Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
bombe
  • isim Şişkinlik, kabarıklık
Vikipedi
Bombe

Bombe, sanayide basınçlı ya da basınçsız, ince veya kalın cidarlı, silindirik, metal kapların ( LPG, LNG, Akaryakıt, Gıda, Otoklavlar, reaktörler vb. sektörlerin) taban ve tavanlarını kapamada kullanılan parçaların genel adı. Radyal yüzeylerin hidrolik basıncı daha iyi taşıması (yayması) ve kaynak dikişinin kritik kesite denk gelmesinin bu usulle engellenebilmesi avantajlarından bir tanesidir.

Bombe Formları[ değiştir]

Bombeler kullanım yerlerine göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

  • Yarım Küre Bombe
  • Eliptik Bombe
  • Torisferik Bombe
  • Düz Bombe
  • Az Derin Bombe
  • Ters Bombe
  • Konik Bombe
Isıl İşlem[ değiştir]

Soğuk şekillendirilerek imal edilen bombeler için Isıl işlem gerekmektedir. Ancak sıcak şekillendirilmiş bombeler için Isıl işlem gerekmemektedir.

"bombe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Dışa doğru bombe şeklinde şişme yapan, tat, renk ve koku bakımından kötü olan konservelerin tüketilmemesi gerekir.

Eğer kapaklar gerginse, şişme veya bombe yoksa bastığınızda oynamıyorsa domates sosu konserveniz tutmuş demektir.

Rus mimarisi döneminde yapılan binaların hepsinde böyle kesme taşlar kullanıldığını söyleyen Küçük, üst tarafında çatı kısmı ise tuğla ile bombe vererek yapılan yapıların daha çok Ortodoks olup Rumların tercih ettiği mezar türü olduğunu belirtti.

Aynı şekilde inşa edilmiş ama üst tarafında çatı kısmı diyebileceğimiz kapak kısmını ise tuğla ile bombe vererek yapmışlar.

Göz altı yağ torbaları gözlerin yapısında dışa doğru bir bombe oluşturur ve patlak bir göz ya da uykudan yeni uyanmış bir kişi izlenimi ortaya çıkar.

Burada yağ torbaları çıkarılmayıp sadece dışa doğru oluşmuş olan bombe geriye doğru itilir.

Nach Angaben haben die Terroristen die Bombe mit Metallkugeln bestückt, um ihre Schlagkraft zu erhöhen.

Dışa doğru bombe şeklinde şişme yapan, tat, renk ve koku bakımından kötü olan konservelerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Hasar görmüş, dışa doğru bombe yapmış, paslanmış, sızıntısı olan ambalajlar ve kapağı açılınca fışkırma yapan konserveler tercih edilmemelidir.