Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
atıl
  • sıfat Tembel
  • İşsiz, aylak
  • Etkisiz, işe yaramaz
  • fizik Süreduran
Kişi Adları Sözlüğü
Atıl

Cinsiyet: Erkek “Girişken ol, ilerlemek için çaba göster, hızla ilerle, atılgan ol” anlamlarında kullanılan bir ad.

"atıl" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sabah üniversiteye giderek derslerine giren, dersten çıktıktan sonra da soluğu gençlik merkezinde alan gönüllüler, daha sonra soğuk havaya aldırış etmeden topladıkları atıl malzemeleri temizleyip boyadı.

ATIL KUTOĞLU Koleksiyonlarında Türk ve Osmanlı sanatından esintilerle, modern sanat, Viyana sanatının altın dönemi “Wiener Wekstaette”nin etkilerinin kaynaştığı Atıl Kutoğlu’nun ünlü müşterileri arasında Avusturya Prensesleri Camilla Von Habsburg ve Francesca Von Habsburg’la birlikte, Jessica Alba, Catherine Zeta-Jones gibi film yıldızları, ünlü Belçikalı ses sanatçısı Viktor Lazlo, top modeller Naomi Campbell, Karolina Kurkova, Elizabeth Jagger, Alek Wek’in yanısıra İngiltere Kraliyet ailesinden Prenses Michael of Kent, kızı Gabriela Windsor, Avusturya Basbakanı’nın eşi Martina Faymann gibi isimler bulunuyor.

Orman İşletme Müdürlüğü’nden kiralanan C Tipi 70 Dönümlük Mesire yerinde çalışmalara hızla başlayan Altunhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunhan, ilk olarak atıl durumda bulunan ve çöplüğe dönen bölgenin temizlenerek düzenlendiğini ve burada geniş bir kumluk alan oluşturulduğunu ifade etti.

Bununla alakalı Türkiye'de denetim kurulları bugüne kadar atıl bir vaziyette angarya kurul haline getirilmiş.

Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile atıl durumda bulunan baraj kenarlarını ağaçlandırılmak suretiyle su kalite ve miktarını artırmayı, mevcut erozyonu önleyerek barajların ekonomik ömrünü uzatmayı ve yaban hayatı için yeni barınma alanları oluşturmayı hedefliyoruz.

Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile atıl durumda bulunan baraj kenarlarını ağaçlandırılmak suretiyle su kalitesi ve miktarını artırmayı, mevcut erozyonu önleyerek barajların ekonomik ömrünü uzatmayı ve yaban hayatı için yeni barınma alanları oluşturmayı hedefliyoruz.

Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile atıl durumda bulunan baraj kenarları süratle ağaçlandırılmak suretiyle su kalitesi ve miktarı artırılacak.

Bu proje ile eski balıkhane alanı atıl durumdan kurtulacak ve kentimiz hak ettiği alana ve görünüme kavuşacak.

Kent Meydanı projemiz ile eski balıkhane alanı atıl durumdan kurtulacak ve kentimiz hak ettiği alana ve görünüme kavuşacak.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum ilçesine kazandırılacak yeni yaşam merkezinin projesi mimar Yakup Atıl Beçin ve Büyükşehir Belediyesi ekibi tarafından hazırlandı.

Teklife ilişkin yapılan açıklamada, Engelli olmayı atıl değil aktif hale dönüştürmek, üretim çarkının içinde özne haline getirmek, hayatın akışına bizatihi yön veren bir konuma taşımak gerektiği vurgulandı.

Eşi Hatice Bozak ile derme çatma bir kulübede yaşamaya başlayan Bozak, yatırımın atıl kalmasına dayanamadı.

Buynuz konuşmasında atıl durumda bulunan köy merasının yapılan ıslah çalışmasının ardından tekrar hayvancılığa kazandırılmasından dolayı Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teşekkür etti.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, kent genelinde cadde, sokak ve boş arazilerde atıl vaziyette bırakılmış kullanılmayan araçların çevre kirliliği, asayiş ve terör eylemleri açısından risk oluşturduğu belirtildi.

Manken olmayı isteyen Deren Talu, bu yoldaki ilk adımını Atıl Kutoğlu'nun defilesinde attı.