Kelime tanımını bul

Kişi Adları Sözlüğü
Celile

Söyleyiş: (celi:le) Cinsiyet: Kız Ulu, büyük, yüce.

Vikipedi
Celile

Celile, ( İbranice: הגליל‎‎, HaGalil; Arapça: الجليل‎‎, el-Celîl) İsrail'in kuzeyinde bir bölgedir. Geleneksel olarak Yukarı Celile (İbranice: גליל עליון‎‎ Galil Elyon) ve Aşağı Celile (İbranice: גליל תחתון‎‎ Galil Tahton) olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde, Celile ismi, İsrail'de Karmel Dağı'nın kuzeydoğusundaki bölgeyi kastetmek için kullanılır. Kuzeyde Antik Dan kentinden Hermon Dağı'nın yamaçlarına, Lübnan Dağı'ndan güneyde Karmel Dağı'nın sırtlarına ve Cenin'in kuzeyindeki Fakua Dağı'na, doğuda Ürdün Vadisi'nden batıda Yizrael Vadisi'ne ve Akdeniz kıyısında Akka kentine, güneydoğuda Bet Şean'dan kuzeydoğuda Taberiye Gölü'ne kadar uzanan, Hula Vadisi'ni de içine alan bölgedir. Bu tanımlama ile, Celile bölgesi, İsrail'in Kuzey Bölgesi'nin, Golan Tepelerinin ve Menaşe Tepelerinin büyük kısmı ile çakışıktır. Ancak Kiryat Tivon'u içine almaz. Batı Celile (İbranice: גליל מערבי‎‎ Galil Mâravi) ismi, Yukarı Celile'nin batı kısımlarını, kıyılarını ve Aşağı Celile'nin kuzeybatısını belirtmek için kullanılmaktadır. Akka idari biriminin de büyük kısmını içine almaktadır. Celile Sapı denilen bölge, İsrail’in kuzeydoğusunda kuzeye doğru uzanmaktadır. Batısında Lübnan, Yukarı Celile’nin Hula Vadisi ve Ramot Naftali Dağları vardır. Tarihsel olarak, Lübnan’ın güneyinde Litani Nehrinin doğu-batı yönünde aktığı kısımda, nehrin güneyinde kalan bölge de Celile’ye dâhil kabul edilir.

"celile" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ziyarette Kadın ve Çocuk Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak da yer aldı.

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu Çocuk Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak, Mamak Kaymakamı Ziya Polat ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ile 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ve 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Mamak'taki Coşkun Ertepınar Ortaokulunda öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

Netanyahu, Lübnan Hizbullah örgütünün, İsrail ordusu tarafından salı sabahı keşfedilen tünel aracılığıyla İsrail bölgelerine askeri güç sokacağını ve ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde bazı yerleri işgal etme eşiğinde olduğunu belirtti.

Nedim Saban'ın yönettiği oyunda, Celile Toyon, Nuri Gökaşan, Dicle Alkan, Ayça Varlıer, Gökçer Genç, Halim Ercan rol alıyor.

KDK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, öğrencileri, Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak, Genel Sekreter İbrahim Kılınç ve Kurumsal İletişim Direktörü Mehmet Sarı ağırladı.

Daşcı'nın annesi Celile Daşcı, hastane çıkışında gazetecilere, kızının uzun süredir eşiyle sorunlar yaşadığını ve bir yıldır da boşanma davalarının sürdüğünü söyledi.

Hastaneden tekerlekli sandalye ile çıkarılan genç kadının annesi Celile Daşçı, kızıyla kocasının şiddetli geçimsizlik nedeniyle daha önce de ayrıldığını belirterek, araya girenlerin hatırına tekrar birleşmenin sağlandığını ifade etti.