Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
bakan
  • isim Hükûmet işlerinden birini yönetmek için, genellikle milletvekilleri arasından, başbakan tarafından seçilerek cumhurbaşkanınca onaylandıktan sonra işbaşına getirilen yetkili, vekil, icra vekili, nazır
    "O sadece iyi bir bayındırlık bakanıdır." - F. R. Atay
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
bakan

Bakayım, göreyim: Bi bakan beğenisem alırın.

Vikipedi
Bakan

Bakan, müstakil bir bakanlık veya bir devlet bakanlığı adı altındaki kamu teşkilatının başındaki, siyasi sorumluluğa sahip yöneticidir. Bakanlar yürüttükleri işleri hükümet lideri olan, başbakan veya devlet başkanı adına yürütür.

"bakan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bakan Ersoy’un mesajı şöyle: “Bozlakların sesi, Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi, milyonlar için "Bozkırın Tezenesi", dost olduğu bağlaması ve türküleriyle halkımızın her birinin gönlüne tek tek dokunabilen büyük halk ozanı Neşat Ertaş’ı vefatının yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyorum.

Törenler kapsamında ilk olarak, Bakan Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı ve protokol üyeleri ile vatandaşlar, Şems-i Tebrizi Türbesi'nde bir araya geldi.

Osmanlı’nın son döneminde Abdürreşit İbrahim’in tabiri caizse Türkiye ile Japonya arasında yaşayan bir köprü olduğunu aktaran Bakan Kurtulmuş, Abdürreşit İbrahim’in, Japonya’da Türkiye’nin Osmanlı’nın tanıtılması, İslam’ın tanıtılması ve Japonya’nın da Türkiye’de Osmanlı’da tanıtılması için gösterdiği gayretlerin iki ülkeyi yakınlaştıran önemli çabalar olduğunu söyledi.

Bakan Kurum, daha sonra yarışmada hat sanatında dereceye giren; Suriye'den Mahmut Coşu, Mısır'dan Ahmet Rıfat Abdülahmedi ve Malezya'dan Abdülbaki Bin Ebubekir'e ödüllerini verdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün konuşmasının ardından, sataşmadan söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Bakan, bu kadar kişinin ve bu kadar Müslüman'ın arasında 'Bizlerin kulağına ezan okunarak büyüdük biz' dedi.

Antalya Belek’te düzenlenen toplantıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Pakistan Gelirlerden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammad Hammad Azhar, Nijerya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Khadija Bukar Abba İbrahim, Malezya Dışişleri Bakan Yardımcısı Dato Marzuki Bin Hj.

Toplantıya İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Pakistan Gelirlerden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Ahmet Azhar, Nijerya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Khadija Bukar Abba İbrahim, Malezya Dışişleri Bakan Yardımcısı Dato Marzuki Bin Yahya, Mısır Ekonomik İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Said Hindam, Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahbub Uz Zaman ve Endonezya'dan Büyükelçi Murya Wilana katıldı.

Toplu açılış törenine katılmak, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Ağrı'ya gelen Bakan Soylu'yu, Ahmed-i Hani Havalimanı'nda Ağrı Valisi Süleyman Elban, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Başkanı Abbas Aydın, kurum müdürleri ve partililer karşıladı.

Okulda gerçekleştirilen törene şehit Şengül'ün babası Ramazan Fahrettin Şengül, annesi Huriye Şengül, ağabeyi Abdülcabbar Şengül ile Vali Özdemir Çakacak, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak ile diğer ilgililer katıldı.

Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin AGİT Daimi Temsilcisi Tacan İldem ve AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyon Başkanı Ertuğrul Afakan ile birlikte katıldığı “Üçüncü İstanbul Arabuluculuk Konferansı”nda gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız makamında Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Agrega Üreticiler Birliği Başkanı Şevket Koruç, Ege Maden İhracatçı Birlikleri Başkanı Mevlüt Kaya, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı Raif Türk ve Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu’nu kabul etti.

Tüm bu temponun yanında kente bir ahfat içinde gelen bakan ve bakan yardımcıları ise Uşak’ın projeleri için umut verici gelişmelerin olacağını bir kez daha gösterdi.

Genel Sekreter Sijilmassi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız ile görüşecek, ayrıca, AiB Örgütü’nün Türkiye ile işbirliğini geliştirmek amacıyla kurumlarla da çeşitli temaslarda bulunacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun da katıldığı toplantıda özellikle, para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceği vurgulandı.

Konuşmaların ardından Bakan Özlü, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, şehidin annesi Sevim ve eşi Merve Özüpek ile ablası Meltem Akkerman ile diğer yetkililer okulun açılış kurdelesini kesti.