Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dönel
  • sıfat, matematik Kendi ekseni çevresinde dönerek oluşmuş
    "Dönel koni. Dönel silindir."
Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
dönel

(matematik)

Uygulayım Terimleri Sözlüğü
dönel
  1. genel uygulayım: Dönerek işleyen.

  2. uziletişim: Öğeleri dönerek işleyen bir özdevimli telefon dizgesi türü.

  3. genel uygulayım: Burguyla kuyu açmak yöntemi.

"dönel" kelimesinin kullanım örnekleri.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen yolların ardından dönel kavşak çalışması yapıldı.

Geriye bu hatta sadece Zafer Kavşağımız, Meydan Camimizin yanında bir dönel kavşak kalacak.

Söz konusu proje kapsamında, mevcutta yer alan Eynerce Kavşağı devamında yapılacak olan dönel kavşak ve bağlantı yolu önemli kolaylıklar sağlayacak.

Piyade Er Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Rıfat Dönel ve Belediye Başkan Vekili İsmet Yiğit, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Vali Ozan Balcı, Garnizon Komutanı Albay Rıfat Dönel ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Yalova ve İzmit yönlü dönüşler köprü altındaki dönel kavşaktan yapılacak.

Kavşak alanında şeffaflık sağlanarak, çevre yerleşimleri, estetik açıdan en az rahatsız edilmek suretiyle köprü altında dönel kavşak ile geri dönüşler için uygun, güvenli alan bırakılması için köprü boyu uzun tutulacak.

Trafikte kurallı ve güvenli sürüş tekniklerini öğrenen minik öğrenciler dönel ve sinyalize kavşaklar, trafik tabelalarının olduğu pistte sürüş heyecanını yaşadılar.

Trafik eğitim binasında, sürüş parkuru, bisiklet parkuru, yaya geçitleri, yaya üst geçitleri, sinyalize kavşak, kontrolsüz kavşak, dönel kavşak, hemzemin geçit, tünel, kasisli yol, otobüs durakları, alt geçit ve üst geçit gibi trafikte önem arz eden alanların bulunacak.

Ayrıca, dönel kavşak içerisindeki sürücülere öncelik vermeyen araç sürücülerini de MOBESE kameralarından takip ettiklerini anlatan Çalışkan, sivil giyimli polis memurlarının da gördükleri ihlalleri fotoğraflayarak ceza yazdıklarını kaydetti.

İlerideki dönel kavşağı kullanmayıp kestirmeden gitmeye çalışan sürücü, az daha kendi şeridinde giden araçla çarpışacaktı.