Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
bağ
 • isim Bir şeyi başka bir şeye veya birçok şeyi topluca birbirine tutturmak için kullanılan ip, sicim, şerit, tel vb. düğümlenebilir nesne
  "Ayakkabının bağı çözüldü."
 • Sargı
  "Yaramın bağını değiştireceğim."
 • Bağlam, deste, demet
  "Beş bağ ekin, iki bağ maydanoz."
 • İlgi, ilişki, rabıta
  "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür." - Anayasa
 • anatomi Kemikleri birbirine bağlamaya, iç organları yerinde tutmaya yarayan lif demeti
  "Eklem bağı, asıcı bağ."
 • denizcilik Bir halat üzerine atılan sağlam, düzgün ve istendiğinde kolayca çözülebilen her türlü düğüm
 • müzik Nota yazarken yan yana gelen aynı veya farklı değerdeki notaların birbirine bağlanarak çalınacağını belirtmek için yapılan yay biçimindeki işaret
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
bağ

Atom ya da yükünlerin, bağımsız moleküller oluşturmasını sağlayan kuvvetlerden doğan etkileşim türü. (Durgun elektriksel etkileşimlerin oluşturduğu yükünsel bağ, elektron ortaklaşmasından doğan Ortaklaşma bağı gibi türleri vardır.)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
bağ
 1. Hareket eden birkaç kemiği birleştiren kuvvetli, telli sık bağ dokusu şeridi.

 2. Yassı solungaçlılarda iki kabuğu bağlayan menteşe şeklindeki yapı. Ligament.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
bağ
 1. Hareket eden birkaç kemiği birleştiren kuvvetli, telli sık bağ dokusu şeridi.

 2. Yassı solungaçlılarda iki kabuğu bağlayan menteşe şeklindeki yapı, ligament.

Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
bağ

râbıta (bk. bağıntı.)

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
bağ

(biyoloji)

Zanaat Terimleri Sözlüğü
bağ

(I) 1. Yün ya da ipek kadın kemeri. (Derekuşculu *Görele -Giresun)

Tarama Sözlüğü
bağ

Demet, bağlam.

Zooloji Terimleri Sözlüğü
bağ

(karşılık: ligament): Hareket eden birkaç kemiği birleştiren kuvvetli telli doku şeriti.

Bilişim Terimleri Sözlüğü
bağ

Bir veri tutanağını başka bir veri tutanağına bağlamak üzere kullanılan ve birinci tutanakta yer alıp ikincinin adresini gösteren veri öğesi.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
bağ
 1. bk. bağlam.

 2. Bir araya bağlanmış beş çile pamuk ipliği.

Fizik Terimleri Sözlüğü
bağ

Bir özdecik oluşumunda iki öğeciğin kimi dış eksiciklerinin ortaklaşa kullanımı ile ya da eksicik alışverişi ile sağlanan bağlanım.

Fiziksel Kimya Terimleri Sözlüğü
bağ

Ancak belirli doğrultu ve uzaklıklarda güçlü olan, özel kimyasal kuvvetlerden kurulu öğeciklerarası bağlam.

Vikipedi
Bağ (tarım)

Bağ, asma yetiştirilen yer.

Üzerinden salkımlar halinde üzüm alınan bitkiye asma denir. Ayrıca omca, bağ kütüğü de denir. Asmanın anavatanı Kafkasya - Anadolu' dur. Bağcılığın Türkiye'deki tarihçesi M.Ö. 5000-3500' lere dayanır. Türkiye'de yaklaşık 1256 üzüm çeşidi yetiştirilmektedir. Bu çeşitler Tekirdağ Bağcılık Araştırma İstasyonu Milli Koleksiyon Bağı nda canlı olarak muhafaza edilmektedir.

Asma çok serin iklimleri (Doğu Anadolu Bölgesinin 1500 m' den yüksek yerleri), bol yağış alan (Karadeniz Bölgesi'nin bol yağışlı yerlerini), ayrıca çok killi, ağır ve su tutan toprakları sevmez. Türkiye'de bu yerler dışında, hemen her bölgede bağcılık yapılmaktadır.

Türkiye bağcılık açısından 9 bölgeye ayrılmıştır. Bağcılığın yapıldığı bölgeler alan bakımından sırasıyla, Ege, Akdeniz, Orta Güney Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Ortakuzey Anadolu, Ortadoğu Anadolu, Marmara, Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu' dur.

Türkiye' de 2012 yılı FAO verilerine göre 462.296 ha bağ alanından 4.275.659 ton ürün alınmaktadır FAO.

=

Bağ

Bağ aşağıdaki anlamlarda kullanılır:

 • Bağ (tarım) üzüm kütüklerinin dikili bulunduğu toprak parçası.
 • Bağ, meyve bahçesi.
 • Bağ (coğrafya), Kimi yörelerde yazın taşınılan kırsal alan, yayla.
 • Bir şeyi başka bir şeye ya da birçok şeyleri topluca birbirine tutturmak için kullanılan ip; sicim, şerit, tel gibi: düğümlenebilir nesne.
 • Bağ (giysi), yün ya da ipek kadın kemeri.
 • Bağ ( sargı).
 • Bağ (anatomi), kemikleri birbirine bağlamaya yarayan lif demeti. ligament.
 • Bağ (denizcilik), bir halat üzerine atılan sağlam, düzgün ve istendiğinde kolayca çözülebilen her türlü düğüm.
 • Bağ (müzik), nota yazarken yan yana gelen aynı veya farklı değerdeki notaların birbirine bağlanarak çalınacağını belirtmek için yapılan yay biçimindeki işaret.
 • Bağ (bilişim bilimi), bir veri tutanağını başka bir veri tutanağına bağlamak üzere kullanılan ve birinci tutanakta yer alıp ikincinin adresini gösteren veri öğesi. Link.
 • Kimyasal bağ, atomlar arası çekime neden olan fiziksel olgu.
 • Demet
 • Bağ doku, bir organın hücrelerini bağlayan ve bir arada tutan doku.
Bağ (yönetim bölümü)

Bağ veya Bav:

 1. Eski Türklerdeki topluluk, yönetim bölümü. Eski Türk Yazma Abidelerinde Kırgızlar hakkında “Altı Bağ Bodun” (6 Bağlı Halk) diye adlandırılmasına rastlanır. O kaynakta Eski Kırgızlar'ın 6 tayfalık topluluğa bölündüğünü belirtmektedir;
 2. Günümüz Moğolistanda küçük yerleri idare eden başkanlara denir.«Kazakistan»: Ulusal Ansiklopedi / Baş redaktör A. Nısanbayev – Almatı « Kazak Ansiklopedisi», 1998 ISBN 5-89800-123-9, Cilt I
Kazakça idari bölüm terimleri[ değiştir]
 • Avdan : ( Kazakça: Awdan
 • Bağ :( Eski Türkçe: Bag
 • Oblıs : ( Rusça: Oblast
 • Uyezd : ( Rusça: Uyezd
Kaynakça[ değiştir]

"bağ" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Beypazarı İtfaiye Amirliğine ait Mustafa Karataş yönetimindeki itfaiye aracı, kırsal Akçakavak Mahallesi'ndeki bir bağ evi yangınına giderken su kanalına devrilmiş, kazada yaralanan sürücü ile araçta bulunan itfaiye eri Davut Yiğit, Beypazarı Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Beypazarı İtfaiye Amirliğine ait, Mustafa Karataş yönetimindeki itfaiye aracı, kırsal Akçakavak Mahallesi'ndeki bir bağ evi yangınına giderken su kanalına devrildi.

Adnan Medres’in yol arkadaşlarından, 1960 darbesinin mağdurlarından İzzet Akçal ve eski başbakan Mesut Yılmaz arasındaki fazla bilinmeyen bağ, Menderes’in idamının yıl dönümünde bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Beypazarı İtfaiye Amirliğine ait, Mustafa Karataş yönetimindeki itfaiye aracı, kırsal Akçakavak Mahallesi'ndeki bir bağ evi yangınına giderken su kanalına devrildi.

Sergide yüzyıl ve daha önceki dönemlere ait eşyaların bulunduğunu belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdurrahman Algan ise, “Sergiyi düzenlerken asıl amacımız gelenek ve göreneklerimizi yansıtmak, bizden önceki kuşağın yaşam tarzlarını tanıtıp geçmişle günümüz arasında bir bağ kurmaktır.

Kortizol seviyeleriyle hamile kalamama arasında bir bağ kuramayan uzmanlar alfa amilaz enziminin etkisini ortaya çıkardı.

Fidan üretim desteği tüm çeşitlerde adet başına aşısız ise 50 kuruş, aşılı ise 1 lira olacak Fidan, çilek fidesi ve standart fidan kullanım desteği dekara bodur meyvede 150-400 lira, yarı bodurda 150-350 lira, bağ, zeytin ve diğer meyve fidanları ile Antep fıstığı anacı ile bahçe tesisinde 100-280 lira, sertifikalı çilek fidesinde 350 lira, aşılama ile çeşit değiştirme sertifikalı fidan desteği 250 lira, virüsten ari fidanlara ilave olarak standartta 50, sertifikalıda 100 lira olarak uygulanacak” ifadelerine yer verdi.

Fidan, çilek fidesi ve standart fidan kullanım desteği dekara bodur meyvede 150-400 lira, yarı bodurda 150-350 lira, bağ, zeytin ve diğer meyve fidanları ile Antep fıstığı anacı ile bahçe tesisinde 100-280 lira, sertifikalı çilek fidesinde 350 lira, aşılama ile çeşit değiştirme sertifikalı fidan desteği 250 lira, virüsten ari fidanlara ilave olarak standartta 50, sertifikalıda 100 lira olarak uygulanacak.

Projede, 8 bin 400 mezrone çeşidini Tekirdağ Bağ Enstitüsünde Amerikan asma anacı üzerinden aşılandı.

Aytemiz Alanyaspor, Angolalı sağ kanat futbolcusu Djalma Campos ve Brezilyalı bağ bek Wanderson Sousa Carneiro (Baiano) ile 2’şer yıllık sözleşme imzaladı.

Ayak bileği burkulmalarında yüzde 80 kemikleri bağlayan fibulotalar antere isimli bağ zarar görüyor.

Bu sivil toplum kuruluşlarımız ve hemşehri derneklerimizin ana amacı örf adet ve geleneklerimizin yaşatılması adına burada yaşayan gençlerin kendi ailelerinin yaşadığı illeri ilçeleri anımsama adına bir bağ kurmak içindir.

A'nın kontörlü sabit hatlardan aranmak suretiyle örgütün benimsediği tedbir ve gizliliğe uyduğu, bu amaçla gizliliği sağlamak için ankesörlü telefonla iletişim şeklini tercih ettiği aktarılan iddianamede, "Bu hususlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, şüphelinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün üyesi olduğu, 'organik bir bağ' ile örgüte gönül verdiği ve bu örgüte bağlandığı, süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gerektiren eylem ve faaliyetler içerinde bulunduğu ve bu şekilde FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün organik ve hiyerarşik yapısı içine dahil ve üyesi olduğu ve üzerine atılı 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçunu işlediği anlaşıldığından cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol ile birlikte asfaltlama çalışmalarını takip ederken yol kenarındaki bağ evlerinde alemet yakan Şerife ve Mehmet Cesur çiftini ziyaret etti.

Kılıç ayrıca, 2016 yılında ABD Kongresindeki bir oturumda Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'in, dönemin Savunma Bakanı Ash Carter'a bu iki grup arasında doğrudan bağ olduğunu bilip bilmediğini sorduğunu, Carter'ın da "bu bağın varlığını kabul ettiğini" hatırlattı.