Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
avlanmak
  • nsz Avlama işine konu olmak
  • Ava gitmek, ava çıkmak, av için dolaşmak
    "Babam o yaz sonunda avlanmak için Çardak'a gitti." - A. Kutlu
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
avlanmak

Evlenmek

"avlanmak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kaçak avcılar tarafından avlanmak için yapılan bazı uygulamalar ve yöntemler yaban keçilerinin nesillerinin yok olmasına neden oluyor.

Balıkçı Hasan Yusufoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde avlanmak için denize açıldığını ve ağına çapa takıldığını söyledi.

Avlanmak için ava giden 15 Kaynarcalı avcı, karşılarına çıkan diş uzunluğu 26 santimetre olan 350 kilogramlık dev domuza ateş etmeye başladı.

Ve o erişkin tipi bir cinsellik değildir, avlanmak üzerinden devam eden bir cinselliktir.

Ancak avlanmak maksadıyla gelip ilçede ve dağ yayla gibi yerlerde huzuru kaçırıyorlar.

Balıkesir ve çevresinde birkaç gündür etkisini sürdüren fırtına ve soğuk hava koşulları nedeniyle Bandırma ve çevresindeki teknelerin avlanmak için denize az sayıda açılması ve yakalan balıkların az olması nedeniyle balık fiyatları arttı.

Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İlhan Bal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Konya'nın Sarayönü ilçesindeki Beşgöz Göleti'ne oltayla avlanmak amacıyla geldiklerinde, suların derinliklerde bulunan terk edilmiş balıkçı ağları nedeniyle mesai yapamayınca, bu ağların toplanması için jandarma ekipleri ve ilgili kurumlardan yardım istediklerini söyledi.

Av sezonu, av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmekte olup, bu dönemde yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanması ve av sezonu kapanış tarihinden sonra avlanmak kesinlikle yasaktır.

İddialara göre, Ebubekir Taşkın isimli şahıs arkadaşı Hasan Kasal ile avlanmak üzere iki farklı sandalla göle açıldı.

Kemiriciler ile kuş, sürüngen, kurbağa, böcek, tavşan, domuz yavruları ve bazen de çürümemiş leşlerle beslenen saz kedisi, diğer yırtıcı türlerden korunmak, avlanmak için ağaçlara da tırmanabilir.

Edinilen bilgiye göre, Ahlat merkez ile Ovakışla beldesi arasında yapılan yol kontrolleri sırasında, bir araçta avlanmak maksadıyla kafese konmuş 6 adet ötücü kınalı keklik ile yine keklik avcılığında kullanılan 200 adet misina tuzak ele geçirildi.