Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
azman
 • sıfat Aşırı gelişmiş
 • isim Kerestelik tomruk
Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü
azman

Kare biçimli, başkesit alanı 20x20 cm ile 30x30 cm arasında değişen yapı kerestesi.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
azman
 1. Beş yaşını geçmiş davar.

 2. İğdiş edildiği, enendiği halde erkekliğini kaybetmiyen keçi, koç, boğa.

 3. Doğuştan tek hüsyeli hayvan.

 4. Enenmiş, iğdiş edilmiş koç, keçi.

 5. Damızlık olarak ayrılmış erkek keçi, davar.

 6. Erkek hindi.

 7. Boğa, dört yaşını geçmiş boğa.

 8. Av köpeği.

 9. Mevsiminden önce doğan kuzu, oğlak.

 10. 3-4 yaşında dişi davar, keçi.

 11. Dört yaşında sığır.

"azman" kelimesinin kullanım örnekleri.

Hem gençlerimizin geleceğine en iyi şekilde yön vermeye çalışırken hem de dolapçı, tokur, azman gibi Denizli'nin yerel ırklarına sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Zeynel Balkız'ın 2 yıl 1 ay, Ali Özcel, İsa Koşar ve Besim Yücel'in 6 yıl 10 ay 15'er gün, Gökhan Çelik, Kadir Çelik, Hüseyin Azman ve Yalçın Cabar'ın 6 yıl 3'er ay, tutuklu sanıklar Haluk Bedel, Gürhan Onat ve Sadettin Yılmaz'ın 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Dolapçı ve katal türü güvercinlerle yerel ırklar olan kısa ibikli tokur ve azman ırklarının tanıtımı için Türkiye genelinde etkinliklere katıldıklarını anlatan Yıldırım, Denizli'nin bu dört nadide güvercin ırkının tanıtımına önem verdiklerini dile getirdi.

Sıcacık yatağından kalkmak zorunda olan bir çocuk, çocuğun gidişini dört gözle bekleyen azman bir kedi, kedinin eline düşen bahtsız bir kara kızılkuyruk, incir ağacında ceviz mancınığı tasarlayan bir karga, geleneksel kuyruksokumu toplantısında konuşmacı olan bir pire, kemik torbasının kaderini değiştiren hafif şiddette bir deprem.

Yarışmalar sonunda Pasta süsleme dalında ilk üçü Zeliha Elvan Subaşı ve annesi Aynur Subaşı, Elif Gürgey ve annesi Aslı Güngey, Emine Azman ve annesi paylaşırken, Uçurtma yapma yarışmasında Kemal Budak ve babası Yücel Budak, Yiğit Şengü ve babası Hasan Şengü ile Poyraz Liman ve yakını Serdar Liman paylaştı.