Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
banka
  • isim Faizle para alıp veren, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli belge, eşya saklayan ve ticaret, sanayi, ekonomi alanlarında çeşitli etkinliklerde bulunan kuruluş
  • Bankacılık işleminin yapıldığı yapı
İktisat Terimleri Sözlüğü
banka

İşlevlerine göre merkez bankası, kalkınma ve yatırım bankası ve ticari banka; sermaye yapısına göre ise kamu bankası, özel banka ve yabancı banka biçiminde sınıflandırılan ve yasa veya izinle kurulabilen finansal aracı kurum.

Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terim
banka
  1. Para ve para gibi geçerli olan tecimsel belgitler üzerinde işlem yapan tecim kuruluşu.

  2. Yatırım kabul eden, kendi güvenirliğini karşıtının güvenirliği yerine koyarak onlara satın alma gücü sağlayan, para kullanılmadan da işlerin yürütülmesini kolaylaştıran anamal, para saygınlık ve ürem üzerine her türlü işlemi düzenleyen ve yürüten, gerçek ve tüzel kişilerin ve Devletin bu alandaki gereksemelerini yerine getirici uğraşlarda bulunan ve bunları yapmağa yasalarla yetkilendirilen akçalı ve tecimsel kuruluş.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
banka

(< İt. banca) banka

Vikipedi
Banka

Banka, faizle para alınıp verilebilen, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli belge, eşya saklayan ve bunun dışındaki diğer ticari, finansal ve ekonomik etkinliklerde bulunan kuruluşlara denir. Banka kelimesi İtalyanca banca kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Para bozma gişesi, para bozma yeri anlamına gelir.

Bankalar, sermaye, para ve kredi işlemlerini yapan ticari kuruluşlardır. Evrensel bir banka kişi ve kuruluşlara kredi tahsis eder, mevduat hesaplarını korur, sermaye, para ve kredi ile ilgili her türlü işlemleri yapar. Örneğin Almanya’daki bir kredi kurumu, kanunen (kredi yasalarınca) banka muamelelerinin icra edildiği bir müessese olarak tanımlanır.

"banka" kelimesinin kullanım örnekleri.

Başta Kamerun olmak üzere Afrika özelinde geliştirilen, kişilerin banka müşterisi olup olmadığına bakmaksızın alışveriş merkezlerinde veya küçük işletmelerde QR kodlu ödeme yapmalarına imkân tanıyan ve daha birçok farklı fonksiyon barındıran sanal cüzdan.

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi suçlar atfedilen Sarraf, Mart 2016'da ABD'de tutuklanmıştı.

Şüphelilerin, vatandaşlara mesaj göndererek banka hesaplarını aktifleştirme bahanesiyle şifrelerini aldıkları, ardından da hesaplarını boşalttıkları tespit edildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Yakutiye ilçesindeki kuruma ait bina ile kurumun anlaşmalı olduğu bankalara giden ekipler, buradaki evraklar ile banka kayıtlarını detaylı inceledi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Yakutiye ilçesindeki kuruma ait bina ile kurumun anlaşmalı olduğu bankalara giden ekipler, buradaki evrak ile banka kayıtlarını incelemeye aldı.

bankanın 2006 yılından itibaren yeniden yapılandırma çerçevesinde kredi pazarlamaya ağırlık verdiğini, yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda, bu yılın 9 ayında 99 şirketten 780 milyon YTL kredi başvurusu geldiğini açıklayan Çelik, geçen yıl anonim şirket dışındaki şirketlere de kredi kullandırmak için, bir banka aracılığı ile apeks yöntemi ile KOBİ’lere kredi kullandırmaya başladıklarını, Fransız Kalkınma bankası’ndan sağlanan 20 milyon avroluk kaynak ile aynı sistemin sürdürüleceğini anlattı.

Kalkınma bankası’nın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan yazısında, banka ile Türkiye Halk bankası arasında 40 milyon lira tutarında 1 yıl ödemesiz dönem dahil 5 yıl vadeli apeks kredi sözleşmesi imzaladığı belirtildi.

Söz konusu belgede Cohen, Trump'la ilişkileri olduğu iddia edilen iki kadına susmaları için yasa dışı para ödemek, seçim kampanya finansman kurallarını ihlal etmek, banka dolandırıcılığı yapmak ve Moskova'daki bir emlak projesi için Trump'a aracılık etmek gibi konularda federal yetkililere yalan söylemekle suçlanmıştı.

Cohen, Trump'la ilişkileri olduğu iddia edilen iki kadına susmaları için yasa dışı para ödemek, seçim kampanya finansman kurallarını ihlal etmek, banka dolandırıcılığı yapmak ve Moskova'daki bir emlak projesi için Trump'a aracılık etmek gibi konularda federal yetkililere yalan söylemekle suçlanmıştı.

Trump’la ilişkileri olduğu iddia edilen iki kadına susmaları için yasa dışı para ödemek, seçim kampanya finansman kurallarını ihlal etmek, banka dolandırıcılığı yapmak ve Moskova’daki bir emlak projesi için Trump’a aracılık etmek gibi konularda federal yetkililere yalan söylemekle suçlanan Cohen, yaptığı ödemelerden Trump’ın haberi olduğunu öne sürdü.

Rusya soruşturmasında üç yıl hapis cezası alan Michael Cohen'e yönelik suçlamalar arasında seçim kampanya finansman kurallarını ihlal etmek, banka dolandırıcılığı yapmak ve Moskova'daki bir emlak projesi için Trump'a aracılık etmek gibi konularda federal yetkililere yalan söylemek de var.

Banka aleyhine usulsüz işlemleri kabul ediyorum ancak azmettirme ve dolandırma suçlarını kabul etmiyorum.

Bünyesinde hayvan barındırma ve müzayede alanlarının yanı sıra yem ve su deposu, çoban yatakhanesi, misafirhane, otel, banka, alışveriş ve restoran alanlarını da barındıracak borsa, yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak.

Her banka basiretli tacir gibi hareket etmek ve sistemlerinde arıza veya hataya neden olacak unsurları ortadan kaldırmak zorundadır.

Karışıklığın içinde bir banka iradi ve kasıtlı olarak batırılmak istenmesine karşılık sayın Gülen'e itibar ederek değişik yollarla fikirlerini beyan eden insanların fikirlerini almak kadar doğal ne olabilir.