Kelime tanımını bul

Vikipedi
Berksav

Berksav, Bergama Kültür ve Sanat Vakfı'nın kısaltılmışıdır. 13 Nisan 1934 tarihinde Atatürk’ün Bergama’ya geldiğinde önerdiği Kermes,1937 ‘de Osman Bayatlı öncülüğünde oluşan komisyon tarafından düzenlenmeye başlanmıştır. Bu komite daha sonraki yıllarda Bergama’yı Sevenler Cemiyeti olarak dernekleşmiştir. 1946 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışır vasfını kazanan ilk yerel dernek olan Bergama'yı Sevenler Cemiyeti, 1968 yılına kadar Bergama Kermesini düzenlemeye devam etmiştir.

Bergama'da Atatürk Bulvarı üzerindeki gayrimenkulünü vakfederek (BERKSAV) Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurulmasına öncülük ederek, Bergama Ticaret Odası ve 17 gerçek kurucu üye ile Bergama’nın kurtuluş yıl dönümü olan 14 Eylül 1989 yılında kurulmuştur. Bergama Kültür ve Sanat Vakfı, Bergama Asli Hukuk Mahkemesinin 1989 / 385 no.'lu kararıyla tüzel kimliğine kavuşmuştur.

Bergama sevdalısı olan Dr. Hasan Ergül ve eşi Meliha Ergül’ün malvarlığını vakfetmesiyle ekonomik olarak da güçlenerek, Bergama kültürünün ve sanatının araştırılması, sergilenmesi ve korunması amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Üniversite öğrencilerine verdiği karşılıksız burslar, Bergama'daki somut ve somut olmayan her türlü kültürel mirasın envanterinin hazırlanması ve basımı, tarihi eserlerin restorasyonu (Apan Çeşme), Tiyatro Topluluğu ve Bergama Halk Oyunları çalışmaları göze çarpan etkinlikleridir.

Ayrıca her yıl Bergama'nın kurtuluş, Berksav'ınsa kuruluş günü olan 14 Eylül'de düzenlediği gecede o yılın Kültür ve Sanat ödüller verilmekte, Belleten adıyla çıkarılan kitap okurlarına tanıtılmaktadır.