Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
daim
  • sıfat Sürekli, sonsuz
  • zarf Daima
    "Beni daim şen gören safdiller öyle sansın / Ne bilsinler ki onlar bence birdir elem, haz" - E. B. Koryürek
devridaim
  • isim Tam ve sürekli dönüş veya dolaşım
    "Bir devridaim makinesi misali, dışarıdan el beklemeksizin kendi çarkını kendisi çeviriyordu." - E. Şafak
Kişi Adları Sözlüğü
Daim

Söyleyiş: (da:im) Cinsiyet: Erkek Sürekli, sonsuz.

"daim" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bu güne kadar Adıyaman’a hizmet eden bütün Valilerimize ve en son kararname ile birlikte bu ulvi görevi devr aldığım Valimiz Nurullah Naci Kalkancı’ya hizmetlerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyor, ailesiyle birlikte sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyor, gönül birlikteliğimizin daim olması dileğiyle tüm Adıyamanlı hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Türkiye'den gelecek bir sese kulak veren kardeşlerinin artık eskisi oranda yalnız olmadığını aktaran Çavuşoğlu, "TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, AFAD ve Türk Kızılay'ıyla her daim bu bölgelerde varlık göstermeye, bu bölgelerde ihtiyaç sahibi kim varsa onların sırtını pek etmeye, yetimin başını okşamaya aht ettik.

Edirne’de çocuklara vurmazlardı ve Türkiye’nin muhtelif yenlerinde alabros tıraşlı kabadayılar, kendinden başka herkesi linç etmek için, Türkiye’de kimin konuşacağını kimin susacağını belirlemek için her daim sokaklarda olmazlardı.

Bizler Kan ve Kemik İliği Nakli Derneği olarak hayata her daim umutla bakan gözlerin, yaşam ışığını şarkılar ile alevlendirmek istedik.

Atatürk’ün sözlerini anlayan ve bu sözlerde anlatılmak isteneni uygulayan devletler, her daim gelişme göstermektedir.

Tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan anıtsal ağaçları, yemyeşil vadileri, yükseklikleri iki bin metrelere ulaşan dağları, derin kanyonları, her daim çağıltılı dereleri, sürpriz şelaleleri, yaban hayatı ve değişik bitki çeşitliliğiyle Yenice ormanları, farklı outdoor aktiviteleri için gerçek bir ekoturizm merkezi olarak dikkat çekiyor.

Ermeni azınlıklarının 4 bin yıldan beri Türkiye topraklarda yaşadığını ifade eden Türk Ermeni Baş Patrik Vekili Aram Ateşyan, tüm dünyaya örnek olmuş medeniyetler şehri Hatay'da olmaktan son derece mutlu olduğunu ve Bir arada yaşamak adına her daim çaba harcadıklarının altını çizdi.

Gösterimin ardından Gaziler ve Aileleriyle hatıra fotoğrafı çektiren Vali Pehlivan şehit aileleri ve gazilerimizle bir ayara gelmekten her daim onur duyduğunu belirtti.

Bu milletin tertemiz zihin haritası, vicdansız, terörist yaklaşımı her daim berhava etmiştir.

Katmanlar beşer santim yükseltilerek Anadolu Üniversitesinin her daim gelişen ve büyüyen yanına da vurgu yapıldı.

İnşallah rabbim ağzımızın tadını daim etsin bozmak isteyenlere de fırsat vermesin diye dua ediyoruz.

Cenabıhak bizim milletimizin varlığını, birliğini, dirliğini daim eylesin, yeryüzündeki mazlumların umudu olmaya devam edelim.

Bu dava bayrağı her daim göklerde en yukarılarda dalgalandırma mücadelesidir.

Kullanılan bütün devir daim ve nakil pompaları değişken devirli A enerji sınıfında tasarruflu ürünler olarak kullanılmıştır.

Hak, mukaddesatına, değerlerine sadakatte yarışanların, gönül ve dimağı her daim ak olanların yardımcısıdır.