Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
cazibe
  • isim Çekicilik
    "Ruhani bir cazibe Turhan'ı türbeye çekti." - A. H. Müftüoğlu
  • fizik Çekim
Kişi Adları Sözlüğü
Cazibe

Söyleyiş: (ca:zibe) Cinsiyet: Kız

  1. Çekici, alımlı, sevimli.

  2. Alım, alımlılık, çekicilik.

  3. Yer çekimi, yıldızların birbirini çekmesi.

"cazibe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Ekim ayından Edirne’nin Keşan İlçesine bağlı Yayla Sahili’ndeki mesire alanını ihale sonucu alan Altunhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Edirneli iş adamı Mustafa Altunhan, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, Yayla Sahili’nin bu yaz cazibe merkezi olacağını söyledi.

Bandırma yolu üzerinde, 200 dönümlük bir araziye kurulması planlanan Tarım AVM’nin, Türkiye’de bu alanda ilk olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Başkan Ali Özkan, projenin tamamlanmasıyla birlikte, sadece bölgeye değil; tüm Türkiye’ye tarım alanında yeni bir cazibe noktası kazandırılacağını vurguladı.

Odanın yürüttüğü faaliyetlerden bahseden Duransoy, Konya’nın özellikle son yıllarda hareketlenen ve hızla modernleşen makine imalat sektörü sayesinde bir cazibe merkezi, bir üretim üssü olmaya başladığını belirterek, “Konya tarımın başkenti olmanın yanında artım üretimin ve teknolojinin de başkenti olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemektedir” dedi.

Bu noktada tarihi görüntüsüne de uygun bir şekilde burayı yayalaştırmak ve araç trafiğinden arındırılmak suretiyle tekrar cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, dün Sudan Başbakanı Bekri Hasan Salih ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin restore edeceği Sevakin Adası'nın önümüzdeki dönemde cazibe merkezi haline geleceğini söylemişti.

Çeşitli medeniyet ve kültürlere beşiklik etmiş camimiz ulusal ve uluslararası düzeyde turizme de cazibe kazandıracak.

Kentler cazibe merkezi haline gelmek, büyüme ve kalkınmalarını artırmak, ekonomik olarak canlanmak ve diğer şehirlerle rekabet edebilmek için marka olmayı gittikçe çok daha fazla önem vermektedirler.

Bu çerçevede biz de cazibe merkezi programını işadamlarımızla paylaşmak, işadamlarımıza bu programı anlatmak, soruları varsa bu soruları cevaplandırmak için buradayız.

Tarihe referans olmuş böylesine ehemmiyet arz eden bir merkezi gün yüzüne çıkarmayı ve bir cazibe noktası haline getirmeyi kendimize görev saydık.

HKÜ'nün eleştirisel düşünebilen, öz güven sahibi bireyler yetiştirmeyi ilke olarak benimseyen bir üniversite olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, kısa süre içerisinde kendisini ispatlayan üniversitenin, dünyanın farklı ülkelerindeki öğrenciler için cazibe merkezi durumunda bulunduğunu anlattı.

Hisarcık Belediyesi tarafından son dönemde yapılan yatırımlarla cazibe merkezi haline gelen şifalı sıcak sulara sahip Esire Termal Turizm Merkezi bölgede çevre düzenlemesi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

İçinde bulunduğu Kılıçarslan Şehir Meydanı'na ayrı bir anlam katacak olan Payitaht Müzesi, çevresindeki Ali Gav Medresesi ve Konya Sokağı ile şehrin merkezinde yeni bir cazibe alanı olacak.

Bunu gerçekleştirebilmek için başka cazibe merkezleri oluşturulup, yeni yaşam alanları kurulmalı.

Bölgenin cazibe merkezi olarak bilinen Kuğulu Tabiat Parkı'nın bulunduğu Küpe Dağı'nın eteklerinden, gürlevik diye adlandırılan suyun patlaması ile çıkan suyu taşıyan kanallar almayınca bölgeyi su bastı.

Güçsan Yapı Anonim Şirketi'nin önceliğinin, İzmir'deki kentsel dönüşüm projeleri olacağına dikkat çeken Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, çok ortaklı şirketin aynı zamanda kentin cazibe merkezi olan bölgelerdeki inşaat projeleri ve yurtdışındaki büyük altyapı projelerinde de ortak hareket ederek, katma değerin İzmir'de kalması yönünde çalışmalar yapacağını söyledi.