Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
cerrahi
  • sıfat Cerrahlıkla ilgili
  • isim Ameliyatı gerektiren hastalıklarla ilgilenen hekimlik kolu, hariciye
    "Beyin cerrahisi."
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
cerrahi

Cerrah ve ameliyatla ilgili olan, şirurjikal.

Vikipedi
Cerrahi

Cerrahi, İlaçla ya da başka tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılmasına ya da hastalıklı organı kesip çıkararak iyileştirilmesine dayanır. Tıbbın en eski dallarından biridir. Cerrahide bilgi ve becerinin bir arada bulunmasından dolayı hem bilim hem sanat olarak kabul edilir. Genellikle lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanmaktadır.Cerrahi nedir.

Cerh, yara; cerrahi, yara ile uğraşan bilim; cerrah ise yara ile uğraşan kişi anlamına gelmektedir.Meb, Cerrahi modülü (s. 5)

"cerrahi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Abdulkadir Dost, afta içi saat 17:00 ile 20:00 saatleri arasında diş polikliniğide her gün, KBB (kulak burun boğaz), dahiliye, (iç hastalıkları) genel cerrahi, ortopedi ve çocuk polikliniğinde hafta içi 1 ile 3 güne kadar saat 17:00 ile 20:00 saatleri arasında hasta kabulü yapılacağını bildirdi.

Emin Ersoy, laparoskopik cerrahi yöntemiyle Akalazya hastalığının tedavisinde başarı oranının yüzde 96 olduğuna vurgu yaptı.

Ses kalınlaştırmanın yaklaşık 2 saatlik cerrahi bir operasyon olduğunu açıklayan Azizli sözlerine şöyle devam ediyor; "Boyun ön tarafından ufak bir kesi yapılmakta ve ses tellerinin yapıştığı kıkırdak ile ses tellerine adeta akor yapmaktayız.

Batiatrik cerrahi sonrası gebeliklerde gebelerin %53’de b12 vitamini, %16’sında folik asit , %50’sinde demir, %17’sinde kasiyum ve % 10’unda albümin gibi protein ve mikro besinlerin eksikliği tanımlanmıştır.

Kadriye Altok da, ‘’Robotik cerrahi, Gamma Knife gibi pek çok ileri teknolojinin kullanıldığı, yılda 1 milyondan fazla hastaya sağlık hizmeti, 2 bin 700’den fazla tıp fakültesi öğrencisi ve yüzlerce araştırma görevlisine eğitim olanağı sunan Gazi Üniversitesi Hastanesi’nin pek çok alanda öncü ve referans merkez konumunda olduğunu belirterek, PET/MR gibi pahalı ve yüksek teknolojili projelerin devletin desteği ile hayata geçirilebildiğini ifade etti.

Erdinç Altıncık hastanın beyninden 8 santimetrelik tümörü çıkarttıklarını belirterek, "Hastamız Beyin Cerrahi Kliniği’ne başvurduğunda konuşamama, yürüyememe gibi temel fonksiyonları kaybetmek üzereydi.

Ameliyattan sonra yaşadığı sıkıntılardan kurtulan 75 yaşındaki Emine Durmaz da sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek, ameliyatı gerçekleştiren doktoru Erdinç Altıncık ve Beyin Cerrahi Servisi çalışanlarına teşekkür etti.

Arslan, Aluç ve Genel Cerrahi Uzmanı Mustafa Atabey'in de yer aldığı ameliyatla sağlığına kavuştu.

CERRAHİ TEDAVİ GEREKTİREN DURUMLAR Uslu, özellikle düzeltme ve alçılamaya geç başlandığında bazen germe ve alçılama işleminin bebeğin ayağını tam olarak düzeltemeyebileceğini belirtti.

PEV TEDAVİSİNDE CERRAHİ İŞLEM GEREKTİREN DURUMLAR Özellikle alçılama ve düzeltmeye geç başlandığında, bazen germe ve alçılama işleminin bebeğin ayağını tam olarak düzelmemesiyle cerrahi tedavi gerekebildiğini belirten Uslu, “Cerrahi tedavi, yumuşak dokuya veya daha ileri yaşlarda (4 yaş) kemik dokuya uygulanabilir.

Birgen, antibiyotiklerin yan etkilerinin yanı sıra bağırsağı hızlı çalıştıran gıdaların ve cerrahi operasyonların, amipli dizanteri, bakteriyel dizanteri, tifo, bağırsak düzensizliği, kabızlık ve ishal gibi hastalıkların bağırsak düğümlenmesine neden olabileceğini belirtti.

Daha önce erken doğum yapma ve erken haftalarda suyun gelmesi, idrar yolu enfeksiyonları, plasenta ile alakalı komplikasyonlar, amniyos suyunun fazla olması, gebelik döneminde cerrahi operasyon, karın bölgesine darbe almak, servikal yetmezlik, uterin ya da serviks ile ilgili yapısal anormallikler, sigara ve alkol kullanımı, anemi (kansızlık), ateşli hastalıklar, doğumlar arası sürenin çok kısa olması, sosyoekonomik düzeyin düşük olması erken doğum tehdidini ve riskini ortayla çıkarmaktadır.

Enfeksiyon ( idrar yolu enfeksiyonları ) Plasenta ile alakalı komplikasyonlar ( plasenta previa, dekolman plasenta ) Polihidramnios ( amniyos suyunun fazla olması ) Çoğul gebelikler Gebelik döneminde cerrahi operasyon Karın bölgesine darbe almak Travmatik olaylar Servikal yetmezlik Uterin ya da serviks ile ilgili yapısal anormallikler erken doğum tehdidini ve riskini arttırmaktadır.

En sık makat kaslarının zayıflamasına (doğum yapmak, menopoz, yaşlanmak, anal bölgede çatlak ya da hemoroidlerin cerrahi ya da başka yöntemlerle tedavi edilmesi veya rekto anal kanser, rektosel cerrahisi gibi makat cerrahileri geçirmek, makat bölgesini kapsayan radyasyon terapisi almak) bağlı olarak ortaya çıkıyor.

İbrahim Akel, özellikle kadınlarda daha sık görülen ’ayak başparmağı yanında kemik çıkıntısı’ rahatsızlığının cerrahi tedavisine yönelik uyarıda bulunarak, ameliyatla ayaktaki anatomik yapıyı değiştirdiklerini belirtti ve "O nedenle ağrı şikayeti yoksa sırf estetik nedenlerle ameliyat yaptırmayın.