Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
baba
 • isim Çocuğu olan erkek, peder
 • Çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek
  "Türk babanın ve Türk ananın çocuğu Türk'tür." - Anayasa
 • Kazılarda çıkarılan toprağın miktarını hesaplayabilmek için yer yer bırakılan toprak dikme
 • Çatı merteği
 • Bir ülkeye veya bir topluluğa yararlı olmuş kimse
  "Atatürk Türk milletinin babasıdır."
 • Anlayışlı, iyi huylu erkek
 • Silah kaçakçılığı, kara para aklama ve uyuşturucu madde ticareti vb. kirli ve gizli işler yapan çetenin başı
 • Koruyucu, babalık duyguları ile dolu kimse
 • Ata
  "Asya'daki babalarımızdan miras kalan millî şiirimizin manzum şekillerinde..." - Y. K. Beyatlı
 • 10. sıfat Çok kaliteli, üstün nitelikli
 • 11. Tarikatların bazısında tekke büyüğü
  "Bektaşi babası."
 • 12. Bu gibi kimselere verilen unvan
  "Gül Baba. Nur Baba. Baba İlyas."
 • 13. denizcilik Gemi veya iskelede halatın takıldığı yuvarlak başlı iri demir, ağaç veya beton dikme
 • 14. mimarlık Bir merdivende, tırabzanın sahanlıkla birleştiği yerde bulunan dikey öge
babam!
 • sese verilen tona göre şaşma, beğenme, acı, üzüntü vb. duygular anlatan söz
 • kadın erkek, büyük küçük herkese karşı kullanılan bir seslenme sözü
  "Türk babanın ve Türk ananın çocuğu Türk'tür." - Anayasa
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
baba

Özellikle dört ayaklı hayvanlar için kullanılan, bir hayvanın ebeveynlerinden erkek olanına verilen ad.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
baba

bk. babba

Tarama Sözlüğü
baba
 1. Çatı inşaatında tam merkeze dikilen kalın ağaç.

 2. Ur, yumru.

 3. Sancak ve çadır başlarına geçirilen top.

Tarih Terimleri Sözlüğü
baba

Saygıdeğer yaşlı adamlara, bir topluluğun ya da bir örgütün başında bulunan kimselere, kimi tekke ulularına verilen san: Baba Oruç, Bektaşî Babası, Gül Baba.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
baba
 1. Çatılarda, makas ağaçlarının birer ucunun çivilendiği, iki metre kadar uzunlukta ve tam ortada bulunan kalın direk, omurga direği.

 2. İskele, motor ve kayıklarda zincir, halat bağlanan kalın ve kısa kütük, taş veya demir yuvak.

 3. Meyve fidanlarına destek için konulan ağaç direk.

 4. Tırabzan başlığı.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü
baba

(Mimarlık) Mahya kirişini dikey olarak alttan tutan kalın, kare kesitli kerestelerden her biri. a. bk. çatı.

Vikipedi
Baba

Pek çok ülkenin yasalarında çocuk babasını hiç tanımamış olsa bile, evlatlık verme gibi istisnalar dışında, biyolojik babanın sorumlulukları tanımlanmıştır. Ülkeden ülkeye değişecek şekilde her ay anneye nafaka ödeme, çocuğun bakımını üstlenme gibi sorumluluklar biyolojik babaya mahkeme kararı ile verilebilir. Korunmadan tek gecelik cinsel ilişkiye giren insanlar da bu tür sorumlulukları yasalar çerçevesinde almak zorundadır.

Baba (film)

Baba ( İngilizce: The Godfather), Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı filmdir. Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale vardır. Filmin hikâyesi, II. Dünya Savaşı'nın bittiği yıl olan 1945'te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar.

Film, New York'ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatır. Film gösterime girdiği andan itibaren çok ilgi görmüş, birçok kurum, enstitü ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmleri sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. Kullanıcı oylarının baz alındığı IMDB.com'un en iyi 250 film listesinde 2. sıradadır. (Çok uzun bir süre 1. sırada kalan film temmuz 2008'de Shawshank Redemption'a birinciliği kaptırmıştır) Amerikan Film Enstitüsü'nün hazırladığı ve en iyi 100 amerikan filminin yer aldığı AFI's 100 Years... 100 Movies listesinde 1998 listesinde 3. 2007 listesinde ise 2. sıradadır. Film ayrıca En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ( Marlon Brando) ve En İyi Uyarlama Senaryo (Francis Ford Coppola, Mario Puzo) dallarında Oscar kazanmıştır.

"Baba", 1990 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Baba (albüm)

Film ile aynı ismi taşıyan albüm, Columbia Records tarafından 1972 yılında çıkarıldı. Müziklerin besteleri Nino Rota'ya ait.

 1. . "Main Title" - 3:04
 2. . "I Have But One Heart" ( Johnny Farrow ve Marty Symes) - 2:57 ( Al Martino)
 3. . "The Pickup" - 2:56
 4. . "Connie's Wedding" ( Carmine Coppola) - 1:33
 5. . "The Halls Of Fear" - 2:12
 6. . "Sicilian Pastorale" - 3:01
 7. . "Love Theme From The Godfather" - 2:41
 8. . "The Godfather Waltz" - 3:38
 9. . "Apollonia" - 1:21
 10. . "The New Godfather" - 1:58
 11. . "The Baptism" - 1:49
 12. . "The Godfather Finale" - 3:50
Baba (roman)

Baba, Amerikalı yazar Mario Puzo'nun yazdığı orijinal olarak 1969'da G.P. Putnam's Sons tarafından yayınlanan bir romandır. ABD'ye yerleşmiş Don Vito Corleone'nin reisliğindeki Sicilyalı bir Mafya ailesi ailesinin hikâyesini anlatmaktadır. Roman 1945 - 1955 yılları arasında geçmekte ve Vito Corleone'nin çocukluktan yetişkinliğe kadar geçmişi de irdelenmektedir.

Baba (anlam ayrımı)

Baba, çocuğu olan erkektir. Ayrıca çocuğun dünyaya gelmesine etken olan kişi anlamına da gelmektedir (Biyolojik baba).

Ayrıca şu anlamlara da gelebilir:

Baba (suç)

Baba, suç örgütü liderlerine verilen isim.

Baba, lideri olduğu ve altında çalışan ve yetişmekte olan diğer suç örgütü liderleri ve onların suçlardan elde ettikleri geliri yönetir.

Suç örgütleri genellikle hemen hemen aynı özellikleri gösterir. Genel yapı aynı olmakla birlikte ufak farklılıklar vardır. Başta Baba, yardımcısı, yöneticiler ve adamları. Bazen yapı sadece Baba ve adamları şeklinde de olmaktadır.

Baba (İskambil Oyunu)

Baba, kozlu bir iskambil oyunudur. Türkiye'de Koç Üniversitesi öğrencileri tarafından klasik koz oyunlarından Batak oyununa bir takım eklemelerle geliştirilmiştir. Özellikle son birkaç yılda bu oyuna görülen ilgi artmıştır.

Baba (iskele)

İskele babası; gemi iskelelerinde gemiden atılan halatı sağlamca tutturmak için bulunan, kısa, kalın, tepesi halatın ucundaki genişçe sabit halkanın kolay takılabilmesi ama olağan hareketlerle kendiliğinden kurtulamamasını sağlayacak şekilde çıkıntılı, çoğunlukla yekpare demirden bir direktir.


Mecazi anlamda girişimsiz, vurdumduymaz, ne hissettiği belli olmayan, kolay kolay tepki vermeyen, umursanmaması düşünülen adam tipini tarif eder. Ailede babayı şaşırtan, onun fikrini ya da yardımını almadan yapılan girişimlere babanın tepkisi "Ben iskele babası mıyım?" şeklinde olabilir.

"baba" kelimesinin kullanım örnekleri.

Şehit Şahin Abanoz Parkında düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen acılı baba Şaban Vatan, “Sayın Cumhurbaşkanım lütfen bu konuya duyarlı olun.

İlçedeki Şehit Şahin Abanoz Parkı'nda baba Şaban ve anne Atika Vatan, 6 ay önce vefat eden kızları Rabia Naz Vatan'ın ölümünün araştırılması için vatandaşların katılımıyla miting düzenledi.

Suriye’deki iç savaşta atılan bombalardan dolayı iki bacağını kaybeden ve “Baba beni kaldır” videosuyla tanınan Suriyeli Abdülbasit de açılış törenine katılarak açılış kurdelesini kesti.

Askeri yetkililer tarafından Melikgazi ilçesi Selçuklu Mahallesi Adıbelli Sokak'ta oturan baba Mustafa ve anne Kezban Karakaya'ya acı haber verildi.

Anne Emine ve baba Afan Çil’in yanı sıra şehidin 2’si kız 4 kardeşi de tabutun başında göz yaşı dökerken, törenin ardından cenaze namazı kılındı.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) Baba Destek Programı saha danışmanı Mustafa Keleş, 16 gün boyunca Baba Destek Programına katılan ve bu konuda duyarlı olan tüm Babalarla şiddete karşı seminer, pankart, afiş ve basın bültenleriyle farkındalık oluşturacaklarını söyledi.

Muhtemelen Aflak Baba’nında Romanya’dan geldiği düşünülebilir.

Daha önce bahsedilen süperego yani vicdan da denilebilecek ahlaksal gelişimi baba imgesi ile sağlanmaktadır.

Çocuklarının provasını izleyen ailelerle de sohbet eden Rektör Gür, “Sizlerin bir anne, baba olarak yavrularınızla bu kadar yakından ilgilenmenizin her şeyin ötesinde, sizlere dünya ve ahret mükafatı kazandıracağına olan inancım tam.

Çocuk özlemiyle 22 yıl geçiren ve bu duruma çare ararken koruyucu ailelik hizmetiyle tanışan Ayşe ve Şefik Aşatır çifti, yetiştirme yurdundaki 2 küçük kardeşe "anne baba" olduktan sonra yaşadıklarını AA muhabiri ile paylaştı.

Baba Cemalettin Aksarı ile görüşen Başkan Ay, şehit ailesinin her zaman yanında olduklarını söyledi.

Vali Zülkif Dağlı Mamure köyündeki Şehidimiz Cihan Aksarı’nın baba ocağını ziyaret ederek, babası Cemalettin Aksarı, Annesi Sultan Aksarı ve diğer aile yakınları ile bir araya geldi.

Öte yandan şehit Asmaz'ın ilçeye bağlı Aksöğüt köyünde bulunan ve annesinin yazları ikamet ettiği baba ocağı, yetkililerce el birliğiyle yenilendi.

Batman’da PKK’lı teröristlerce önceden yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu ağır yaralanan Uzman Jandarma Yahya Şen’in (24) Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesine bağlı Akçakavak köyündeki baba ocağına acı haber ulaştı.

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesine bağlı Akçakavak köyünde bulunan şehidin baba ocağında gerçekleşen ziyarete; Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Balışeyh Kaymakamı Mücahit Öztürk, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, İl Jandarma Komutan Vekili J.