Kelime tanımını bul

Vikipedi
Bubishi

Bubishi (武備志, Hanyu Pinyin: Wǔbèi Zhì) Okinawa kaynaklı ve Çince bir savaş sanatları kitabının Japonca adıdır.

Kitap 17. yüzyılda Çin'de yazılmış olan Wubei Zhi adlı ünlü bir savaş sanatları kitabıyla aynı adı taşımasına rağmen, içeriği itibarıyla farklılık gösterir. Telif tarihi ve yazarı bilinmemekle beraber, kitaptaki bilgiler Qing Hanedanı dönemi Çin'ine aittir.

Bubishi bir kitap sistematiğinden yoksundur. Bu durum kitabın çeşitli kaynaklardan yapılmış bir derleme olduğunu düşündürmektedir. Ancak, kitaptaki konuları dört ana başlıkta toplamak mümkündür.

  • Fujian bölgesinin Quan fa adlı savaş sanatı (özellikle Yong Chun Beyaz Turnası ve Keşiş Yumruğu stilleri), kökeni, tarihi ve felsefesi
  • Geleneksel Çin tıbbı uygulamaları
  • Çin tıbbının anatomi ve fizyoloji bilgileri ekseninde insan bedenindeki hayati noktalar ve basınç noktaları
  • Dövüş teknikleri

Bubishi Çin Kempo'suna öncülük eden Quan fa'nın Tote-jutsu adıyla Okinawa'ya yerleşmesinden ve Naha-te, Shuri-te, Tomari-te gibi savaş sanatlarına temel oluşturmasından beri Okinawa'daki savaş sanatları uygulayıcıları tarafından önemli bir kaynak olarak kabul edilmiştir. 20. yüzyıl başındaki Karate ustaları da bu kitap doğrultusunda geleneksel bir eğitim almışlar ve kendi eserlerinde Bubishi'den söz etmişlerdir. Modern Karate'nin ortaya çıkışı ve "spor karate" anlayışının yaygınlaşması nedeniyle bir dönem unutulan Bubishi günümüzde savaş sanatları uygulayıcıları ve araştırmacılarının tekrar ilgisini çekmeye başlamıştır. Kitabın 1990'lardan itibaren Batı dillerine çevirileri yaplmıştır.