Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
büfe
  • isim Evlerde içine yemek takımlarının konduğu dolap
  • Toplantılarda yiyecek ve içeceklerin konulduğu masa
    "Kadınlar büfeye gidip bir şey yemek için bile kımıldamıyorlardı." - F. R. Atay
  • Yiyecek, içecek, gazete, dergi vb.nin satıldığı küçük dükkân
    "Ben köşedeki büfeden size sandviç getirebilirim." - P. Safa
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
büfe

Komodin

Vikipedi
Büfe

Büfe yemeklerin, yemekhanelerin kendilerine hizmet verdikleri bir kamusal alana yerleştirildiği yemek servisidir. Büfeler oteller, restoranlar, kafeler ve birçok sosyal etkinlik dahil olmak üzere çeşitli yerlerde sunulmaktadır. Büfe lokantaları normalde bir set fiyat için tüm yiyebilinen (AYCE) yiyecekleri sunar, ancak bazı ölçü fiyatları ağırlıkçadır.https://vinepair.com/articles/the-buffet-a-cultural-history-of-an-american-institution/ Büfelerin genellikle sıcak yemekleri vardır, bu nedenle sıcak yiyecekler içermeyen formatları tanımlamak için soğuk büfe terimi ( isveç masası veya Smörgåsbord) geliştirilmiştir. Sıcak veya soğuk büfeler genellikle bulaşık ve mutfak eşyalarını içerir, ancak, küçük ve kolayca tüketilebilecek şekilde tasarlanan, kekler, dilim pizzalar, kokteyl, yiyecekler vb olabilir.

Çeşitli açık büfe formatların vazgeçilmez özelliği, yemek yiyenlerin yemekleri doğrudan görebilmeleri, hemen hangi yemekleri tüketmek istediklerini seçmeleri ve genellikle ne kadar yiyecek alacağına karar vermeleridir. Büfeler, çok sayıda kişiye aynı anda hizmet vermek için etkilidir ve çoğu zaman iş sözleşmeleri veya büyük partiler gibi kurumsal ortamlarda görülür. Açık büfe, kendilerine hizmet veren akşam yemeklerini içerdiğinden, geçmişte, masa servisinden daha resmi olmayan, resmi olmayan bir yemek biçimi olarak kabul edilmiştir. Ancak son yıllarda, özellikle açık alanların bireysel masa yerlerinin sunumunu zorlaştırdığı evlerde, açık büfe yemekler, ev yemeği partilerinin ev sahipleri arasında giderek daha popüler hale gelmektedir.https://www.streetdirectory.com/food_editorials/meals/restaurant_guide/history_of_buffets_and_infusions_restaurant.html

Büfe masası, 16. yüzyılın ortalarından itibaren brännvinsbord'dan (İsveçli schnapps veya alkollü içecekten alınan atış) kaynaklanmaktadır. Bu gelenek, 18. yüzyılın başlarında başlamıştı ve 19. yüzyılın başlarında daha modern bir büfe haline getirildi. Smörgåsbord büfesi, Avrupa çapında demiryollarının genişletilmesine kadar popülerlik kazanmadı.http://mentalfloss.com/article/69405/all-american-history-behind-all-you-can-eat-buffet

Akşam yemeklerini "büfe" tarzı yemekler olarak adlandırılan yiyeceklerden seçmenin birçok farklı yolu vardır. Bazı büfeler "sadece tek geçişli" dir, ancak çoğu büfeler bir lokantanın daha önce bilmedikleri yiyeceklerden küçük örnekler almasına, daha sonra istenirse daha fazla porsiyona dönmesine izin verir. Ticari yemek işletmelerinde yanlış anlamaları önlemek için kurallar ve ücretler genellikle büfe servis tablolarının yakınındaki tabelalarda yayınlanır.

"büfe" kelimesinin kullanım örnekleri.

İstanbul'un birinci sınıf restoranları da 5 yıldızlı otellerdeki gibi geleneksel lezzetleri, fasıl eşliğinde açık büfe ve alakart olarak misafirlerine ramazan boyunca sunacak.

Hotelin denize sıfır konumda olduğunu hatırlatan Heval Aytin, “Özel plaj ve havuzu bulunan, tüm odalarında gün batımı manzarasını izleyebileceğiniz, içindeki özel otomasyon sistemi ve konfor ile bütünleşen toplam 103 odadan oluşan otelimizde, deneyimli mutfak ekibiyle Masilla Ana Restaurantında açık büfe, Minorka Beach & Pool Restaurant’da ise alakart olarak dünya mutfağından seçkin lezzetler sunuyoruz.

Açık hava tercih edenlere özel menülerimizle havuz başında, açık büfe sevenlere Alesta Restaurant’ta, kendilerine özel ayrılmış bir alan isteyenlere ise farklı büyüklükte doğal gün ışığı alan toplantı salonlarımızda iftar programları veriyoruz.

Antalya’nın Manavgat İlçesi Türkbeleni Kent Ormanı D Tipi Mesire yeri içerisinde bulunan 2 Adet Kır Kahvesi, 2 Adet Kır Lokantası, 6 Adet Büfe-Kafe, Macera Parkı, Survivor Parkuru ve Amfi Tiyatro için ihale gerçekleştirildi.

Narlıdere Sahilevleri’nde, denize 100 metre mesafede, 8 bin metrekare alan içinde inşa edilecek merkezde, tümü ahşaptan inşa edilecek derslikler, atölyeler, kafeler, amfi tiyatro, büfe, evcil hayvan barınakları, dinlenme alanları, spor sahaları ve hobi bahçeleri bulunacak.

Başakşehir Belediyesi Kurban Satış ve Kesim Alanı’nda seyyar wc ve mescid hizmetlerinin yanı sıra vatandaşların çay içme ihtiyaçlarını karşılayacakları ve aparatif yiyecekler satın alabilecekleri bir de büfe bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki askerlerden FETÖ’nün mahrem imamları ile örgüt mensubu askerler arasında iletişim yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonlar ile kontörlü büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri ve FETÖ terör örgütü ile irtibatları tespit edilen 2 binbaşı, 32 astsubay olmak üzere toplam 34 şüpheli hakkında 13 Aralık tarihinden itibaren gözaltı kararı verildi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Fethullahçı Terör Örgütü’nün asker mahrem yapılanmasının deşifresine yönelik başlatılan çalışmalarda, Kayseri’de bakkal ve büfe olarak faaliyet gösteren iş yerlerinde kontörlü olarak kullanıldığı anlaşılan sabit hatlardan ardışık aranan askerlere yönelik yapılan operasyonda 26 şüpheli gözaltına alındı.

Ayrıca yabancı uyruklu 6 şahsa fuhuş ve diğer suçlardan sınır dışı işlemi başlatıldığı, Kimlik Bildirme Kanunu'na muhalefetten 1 araç kiralama firması ile 2 konaklama firması ile alkol satış saatine uymayan bir büfe hakkında yasal işlem başlatıldığını bildirildi.

Çocuklu tatil cepli tişört, sırtlanan bolca çanta ve bavul, torba, açık büfe, normal yemek, şanslıysanız birkaç saat de deliksiz uykudur.

Araç depolanma projesinde 4 adet acente, bekleme salonu, ıslak hacimler, ısı merkezi, mescit, büfe, su deposu ve elektrik odasının yanı sıra 50 adet minibüs için oto park yer alacak.

Lokanta, büfe, kafeterya duşa kabin, otoparklar, yollar yapılabiliyır.

Talihli On Numara kuponunun yatırıldığı Edirne merkez Talatpaşa Caddesi'ndeki büfe işletmecisi Serkan Giyik ise Edirne'nin bugünlerden çok şanslı olduğunu belirtti.

İç hatlar terminali gidiş katında uçuş yapılması beklenirken dış hatar gidiş ve geliş katı boş pasaport kontrol noktaları boş havalimanı içerisinde bulunan büfe ve kafeteryaların önünde kuyruklar oluştu.

Konuklarını açık büfe kahvaltı ile ağırlayan Katal İnşaat söz verdiği gibi dairelerini zamanında teslim etti.