Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
boran
  • isim, coğrafya Rüzgâr, şimşek ve gök gürültüsü ile ortaya çıkan sağanak yağışlı hava olayı
    "Yazın sık sık boran olur."
Kişi Adları Sözlüğü
Boran

Cinsiyet: Erkek

  1. Bora.

  2. Sis, duman.

  3. İç sıkıntısı.

  4. Yaban güvercini.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
boran

(coğrafya)

Tarama Sözlüğü
boran

Bora, fırtınalı, tipili yağmur.

Coğrafya Terimleri Sözlüğü
boran

Gök gürültüsü, çakım ve yıldırım gibi elektrik olayları ve sağanak yağmuru ile karışık fırtına.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
boran

Sebze fideleri, üzüm çubuğu ekmek için hazırlanan yer, çukur

"boran" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bşk, Mehmet Aydın (1990) - Sağlık Bakanı Mustafa Üstündağ (1983) - Mustafa Taşar- Tarım ve Köy işleri Eski Bakanı Boran Kaya (2000) - Tv sunucusu, Ajlan Büyükburç (1999) - Şarkıcı, Kerim Tekin (1998) - Şarkıcı, Gökhan Semiz (1998) - Şarkıcı, Önder Somer (1997) - Sinema oyuncusu, Barış Akarsu (2007)- Şarkıcı, Oyuncu, Kıvırcık Ali (2011)- Şarkıcı, Huban Öztoprak (2014) Tevfik Lav (2004) - Teknik direktör, Mete Adanır (1998) - Futbolcu, Muzaffer Badaloğlu (1998) - Futbolcu, Tomiç Zoran (1998) - Futbolcu, Metin Oktay (1991) - Futbolcu.

Boran Kaya (2000) - Tv sunucusu, Ajlan Büyükburç (1999) - Şarkıcı, Kerim Tekin (1998)-Şarkıcı, Gökhan Semiz (1998)-Şarkıcı, Önder Somer (1997)-Sinema oyuncusu, Barış Akarsu (2007)-Şarkıcı, Oyuncu, Kıvırcık Ali (2011)- Şarkıcı.

Akor Düğün Salonu’nda verilen kahvaltıya Başkan Yaşar’ın yanı sıra, Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, Hüseyin Boran, Yaşar Neslihanoğlu, Yenimahalle Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Kayhan Yüregir, Ata Mahallesi muhtarı ve çok sayıda esnaf katıldı.

Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Konya Bölge üçüncüleri; Türkçe alanında; Fatmagül Zehra Çetin ve Ayşe Beyza Atlı, Tarih alanında; Funda Aksöğüt ve Asel Şanlı, Matematik alanında; Damla Kaya, Kodlama alanında; Egemen Bozca ve Kazım Fincankaya, Kimya alanında; Gül Hoda, Fizik alanında; Halil İbrahim Gökkaya ve Yunus Emre Taştan, Değerler Eğitimi alanında; Zeynep Gül Okutan ve Ela Nazlı Algın, Biyoloji alanında; Berika Doğan ve Tarık Boran Aydal oldu.

Grizu faciasında ölen Şenol Kurt, Ali Kozan, İzzet Kuşoğlu, Murat Aydın, Emir Ali Turhan, Murat Hanay, Mehmet Banbal, Seyit Ali Akduman, Mehmet Kuşoğlu, Yusuf Karaca, Erol Boran, Yonis Arıçiçek, Ramazan Baştepe, Ertuğrul Demiray, Yahya Arabozan ve Erol Ekiz, Muhammet Aktaş'ın yakınlarının vekaletini alarak şirket aleyhine toplam 5 milyon 300 bin TL tutarında tazminat davası açan Bursa Barosu avukatlarından Ercan Sümer, tepki gösterdi.

Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu’nda Arca Atay, Celaleddin Boran ile Celalettin Çakır asil üye seçildi.

Kazada servis sürücüsü Terzi ve araçta yolcu olarak bulunan İrfan Dursun, Arzu Şen, Fecri Talat, Salim Boran, İbrahim Avcıbaşı ve Hakan İlman yaralandı.

Boran, araştırmaya Koyunoğlu Müzesi Müdürü ve Epigrafi Uzmanı Hasan Yaşar, Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü ve Yazma Eser Uzmanı Bekir Şahin, Yrd.

Üzerinde modern komuta ve atış kontrol sistemleri bulunan Boran, konum ve istikametini kendi belirleyerek kısa sürede atış görevine hazır hale getirilebilme özelliğine sahip.

Anma etkinliği kapsamında, grupların yürüyüşün yapılacağı güzergahın başlangıcı olan Seyrantepe, Fidanlık, Yeditepe, Mehmet Akif Ersoy, Hikmet Boran, Mevlana ve Atatürk Caddeleri ile Seyrantepe Kavşağı, Afyon Sokak, Bankalar Caddesi, Ali Ağa Cami Sokak, Orduevi önü, Bekir Sami Kunduk Caddesi ve bu sokaklara açılan yollar trafiğe kapatıldı.

Anma etkinliği kapsamında, yürüyüşün yapılacağı güzergahın başlangıcı olan Seyrantepe, Fidanlık, Yeditepe, Mehmet Akif Ersoy, Hikmet Boran, Mevlana ve Atatürk Caddeleri ile Seyrantepe Kavşağı, Afyon Sokak, Bankalar Caddesi, Ali Ağa Cami Sokak, Orduevi önü, Bekir Sami Kunduk Caddesi ve bu sokaklara açılan yollara araç park edilmeyecek.

Erol Simavi, Abdi İpekçi, Çetin Altan, Bedii Faik, Mücap Ofluoğlu, Fikret Hakan, Orhan Boran, Cüneyt Arkın, Ekrem Bora, Sadri Alışık, Ayhan Işık, Ajda Pekkan, Müzeyyen Senar.

Kargoyla yurdun çeşitli yerlerinden gelen bilgisayarları köy muhtarları aracılığıyla tespit ettiği başarılı öğrencilere hediye eden Dara, son olarak eline ulaşan 3 dizüstü bilgisayarı Doğubayazıt ilçesine bağlı 250 nüfuslu Gürbulak köyünde eğitim gören Nursema Uçar, Hivanur Gültekin ve Muhammed Ali Boran adlı öğrencilere armağan etti.