Kelime tanımını bul

Vikipedi
Cerbe

Cerbe ( Arapça: جربة ), Tunus'ta Gabes Körfezi içinde ada. 514 kilometrekarelik yüzölçümü ile Kuzey Afrika'nın en büyük adası.

1513 yılında Oruç Reis tarafından fethedilmiştir. Bazı Batılı yazarlara göre, Cerbe Deniz Muharebesi Osmanlı'nın Batı Akdenizdeki hakimiyetinin zirvesine ulaştığı muharebe olmuştur.Ted Thornton's History of the Middle East Database Nitekim Malta ele geçirilememiş fakat Kıbrıs fethedilmiştir.

İklimi yumuşak, toprağı tarıma el verişlidir. Üzerinde bulunan en büyük kent 65.000 kişilik nüfusu ile Humt-Suk'tur. Cerbe Adası başta Alman, Fransız, İtalyan ve Çek turistler olmak üzere birçok yabancı turist çeker. Star Wars filminin 1977 yılında yapılan ilk çekimleri bu adada kayda alınmıştır. Ada Tunus´ta Berberi dilinin hâlâ konuşulduğu az sayıda alandan biridir.


Adada Müslümanların yanı sıra Yahudi azınlık da yaşar. Yüzyıllardır adanın sakinleri arasında yer alan Yahudiler'in sayısı Fransa ve İsrail'e yapılan hızlı göç nedeni ile hızla düşmektedir. Adada bulunan El Griba Sinagogu dünyanın en eski sinagogudur.

20. yüzyılda nüfusu 400.000'i aştığı kaydedilen adanın o dönemdeki sakinlerinin büyük bölümünü Malta'dan sünger avcılığı için gelmiş olan deniz tüccarları oluşturmuştur.

Kaynakça[ değiştir]
Cerbe (anlam ayrımı)
  • Cerbe - Tunus'ta bir ada
  • Cerbe Deniz Muharebesi - 1560'ta Osmanlı ve Haçlı Donanmaları arasındaki deniz savaşı
  • TCG Cerbe (S-341) - Türk denizaltısı
  • TCG Cerbe (S-340) - Türk denizaltısı