırasında birçok kişi idam edildi. Anna'da görevden alınmasından kısa bir süre sonra boğularak öldürüldü.

Anna (Go to Him)

Anna (Go to Him), The Beatles'ın Please Please Me albümünün üçüncü şarkısıdır. Vokalde John Lennon vardır. Bu şarkı Lennon'ın 50'li yıllar R&B müziğine olan ilgisinin göstergesidir. Sözler Arthur Alexander'a aittir.

Anna (Eflak)

Anna Basarab ( Bulgarca: Анна Басараб), Eflak prenses ve Bulgaristan imparatoriçesi.Божилов, Иван. Фамилията на Асеневџи (1186–1460), София, 1985.

Anna, dük Nicolae Alexandru'nun ve ikinci karısı Klara'nın kızıdır.Daniel Barbu, Sur le double nom du prince de Valachie Nicolas-Alexandre ve I. Radu'nun baba bir kardeşidir.

Anna çar Ivan Sratsimir'la evlendi ve Bulgaristan imparatoriçesi oldu. Onların çocukları:

  • II. KonstantinIvan Tjutjundžiev i Plamen Pavlov, Bălgarskata dăržava i osmanskata ekspanzija 1369–1422, Veliko Tărnovo, 1992.
  • DoroteaVinko Foretić, Povijest Dubrovnika do 1808: dio. Od osnutka do 1526
  • kız