Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
döl
 • isim Canlıların üremesi sonucu ortaya çıkan yeni birey veya bireylerin bütünü, zürriyet, nesil
  "Macarların çoğunun bize benzeyişinin bir nedeni de bu döl karışmasıdır." - H. Taner
 • Yavru, çocuk
  "Yârenlik mi ediyordun, Kara Osman'ın dölüyle?" - T. Oflazoğlu
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
döl
 1. Yavru.

 2. Semen, meni, sperma.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
döl

Oğul birey; doğal olarak soyların birbiri arkasından gelen basamakları. Örnek: Büyük anne, büyük baba, anne, baba, çocuk, torun. Nesil, generasyon, jenerasyon.

Tarım Terimleri
döl

bk. kuşak.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
döl

Canlıların üremesi sonucu ortaya çıkan yeni birey veya bireylerin bütünü, nesil, jenerasyon.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
döl

(botanik, zooloji)

Tarama Sözlüğü
döl
 1. Yavru.

 2. Nesil, soy

Zooloji Terimleri Sözlüğü
döl

(karşılık: generasyon), (Lat. generatio = çoğalma): Oğul birey; doğal olarak soyların birbiri arkasından gelen basamakları; ortak bir soydan eşit olarak uzak bir türün bireyleri. Örnek: Büyük ana, büyük baba ile bunların çocukları ve torunları birbiri arkasından gelen üç döl meydana getirirler.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
döl
 1. Soy, soyun devamını sağlayan çocuk.

 2. Piç.

 3. İnek, koyun, keçi, köpek, kedi gibi hayvanların yavruları.

 4. Kuzu ve oğlak sürüsü.

 5. bk. döllük (II).

 6. Kavun, karpuz, kabak ve hıyar bitkisinin daha çiçeği dökülmemiş meyvesi.

 7. Canlılarda üremeyi sağlayan tohum.

 8. Koyun ve keçilerin yavrulama zamanı: Döle daha onbeş gün var.

Vikipedi
Döl

Döl, canlıların üremesi sonucu ortaya çıkan yeni birey veya bireylerin bütünü.döl TDK Büyük Türkçe Sözlük. Erişim: 14 Temmuz 2011 Döl kavramı insan ve hayvanlarda evlatları, torunları ve sırasıyla devam eden gelecek kuşaklardaki bireylerden her birini belirtir. Bitkilerde ise tohumları ve bu tohumlardan türeyen yeni nesillerdeki bireyleri anlatmakta kullanılır. Bir canlı, kendisinin dölü olan tüm canlıların ortak atasıdır.

"döl" kelimesinin kullanım örnekleri.

Gültekin Akegün’ün üstlendiği çalıştay için Türk Dünyası’nın 17 farklı ülkesinden Adanalı gelen ressamlar Abaz Dizdarevic, Adis Lukac, Ahmet Atan, Ahmet Şinasi İşler, Ahmet Türe, Alaybey Karaoğlu, Ali Düzgün, Ali Ertuğrul Küpeli, Anita Kalac, Asuman Aypek Arslak, Atilla Döl, Aysun Altunöz Yonuk, Ayşe Okur, Bahar Karakaş, Bedri Karayağmurlar, Birsen Çeken, Burhan Ahmeti, Bülent Salderay, Bülent Yavuz Yılmaz, Canan Deliduman, Ceyda Güler, Cornelie Margan, Çağaytay Akengin, Edisa Dizdareviç,Emre Şen, Ethem Baymak, Fatih Başbuğ, Galip Gasımol, Gültekin Akengin, Harun Türkmenoğlu, Hikmet Şahin, Hikmet Uluçam, Hasan Pekmezci, Hasan Zeybek, Hülya Karoğlu, İlda Kurbaseviç, Ira Skopljak, İsa Eliri, Leyla Kodaman, Marjana Shkodra, Mehmet Özkartal, Mehmet Sağ, Mehmed Sulijeviç, Mehmet Şirzat, Mensure Jahic, Merve Şenoymak Ersan, Mirsada Baljic, Mithat Yılmaz, Momun Bek, Akmat Kulov, Mustafa Arapi, Mustafa Hastürk, Meyrat Hojagulyyev, Nehat Bekiri, Nilüfer İnandım, Nurudin Masovic, Olcay Boratav, Olga Eren, Orhan Cebrail

Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz ile okul müdürü Döl de etkinlikte bilyeli arabalardan kullandı.

Daha önce ülkemizde yetiştirilen Tahirova Koyun Projesi'nin doğu friz kıvırcık koyun ırkının biraz daha doğu friz kanını artırarak, süt ve döl verimi yüksek, erken gelişen ve doğduğu yıl gebe kalabilen süt tipi koyun ırkı geliştirmeye çalışıyoruz.

Daha önce ülkemizde yetiştirilen Tahirova koyun projesinin doğu friz kıvırcık koyun ırkının biraz daha doğu friz kanını artırarak, süt verimi yüksek, döl verimi yüksek, erken gelişen ve doğduğu yıl gebe kalabilen süt tipi koyun ırkı geliştirmeye çalışıyoruz.

Erkek veya kadının döl vermemesi haline, halk dilinde kısırlık, tıp dilinde ise sterilite denir.