Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ceviz
  • isim, bitki bilimi Cevizgillerin örnek bitkisi olan, uzun ömürlü, gövdesi kalın, kerestesi değerli, yurdumuzda çok yetişen ağaç (Juglans regia)
  • sıfat Bu ağacın kerestesinden yapılmış
    "Yedekleri ise ceviz dolabın alt tarafına kaldırılmıştı." - N. Cumalı
  • bitki bilimi Bu ağacın dışı kabuklu, içi yağlı ve nişastalı yemişi, koz
    "Cebimdeki paranın yarısını ayırıp avuç avuç ceviz alıyorum, sevinçle dolduruyorum ceplerimi." - R. Mağden
Biyoloji Terimleri Sözlüğü
ceviz

Cevizgiller (Juglandaceae) familyasından, meyvesi için yetiştirilen 30 m kadar yükselebilen, kerestesi değerli bir bitki. Koz.

Gitar Terimleri Sözlüğü
ceviz

Cevizgillerin örnek bitkisi olan, uzun ömürlü, gövdesi kalın, kerestesi değerli, yurdumuzda çok yetişen ve gitarda sap veya gövde kaplaması olarak kullanılan orta ağırlıkta bir ağaç.

Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü
ceviz

İçodunu açık ya da koyu kahverengi, dışodunu külrengi, pembe beyaz, hava kurusunun özgül ağırlığı 0.68 gr/cm3 olan, dağınık gözenekli bir tür mobilya ağacı.

Asalakbilim Terimleri Sözlüğü
ceviz

Yapraklarından, solucan düşürücü özel bir uçaryağ çıkarılan ağaç.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ceviz

(< Ar. cevz) ceviz

Vikipedi
Ceviz

Ceviz, cevizgiller (Juglandaceae) familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adı.

Kışın yaprağını döken ağaçlardır. Genç sürgünlerin özü bölmelidir. Tomurcuklar az sayıda pullarla örtülmüştür. Yaprakçıkların kenarları bazı türlerde ince dişli, bazılarda ise düzdür (tam kenarlı). Yaprakçık sayısı türlere göre (3) 5-23 arasında değişir.

Çiçekler dir. Erkek çiçekler bir önceki yılın sürgünlerinde yan durumlu, aşağıya sarkan kedicik halinde kurul oluşturur. Kurullar dallanmamıştır. Her bir erkek çiçeğin 1 brahte, 2 brahtecik ile 3-4 bir çevre yaprağı (çanak) vardır. Etamin sayısı 7-105 dir.Dişi çiçekler ise yeni sürgünlerin ucunda terminal (tepede) durumlu dik duran 2-8 çiçekli fakir kurullar oluşturur. Dişi çiçeğin de 1 brahte, 2 brahtecik, 4 loplu çevre yaprağı vardır. Bunlar ovaryumla kaynaşmıştır, yalnız uçları serbesttir. Ovaryum alt durumludur; etli kalın 2 stigması oldukça gelişmiştir.

Sonbaharda olgunlaşan büyük çekirdekli sulu meyvenin iç kısmı 2 bölmeye ayrılmıştır. Tohum 2 loplu, yağlı ve lezzetlidir.

Odununun özü koyu, dış kısmı açık renkli, ağır ve güzel cila kabul eden odunları vardır.

Ceviz (düğüm)

Ceviz, bir halatın bir ucundaki kolların açılıp birbirlerine bağlanmasıyla elde edilen bir düğüm çeşididir. Düğümden sarkan halat kolları inceltilerek halatın bedenindeki diğer kolların arasında dikilebilir.

Cevizin bir diğer anlamı, halat kollarını ayırmadan yapılan top şekilli bir düğümdür.

Cevizler sırf estetik amaçlı yapılabilecekleri gibi, pratik amaçları da olabilir:

  • halat kolların ayrışmasını önlemek,
  • halatın ucunu kalınlaştırak delikten veya makara kanalından kaçmasını önlemek,
  • halata tutunmaya yardımcı olmak.

"ceviz" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ayrıca Çoruh Havzası Rehabilitasyon Projesi ve AKAK Projesi kapsamında yüzde 70'i hibe destekli kırsalda yaşan köylülere gelir getirici ceviz, üzüm, hurma, dut ve zeytinden oluşan toplam 2 bin 500 meyve fidanı dağıttık.

Konu hakkında bir değerlendirme yapan İl Müdürü Bayram, "Bakanlığımızca uygulanmakta olan ‘Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi’ kapsamında Akağaç köyünde köy muhtarımız ve köy halkının desteği ile kurmuş olduğumuz demonstrasyon (deneme) ceviz bahçesinin Akağaç ve çevre köylerine örneklik teşkil etmesine ve uygun arazilerde ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasına katkı sağlamasını amaçlıyoruz.

“KATKI SAĞLAYACAK” Ziyaretinde konuşan Bayram, “Bakanlığımızca uygulanmakta olan "Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi" kapsamında Akağaç köyünde Köy Muhtarımız ve köy halkının desteği ile kurmuş olduğumuz demonstrasyon (deneme) ceviz bahçesinin Akağaç ve çevre köylerine örneklik teşkil etmesine ve uygun arazilerde ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasına katkı sağlamasını amaçlıyoruz.

Bölgede tamamlanan çalışmalar sonrası 580 bin kızılçam, 120 bin kara selvi, 20 bin dut ile yabani elma, badem, ceviz, akasya, defne, akağaç ve katalpa toprakla buluştu.

Bölgeye ‘bereket ormanları’ için 580 bin kızılçam, 120 bin kara selvi, 20 bin dut ile yabani elma, badem, ceviz, akasya, defne, akağaç ve katalpa dikildi.

Bin 200 adet çıplak köklü karaçam, 80 bin adet tüplü badem, 35 bin adet ceviz, 15 bin adet tüplü kestane, 10 bin adet tüplü ahlat, 150 bin adet torba repikaj karaçam, 10 bin adet torba repikaj akdut olmak üzere 1,5 Milyon adet fidan üretildi.

Ceviz reçelinin coğrafi işretle tescil edilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Kaymakam Arif Karaman ise, “İlçemizin sosyo-kültürel, ekonomik, soysal ve altyapısal kalkınmasını hedefleyen, hibe ve fon kaynağı sağlayan destek mercilerine ulaşarak, sosyal hareketliliği ve bilimsel çalışmaları destekleyici kaliteli projelerin hazırlanmasını önemsiyorum.

Ceviz, badem ve fındık gibi yağlı tohumların içerisinde aminoasitler bulunmaktadır.

Son 3 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Samsun ve ilçelerinde şeftali anacı 70 bin, kuşburnu fidanı 33 bin, ceviz fidanı 32 bin, kivi fidanı 2 bin 500 ve kestane fidanı 300 adet dağıtılarak meyve üreticilerine destek verildi.

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nin (AEÜ) pilot üniversite projeleri kapsamında kurulacak bitki doku kültürü laboratuvarı ile ceviz başta olmak üzere nitelikli anaç ve çeşitleri üretilerek sektörle paylaşılacak.

Üretim ve Ar-Ge amaçlı kullanılmak üzere bitki doku kültürü laboratuvarı kurarak, bu laboratuvarda bölgemiz ve ülkemiz için ceviz başta olmak üzere nitelikli anaç ve çeşitlerini üreterek sektörle paylaşacağız.

E vitamini; antioksidant özelliği olan, aynı zamanda da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu özellikleri olan E vitamini en çok bitkisel yağlarda, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlarda, et, yumurta gibi gıdalarda bulunur.

E vitamini; Antioksidant özelliği olan aynı zamanda da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu özellikleri olan E vitamini en çok bitkisel yağlarda, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlarda, et, yumurta gibi gıdalarda bulunur.

Yeni C-Serisi’nin iç mekanındaki dekorasyon, isteğe bağlı olarak mat cilalı ceviz ağacından ahşap veya antrasit rengi meşe ağacından ahşap olarak tercih edilebiliyor.

Başaran, şu ana kadar kendi imkanlarıyla manda boynuzundan zihgir, keçi derisinden davul ve ceviz ağacından arbalet ile çam ağacından ok yaptığını anlatarak, "Sosyal medyada okçulukla ilgili sayfaları takip etmeye başladım.