Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
cücelik
  • isim Cüce olma durumu
    "Boyunun cüceliği yetişmiyormuş gibi iki kat olarak bir de reverans yaptı." - R. N. Güntekin
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
cücelik

Gelişme çağında büyüme hormonunun yetersiz salgılanmasına bağlı olarak boy, kollar, bacaklar ve gövdenin normalin çok altında kısa olmasıyla belirgin bir durum, bodurluk, mikrosomi, Dwarfizm.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
cücelik

Bir canlının büyümesinin erken olarak durması sonucu küçük yapılı organizmaların oluşması olayı. Nanizm.

Vikipedi
Cücelik

Cücelik, boyu normalden çok daha kısa olanların yaşadığı durum. Cücelik hayvanlarda, insanlarda ve bitkilerde meydana gelebilir. İnsanlarda cücelik sebepleri; doğuştan cücelik ve bazı hastalıklar sebebi ile sonradan meydana gelen cücelik olarak iki grupta incelenebilir. Yetişkin bir insanın, cüce sayılma boyu umumiyetle bir ile bir buçuk metre arasında değişmektedir. Orantısız cücelikte kısa ekstremiteler veya kısa bir gövde mevcuttur. Orantılı cücelikte ise hem ekstremite hem de gövde olağan dışı derecede küçüktür. Cüceler, normal zeka ve ömüre sahiptirler.

"cücelik" kelimesinin kullanım örnekleri.

Cücelik sendromuyla dünyaya gelen 8 yaşındaki Ryan Morse için her şey Priscilla Morse'nin onu sosyal medyada evlatlık edinilmek için bekleyen yetim bebekler arasında görmesiyle değişti.

İki kardeş, primordiyal cücelik olarak adlandırılan doğuştan gelen genetik farklılıklarının hayatlarını doyasıya yaşamalarına engel olmadığını aktardı.