Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
celil
  • sıfat Çok büyük, ulu
  • din b. (***) Çok büyük, ulu (Tanrı)
Kişi Adları Sözlüğü
Celil

Cinsiyet: Erkek Ulu, büyük, yüce.

"celil" kelimesinin kullanım örnekleri.

Abdürreşit Celil Karluk'a günün anısına İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.

Oğlunun yaralandığı gün eşinden bir daha haber alamayan Henan Nuri Celil, çocukları Ahmet (2), Muhammed (4), Abdurrahman (6) ve Abdullah'ı (10) yanına alarak Türkiye'ye gitmek üzere yola çıktı.

Celil Köseoğlu, Selçuk Baysal, Umman Erzincanlı, Alemdar Kotan, Erturan Ay ve Necmi Altunlu nezaretinde Çorum’da mindere çıkan Erzurumlu güreşçilerden Süleyman Dur 66 kiloda birinci olurken, 35 kiloda da Burak Sinin birinci olarak kürsüye çıktı.

Ziyarette Vali Karakoğlu’na İl Müftüsü Osman Artan, Antalya İl Müftü Yardımcısı Melek Alçın ve Muratpaşa İlçe Müftüsü Celil Karaca eşlik etti.

Toplantıya, oförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık ile Bornova Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Murat Canlı da katıldı.

Törene, Bayındır Kaymakam Vekili Celil Ateşoğlu, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Bayındır İlçe Emniyet Müdürü Serkan Arpak ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eski Yüzbaşı Celil Basıkar ile eski Üsteğmen Birant Yönel, eski Söke Garnizon ve 11.

Kayaburnu İlkokulunda düzenlenen kıyafet dağıtım programında Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Kağan Oğuz, Kayaburnu Muhtarı Celil Yılgın ve Dermek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Arseven katıldı.

İlkkurşun Anıtı'ndaki törene Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Garnizon Komutanı Binbaşı Hasan Yüzüak, Ödemiş Belediye Başkan Vekili İsmail Dadal da katıldı.

Biz konuşurken geldiğimizi haber alan Dakuk İlçe Meclis Başkanı Celil İbrahim giriyor içeri.

Kazada, motosiklet sürücüsü Celil Dalar yaralanarak 112 Acil Servis ile Tavşanlı Doç.

Eşiyle uzun yıllar doktorluk yaptıklarını belirten Celil, Musul'un DEAŞ işgali altına girmesiyle hayatlarının değiştiğini dile getirdi.

Yapımcılığını Statü Pictures'in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Asuman Dabak, Murat Okay, Binnur Şerbetçioğlu, Tarık Şerbetçioğlu, Sadi Celil Cengiz, Mustafa Varol, Gizem İnceoğlu, Cansu Gültekin ve Köksal Engür yer alıyor.

Ekol Bilardo Salonu'nda 36 sporcunun katılımıyla yapılan ve iki gün süren müsabakalarda Ahmet Arslan birinci, Erkan Aktı ikinci, Yalçın Geneş üçüncü, Celil Atabey ise dördüncü oldu.

AK Parti Heyeti, Eskil ilçesine bağlı Böğet, Sağsak, Katrancı ve Celil köylerine gitti.