Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
bay
  • sıfat Parası, malı çok olan, zengin (kimse)
Tarama Sözlüğü
bay
  1. Zengin, müstağni.

  2. Ulu, kibar, asîl.

  3. Temiz.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
bay

Zengin, ağa.

Vikipedi
Bay

Bay, erkeklerin ad veya soyadlarının önüne gelen saygı sözcüğüdür, bir nevi kadınlarda kullanılan " bayan"ın erkekler için olan kullanımıdır. Ancak daha yaygın olarak, addan sonra kullanılan bey sözcüğü nedeniyle bu anlamı arka planda kalmıştır.

Bay (Somali)

Bay , Somali'nin illerinden biridir. İl ülkenin güney orta kesiminde yer almaktadır. Yüzölçümü 35,156 km² olan ilin nüfusu 2014 yılı itibarı ile 792,182'dir.Citypopulation (2014) İlin merkezi Baydabo'dur.

"bay" kelimesinin kullanım örnekleri.

Konya’da Saraçoğlu Tesislerinde düzenlenen müsabakaların sonunda Akdora Gençlik ve Spor Kulübü bay-bayan üçüncü olarak çifte kupayla Gaziantep’e döndü.

İŞTE İLGİNÇ LAKAPLAR Ordu’da yakın dönemin lakabıyla anılan isimleri şöyle: "Tak tak Mehmet, Fıçı Fahrettin, Kovboy Telat, Pele Erol, Kamyon Kadir, Nato Ekrem, Piliç Necmi, Yenge Yılmaz, Bızdırık Coşkun, Bay Hamdi, Nano Engin, Ayartamlı İksan, Muhtar Azmi, Toto Uğur, Tosbağa Güner, Ayı Nihat, Genç Osman, Papaz Fikret, Alabut Telat, Dansöz Aydın, Göbek Nizam, Hart Hart Harut, Alano Murat, Höllük Memet, Dilik Yener, Kemre Yüksel, Torun Memet, Yula Berat, Katır Yusuf, Takoz Üstün, Öcü Uçman, Çakal Turgay, Şarlo Talip, Kürt Galip, Dansöz Kenan, Kepçe Ayhan, Yılancı Osman, Kelebek Mustafa, Kürt İsmet, Rambo Mehmet, Sosyete Bahtiyar, Kepcekulak İbrahim, Tren Yusuf, Peruk Necat, Yalaş Zeki, İngiliz Ömer, Çil Ferit, Zula Uğur, Kabak Rıfat, Kıllı Adem, Gürcü Faruk, Macar Osman, Tostcu Gündüz, Korukgöt Yusuf, Beyo Selahattin, Altındiş Cemil, Tostos Mehmet, Boksör Kenan, Kemre Yüksel, Palaska Yüksel, Kayho İlyas, Mayer Hamdi, Çerez Ahmet, Ayhan Işık, Corci Ali, Köpekci Turgut, Kedi İsmet, Kedi Kemal, Kafkas Ziya, Bakırc

Kaldı ki bay Kemal, 75 üniversite ile başladık şu anda 206 üniversite var.

Gazeteden yapılan açıklamada, Hanitzsch'in işten çıkarılmasıyla ilgili, "Bay Hanitzsch ile antisemitist klişelerin karikatürde ne olduğu konusunda editör masamızda uzlaşmazlıklar olmuştur.

Aysun Bay Karabulut, İslam alanında her türlü konuyu içinde barındıran proje sayesinde İslam’ın Malatya’da bilimsel ve modern yöntemlerle araştırılma imkanına kavuşturulacağını kaydetti.

NBC Bay Area yerel kanalına göre, Aghdam'ın Ocak 2017'de kendi YouTube kanalında yayımladığı görüntüsünde, YouTube'un kendisine "ayrımcılık" uygulayarak videolarını filtrelediğini ve kendi Farsça kanalı "Nasime Sabz"ı hedef aldığını öne sürdüğü belirtildi.

Terör örgütü FETÖ içerisinde "mahrem abi" konumunda olduğu, darbenin başarısız olması üzerine firari darbeci amiraller Hayrettin İmren, Nazmi Ekici ve Ayhan Bay'ı İstanbul'a götürülmesinde aracıyla artçılık yaptığı ve "ByLock" kullandığı iddiasıyla tutuklu yargılanan eski öğretmen Mehmet Sarı da mütalaaya karşı savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Kenya hükümetinin yasaklamasına rağmen ülke genelinde devam eden protesto gösterilerinin yaşandığı Homa Bay, Kisumu ve Migori eyaletlerinde ise polisin seçim komisyonu karşıtı protestoları bastırabilmek için göstericilerin üzerine ateş açtığı belirtiliyor.

Yine tesisimizin 4 bin metrekarelik kapalı alanında ise bekleme salonları, yedi kulvarlı okçuluk alanı, kapalı tenis kortları, badminton alanı, bay ve bayanlar için ayrı fitness salonları yer alıyor.

Tesisimizin toplam inşaat alanı 2 bin 286 metrekare olup imalatlar neticesinde zemin katta 820 metrekarelik alanda toplantı salonları, idari personel odaları, bay bayan mescit, abdesthaneler, soyunma odaları, depo alanları, gelin odaları, bulaşıkhane ve mutfak alanları yer almaktadır.

Seni zaten Bay Kemal, başından defetmek için aday yaptı, bunu anlamıyor musun?

Ulusal ve yerel medya sektöründe uzun yıllar muhabirlik yapan ve şimdilerde tiyatro, dizi ve sinema oyunculuğu yapan Fercan Bay, Çiftlik Bank Tosun Firarda sinema filmiyle ilk başrolünü oynadı.

İnci İnce Erdoğdu, Boğaziçi Üniversitesi Konfuçyüs Enstitüsü Dekanı Bay Liu, China Tianchen Engineering Corporation temsilcisi Bay Liu Hao takdim etti.

Başkent Nairobi ve Kisumu ve Homa Bay olmak üzere ülkedeki birçok eyalette sokaklara çıkan muhalif lider Odinga yanlısı göstericiler sokaklara çıkarak seçim sonuçlarını protesto etti.

Kuşadası sahil bandı üzerindeki halk plajında gerçekleştirilen etkinliklerde halat çekme yarışı ve 9,9 HP motorlu tekne yarışları ile el incesi atma yarışları, gemici bağı yarışması, optimist yarışması, 13 yaş altı ve 13 yaş üstü bay ve bayan yüzme, pancar motorlu tekne yarışları yapıldı.