Kelime tanımını bul

Vikipedi
Arashi

Arashi (嵐, kelime anlamı Fırtına), Johnny & Associates adlı Japon yetenek ajansına bağlı Japon müzik grubudur.
Grup resmi olarak, 15 Eylül 1999 tarihinde Honolulu, Hawaii'de oluşmuştur. İlk olarak Pony Canyon adlı şirkete bağlı olan grup, Pony Canyon etiketi altında altı single, bir albüm, bir de derleme albüm yayımladıktan sonra Johnny's şirketine bağlı, grubun başarılı yükselişi ile oluşan J Storm etiketine taşınmıştır. Grup 2001 yılında yapmış oldukları bu değişiklikten sonra, sürekli olarak ilerlemiş ve büyük başarılara imza atmıştır.

Grup, ilk büyük çıkışını 2007 yılında yayımladığı on sekizinci single "Love so sweet" ile yapmıştır. Love so sweet adlı şarkı, grubun üyelerinden Jun Matsumoto rol aldığı dizi "Hana Yori Dango 2" için kullanılmıştır. Single, 2007 de Japonya'nın en iyi satan on single arasına yerleşmiştir ve grubun 400,000 adetten fazla satan ilk yayını(J-Storm ile) olmuştur. 2008 yılında ise Arashi, Japonya'daki Oricon popüler müzik listelerinde en çok satan on single sıralamasında ilk iki dereceye girmiştir. 524,000 adet satan "One Love" ikinci sıraya yerleşirken, 618,000 adet satarak birinci sıraya yerleşen single "Truth/Kaze no Mukou e" olmuştur.
Bir sonraki yıl ise Arashi'ye daha fazla başarı getirmiş, onları Oricon sıralamalarında dört ayrı dalda da en iyi yapmıştır:
*En iyi yüz single sıralamasında ilk üç sıranın üçüne de oturan grup; birinci sıraya "Believe/Kumorinochi, kaisei" ile, ikinci sıraya "Ashita no Kioku/Crazy Moon~Kimi wa Muteki" ile, üçüncü sıraya ise "My Girl" ile yerleşmiştir.
*En iyi yüz müzik-DVD sıralamasında ilk iki dereceyi alan grup, birinciliğe "5x10 All the BEST! CLIPS 1999-2009" sayesinde, ikinciliğe ise "ARASHI AROUND ASIA 2008 in TOKYO" sayesinde lâyık görülmüştür.
*En iyi yüz albüm sıralamasında ise birincilik koltuğuna "All the BEST! 1999-2009" ile oturmuştur.
*Tüm Japonya'nın kalbini kazanan ve bu kadar başarıya imza atan grup son olarak da en iyi sanatçı ödülünü almıştır.
Bu Oricon tarihinde üçüncü kez görülmüş ve uzun süredir görülmeyen bir başarı olmuştur.