Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
büst
 • isim Vücudun, omuzlarla birlikte göğüsten yukarı bölümü
  "Vücudundaki oransızlık nereden geliyor, büstü bacaklarından daha mı uzun?" - A. İlhan
 • Heykelcilikte başı, göğsü, bazen de omuzları içine alan sanat ürünü
  "Atatürk büstü."
Vikipedi
Büst

Büst, insan figürünün üst kısmını gösteren heykel ya da dökümdür. Büstte insan vücudunun baş ve boyun kısmıyla çeşitli oranlarda göğüs ve omuz bölgesi bulunur. Büst genellikle bir kaideyle desteklenir. Mermer, bronz ya da kil gibi çeşitli uygun malzemeden yapılabilir.

Büst (şehir)

Büst ( Farsça: بست), Afganistan'ın Helmend Vilayeti'nde bulunan eski bir şehir. Günümüzde bu şehrin yerinde Leşkergah şehri bulunmaktadır.

Büst, tarihi Sicistan bölgesinde bulunan Argandab vadisinde kurulmuştur. Arap seyyahların verimli ve güzel bir şehir olarak tasvir ettiği şehir, Bağdat'ı Hindistan'a bağlayan ticaret yolu üzerindeydi.

Şehir 6. yüzyılda Eftalitler'in, ardından Sasaniler'in eline geçti. 650 yılında halife Osman'in kumandanlarından Abdurrahman bin Semüre tarafından İslam topraklarına katıldı. İslam topraklarının doğu ucunda bulunduğundan ileri karakol görevi gören şehir, Emevi ve Abbasi dönemleri boyunca Haricilerin isyanlarına sahne oldu.

976'da Gazne Devleti kurucusu Sebük Tegin taraından alınan şehir, en parlak zamanını bu dönemde yaşamıştır. 1045'te Selçuklular şehri kuşatsa da alamadılar. Daha sonra Harizmşahlar'ın eline geçen şehir eski önemini kaybetti. Kalesi de Nadir Şah tarafından 1738'de yıktırıldı.

Büst, diğer önemli Horasan şehirleri gibi bilimde ileri gidememiştir. İbn Hibbân, Hattâbî ve şair Muhammed el-Büstî şehirde yetişmiş şahsiyetlerdir.

Ayrıca[ değiştir]
 • Leşker-i Bazar
 • Leşkergah
 • Kale-i Bist
Kaynakça[ değiştir]
 • TDV İslam Ansiklopedisi, Tahsin Yazıcı, cilt: 6, sayfa: 495
 • Gaznelilerde Giyim Kuşam Özellikleri, Yrd. Doç. Dr. Fikri Salman

"büst" kelimesinin kullanım örnekleri.

Evde yapılan aramada, tarihi eser olduğu değerlendirilen 15 sikke, 1 gümüş broş, 1 kandil, 1 kulp, 1 mermer kadın heykel başı, 1 Poseidon heykeli, 1 Meryem Ana heykeli, 2 metal büst, 1 metal büst başı, Osmanlıca akait şerhi kitabı, 1 ruhsatsız tabanca, tabancaya ait mermi ve kazı işlerinde kullanılan aletler ele geçirildi.

Koptur dakikalar içinde topladığı kara şekil vererek kardan bir büst oluşturdu.

Eskişehir denildiğinde akla gelen lüle taşı, son ocakçıların yerin metrelerce altından gün yüzüne çıkarmasıyla takı, pipo, satranç takımı, büst gibi birçok ürünün ham maddesi olarak kullanılmaya devam ediyor.

Pipodan tespihe, takıdan satranç takımına, büst ve bibloya kadar birçok ürüne dönüşen lüle taşı, ustaların elinde aldığı şekille, Eskişehir'in en önemli ve bilinen hediyelik eşyalarından biri olma özelliği taşıyor.

ÇELİK BÜST KONULDU İneğin otlanmak için girdiği okul bahçesinde kırdığı alçıdan yapılmış Atatürk büstünün yerine bu kez çelikten yapılmış ve daha dayanıklı bir büst yerleştirildi.

Bu büst çocuklarımıza çalışmak, iyi insan olmak, vatana sevdalanmak için ilham versin, çocuklarımıza rehber olsun.