Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
cübbe
  • isim Hukukçuların, üniversite öğretim üyelerinin, din adamlarının, mezuniyet törenlerinde öğrencilerin elbise üstüne giydikleri uzun, yanları geniş, düğmesiz giysi
    "Artık cübbenin altına kolalı gömlek giyiyor." - M. C. Kuntay
Vikipedi
Cübbe

Cübbe, elbise üzerine giyilen bir çeşit üstlük. Yanları geniş, düğmesiz giysi; hukukçular, üniversite öğretim üyeleri, din adamları ve bazı mezuniyet törenlerinde öğrenciler tarafından kullanılır.

"cübbe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yapılan değerlendirmede gri renkte ve biyeli olan sade cübbe ile kırmızı fes üstüne, 8 metre beyaz kumaşın sarılmasıyla yapılan sarıkta karar kılındı.

Hakimler savcılar bir siyasi parti genel başkanının önünde cübbe iliklemek durumunda kalmış ve ayakta alkışlama ayıbının ortağı olmuşlardır.

Kepli mezuniyet töreni Yaklaşık bir ay süren eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılar, kep ve cübbe giyerek sertifikalarını aldı.

Kırkı çıktıktan sonra anı olsun diye kendisininkiyle birlikte bebeğine de minik bir cübbe diktiren avukat anne, savcı görüşmelerine de duruşmalara da kucağında çocuğuyla gidiyor.

İl Müftüsü Salih Sezik, nikah törenine evlendirme dosyası ve nikah memurlarının giydiği cübbe ile gelerek resmi nikahı kıymak için nikah masasına oturdu.

İddianamede örgüt üyeliğine ilişkin hakkında herhangi bir eylemden söz edilmediğini ileri süren Olcay, cübbe sarkıtma eyleminin ise suçlandığı konuyla ilgisinin olmadığını iddia etti.