Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dönence
  • isim, coğrafya, gök bilimi Yerküre üzerinde, güneş ışınlarının yılda iki kez dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve Ekvator'un 23° 27' kuzey ve güneyinden geçtiği varsayılan iki çemberden her biri, tropika
Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
dönence

(coğrafya)

Coğrafya Terimleri Sözlüğü
dönence

Yeryuvarı üzerinde, güneş ışınlarının yılda iki kez dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve eşleğin 23° 27' kuzey ve güneyinden geçen çemberler. bk. Oğlak dönencesi, Yengeç dönencesi.

Gökbilim Terimleri Sözlüğü
dönence

Ay ya da Güneş'in görünen deviminde gelip geri döndüğü yer ya da daire; yaz dönencesi, kış dönencesi gibi.

Vikipedi
Dönence

Dönence veya Tropika, yeryüzü üzerinde, güneş ışınlarının yılda her birine bir kez dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve Ekvator'un (eşlek) 23° 27′ kuzey ve güneyinden geçtiği varsayılan iki enlemden her biri. Bu iki enlem arasındaki bölgeye tropikal kuşak denir.

Bu enlemlerden yeryüzününün kuzey yarım küre de olanına Yengeç Dönencesi, güney yarım küre de Oğlak Dönencesi adı verilir.

  • 21 Haziran’da güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne dik gelir. Bu gün, Kuzey Yarımküre'de yazın, Güney Yarımküre'de de kışın başlangıcı olarak sayılır, Güney Kutup Dairesi'nde (66° 33′ G - 90° G) en az 24 saat gece yaşanır. Bugünden sonra yeryüzünün kuzeyinde günler kısalmaya, güneyinde ise uzamaya başlar ve buna Yaz Gündönümü adı verilir. Benzeri biçimde, güneş ışınlarının Oğlak Dönencesine dik geldiği 21 Aralık, Kuzey Yarımküre'de kışın, Güney Yarımküre'de da yazın başlangıcıdır ve Kuzey Kutup Dairesi'nde 24 saat gece yaşanır.
  • Dönenceler matematik iklim kuşağı olan Tropikal kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluştururlar.
  • Dönencelerde iki meridyen arası uzaklık yaklaşık 100 kilometredir.
Dönence (şarkı)

Dönence, Barış Manço'nun Sözüm Meclisten Dışarı albümünde 10. sırada yer alan şarkısıdır. Şarkının bestesi Celal Güven, Ahmet Güvenç ve Nejat Tekdal'a, sözleri ise Barış Manço'ya aittir. Şarkı sanatçının en iyi şarkılarını topladığı Mançoloji isimli albümde Gülpembe ile birlikte yer alarak albümü temsil etmiştir. Şarkı, farklı tarihlerde Kenan Doğulu ve Teoman (şarkıcı) tarafından tekrar yorumlanmıştır.