Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
arz
  • isim Sunma
  • Piyasaya mal sürülmesi, sunu
  • Yüksek bir makama anlatma, bildirme
İktisat Terimleri Sözlüğü
arz

bk. sunum

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
Vikipedi
Arz

Arz aşağıdaki anlamlara gelebilir:

  • Arz, Dünya
  • Arz, Mikro-ekonomi terimidir.

"arz" kelimesinin kullanım örnekleri.

Abalık özellikle kış aylarında kan bağışında bulunmanın stoklarda yaşanan azalma nedeniyle daha fazla önem arz ettiğini söyledi.

Ahlat’ın Anadolu’da tüm boyların yetiştiği ilk yer olduğunu vurgulayan Çoban, “Ahlat; kültürel mirasımızın en güçlü sergilendiği alan ve 8 bini aşkın abidevi mezar taşının bulunduğu ve yer yüzünde başka bir coğrafyaya nasip olmayan bir nitelik arz ediyor.

Diplomatik dokunulmazlığı olan bir Bakanın kendi konsolosluğuna alınmaması da ayrıca abeslik arz ediyor.

Kısa vadede büyümemizin yavaşlaması ancak akabinde gitgide daha da güçlenen bir ekonomik toparlanmanın sağlanması sürdürülebilir, dengeli ve sağlıklı büyüme hedeflerimizle uyumluluk arz etmektedir.

Bu nedenle özellikle meteorolojiden hava durumunun takip edilerek sicilli yarma ve dolgu şervlerinin akma ve heyelan tehlikesine karşın gözetim ve kontrol altında tutulması, kritik olan hava durumlarında nöbetçi bırakılması, gerekirse makinistler ve TSİ kumanda merkezleriyle iletişime geçilerek hava ve yol durumunun takip edilmesi, doğal afetlerin kazaya sebep olmadan önlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Çorum’a daha çok iç turistin gelmesi dışarıda yaşayan Çorumluların ilimizi daha çok ziyaret edebilmeleri noktasında “Komşunu Alda Gel Projesi” önem arz ediyor.

Türkiye’nin motorini işlenmiş olarak aldığına dikkat çeken Aktaş, Avrupa’daki arz miktarı değişene kadar farkın bu miktarda kalacağını söyledi.

Alıcı ve satıcıyı, aleniyet ilkesi ve objektiflik kriteri ile bir araya getirerek arz ve talebi disipline olmuş piyasada buluşturacağız.

Kapalı kapılar ardında yürüttüğü pazarlıkların artık aleniyet arz etmesi lüzumundan kaynaklanan bir hazımsızlığı yaşıyor.

Esra Kürüm, her toplumun dünyayı anlayış ve algılayış biçimi farklı olduğundan dillerin her topluma göre farklılık arz ettiğini belirti.

Kendisine camiamıza katkılarından dolayı ve Sayın Mesut Şengün’e İstanbul Bakırköy’de düzenlenen Yesüken seminerine katkılarından dolayı teşekkürlerimizi arz ediyor ve Safranbolu’da yapımına başlanacak olan Dünya Savaş Sanatları Merkezi “Sayokan Korgan” açılışına bekliyoruz” diyerek Sayokan ve Yesüken kurucusu Nihat Yiğit ve Bizim Savaş Sanatları Derneği İstanbul Sayokan Alplık Okulu kurucusu Mahmut Arslan adına teşekkür belgelerini takdim etti.

Bedir, Bayburt Kalesi ve etrafındaki araştırmalarda kalenin yalnızca savunma amaçlı kullanılmadığı, bulunduğu ticaret yolu üzerinde güvenliği sağlayarak ekonomik yaşamın gelişmesine de katkı sağlayan bir görünüm arz ettiğini anımsattı.

Tahvil faizlerindeki düşüşün sebeplerini anlayabilmek için bu piyasadaki arz ve talep koşullarını incelememiz gerekir.

TÜRK MİLLETİNİN KAZAKİSTAN HALKINA HEDİYESİ Caminin mimari özelliklerinden de bahseden Mazhar Bilgin, şöyle devam etti: “Caminin mimari özelliği 16 metreye kadarki yükseklikte dikdörtgen özellik arz ediyor, 19 metreye kadar oval silindirik gelir, ondan sonra armudi kubbe üzerinde oluşur.

Ekmek Tebliği’nde yer alan, “Ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri en az 200 gram ağırlıktan başlayarak 10’ar gram arttırılmak suretiyle piyasaya arz edilir” maddesinin ekmek israfının azaltılmasında büyük bir adım olduğunu belirten TESOB Başkanı Metin Kara, “Bugüne kadar ekmekler en az 250 gram olarak üretiliyor ve 50’şer gram olarak ağırlıkları artırılıyordu.