Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
cüce
  • sıfat Boyu, normalden çok daha kısa olan (kimse)
    "Bunlardan başka köyün iki meczubu, bir cücesi vardır." - Y. K. Karaosmanoğlu
  • Gelişmemiş (bitki)
    "Cüce ağaçlar."
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
cüce

Normal boyutlarından küçük insan, bitki veya hayvan.

Tiyatro Terimleri Sözlüğü
cüce

(Ort. O.): Karagöz'deki Beberuhi'nin benzeridir. Curcuna'da ve söyleşmelerde ortaya çıkar. Daha çok Kavuklu'yu kızdırır.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
cüce

(Ortaoyunu) Ortaoyunu'nda curcunada ve atışmalarda ortaya çıkan ve Kavuklu'yu kızdırıp tip. Gölge Oyunu'ndaki özdeşi Beberuhi'dir.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
cüce

Açıkgöz.

Vikipedi
Cüce (Orta Dünya)

Cüceler, Hobbit (1937), Yüzüklerin Efendisi (1954-5) ve Tolkien'in ölümünden sonra yayınlanan Silmarillion (1977), Unfinished Tales (1980) ve Orta Dünya Tarihi (1983-96) isimli eserlerde geçmektedir.

Cüce

Cüce, şu anlamlara gelebilir:

  • Bir insanda veya hayvanda meydana gelen cücelik.

"cüce" kelimesinin kullanım örnekleri.

Doğada 2 ya da 3 bin civarında cüce su aygırı bulunduğuna dikkati çeken Göktaş, cüce su aygırlarının bu nedenle Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik tarafından nesilleri tehlikede olduğu gerekçesiyle kırmızı listeye alındıklarını ifade etti.

Sürüngen uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda da endemik olan Harran kertenkelesi, Basık burunlu köy yılanı ve Cüce yılanı tespit edildi.

Güneş fırınlarının başta yiyecek ısıtılması, pişirilmesi, tarımsal ürün kurutulması, pastörizasyon, damıtık su eldesi gibi çeşitli ihtiyaçlar kapsamında dünyada yaygın olarak kullanıldığını anımsatan Cüce, bu teknolojinin çevre dostu bir teknoloji olduğuna dikkati çekti.

Ayrıca Cüce Köyü, Şirinler Köyü, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Kırmızı Başlıklı Kız gibi birçok çizgi filim kahramanları yer alacak.

Yine bu kapsamda genel müdürlüğümüzün emirleri doğrultusunda, cüce koşin tavuğu altında gurk oldukları zaman keklik ürettik bin tane bunları doğaya saldık takiplerini yapıyoruz.

İstasyonumuz bakanlığımızın her türlü deneme çalışmalarının yürütüldüğü, gerek turaç üretimi, gerek cüce koşin altında tavuk üretimi için veya bakanlığımızın emirleri doğrultusunda her türlü üretim faaliyetlerinin denendiği bir istasyon.

Cüce galaksiler, evrenin erken oluşum sürecinde ortaya çıkan, dolayısıyla yıldızları yaşlı, düşük yoğunluklu ve metal yoksunu göksel yapılar olarak biliniyor.

Cüce galaksiler, evrenin erken oluşum sürecinde ortaya çıkan, dolayısıyla yıldızları yaşlı, düşük yoğunluklu ve metal yoksunu Göksel yapılar olarak biliniyor.

Ziyarete, Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya ile Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, Göksun Ziraat Odası Başkanı Selim Cüce, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Mehmet Torun, Türkoğlu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karaca, Ekinözü Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kara, Çağlayancerit Ziraat Odası Başkanı Ömer Çedene ve Nurhak Ziraat Odası Başkanı Osman Karaca katıldı.

Yapılan tanıma bağlı olarak, Güneş Sistemi'nde yer alan bir cüce gezegen veya Asteroit Kuşağı'nın en büyük asteroiti olan Ceres, adını Roma mitolojisinde ziraat tanrıçası Serez'den alıyor.