Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dal
 • isim Ağacın gövdesinden ayrılan kollardan her biri
  "Cılız dallar, yeşili fersiz, tırnak kadar yapraklar!" - T. Buğra
 • Branş
 • Bir bilim alanının içinde yer alan ana bilim dalında alt alanı
 • biyoloji Canlıların bölümlenmesinde, sınıfların bir araya gelmesiyle oluşan birlik, şube
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
dal
 1. Bitkilerin çoğunlukla yapraksız olan, sapın değişik uzunluk veya büyüklükteki küçük sap ve sürgün kısımları.

 2. Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan ve sınıfların bir araya gelmesiyle oluşan birlik, filum, kladus.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
dal

Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan ve sınıfların bir araya gelmesi ile oluşan birlik. Örnek: Kordalılar (Chordata). Filum, klâdus.

Matematik Terimleri Sözlüğü
dal

Belirli bir bölgede, çokdeğerli karmaşık bir işlevin değerlerinden birisini alan ve türeyen karmaşık işlev.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
dal

Şube.

Kişi Adları Sözlüğü
Dal

Cinsiyet: Kız

 1. Ağacın gövdesinden ayrılan kollardan her biri.

 2. Arka, sırt.

 3. Kol.Cinsiyet: Erkek

  1. Ağacın gövdesinden ayrılan kollardan her biri.

  2. Arka, sırt.

  3. Kol.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
dal

(biyoloji, botanik)

Zooloji Terimleri Sözlüğü
dal

(karşılık: kladus), (Yun. klados= dal): Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan bir terim olup sınıfların bir araya gelmesiyle meydana gelir.

Yazın Terimleri Sözlüğü
dal

Arap alfabesinin sekizinci, Osmanlicanın onuncu harfi (...). Sola dönük bir açı biçiminde yazılırdı. Bu yazılışı yüzünden divan ozanlarınca bel büküklüğünün, derin üzüntünün, karamsarlığın simgesi sayılmıştır: / Muhibbi'nin elif kaddin dal eyler / Ağlatuban gözyaşını sel eyler.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dal
 1. Omuz, omuzbaşı.

 2. Kol.

 3. Arka, sırt.

 4. Boyun, ense.

Vikipedi
Dal (harf)

Dal , Arap alfabesinin sekizinci harfi. İbranice muadili Dalet harfidir. Ebced hesabındaki değeri 4'tür. Şemsî harflerdendir.

Dal

DAL şu anlamlara gelebilir:

 • Dal: Arap alfabesinin sekizinci harfi
 • Derinlemesine Araştırma Laboratuarı (DAL): 12 Eylül Darbesi sonrası dönemde Ankara Emniyet Müdürlüğü içinde "D Grubu" olarak anılan siyasi şube
 • Dal: Ağacın bir parçası
 • Dal: İskambilde bir oyun adı

"dal" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kuaför Ümit Dal’ın hazırladığı Abajur konulu saç tasarımı etkinliğin en çok beğenilen şovlarından biri oldu.

Öğrencilere Polonya’daki iki haftalık süreçte Erenler Yunus Çiloğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Enver Adıyahşi ile öğretmenler Erhan Değer, Mehtap Yıldırım ve Ayfer Dal refakatçilik yapıyor.

Türk Algoloji Derneği Uzmanlık Yeterlik Kurulu tarafından yapılan değerlendirilme sonucunda verilen belge ile Mersin Üniversitesi, Türkiye’de algoloji yan dal yeterlilik belgesine sahip üçüncü üniversite olmayı başardı.

Gönen ilçesi Sarıköy Mahallesi’nde Gönen-Biga karayolunun 12’nci kilometresinde meydana gelen kazada Baki Dal yönetimindeki 10 KN 052 plakalı araç, Biga istikametine giderken yine aynı istikamette seyir halinde olan Talha Koç (12) idaresindeki 10 ALU 06 plakalı motosiklete arkadan çarptı.

Ambalajlı ürün bozana ceza Milas İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli Komiser Yardımcısı Mesut Ünal; tek dal sigara satışları ve TAPDK’ya uygun olmayan satışlarda ve işyerlerinde gerçekleştirilen cezai işlemleri anlattı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ayvacık Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift AnaDal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklik ile ikinci bir ön lisans programında çift anaDal yapma imkanı elde ettiler.

Onlar tarlaya bir çekirdek attı, o çekirdek filizlendi, büyüdü, ağaç oldu, dal budak saldı, yeni fidanlara anaçlık etti.

Alınan bilgiye göre, Göktepe beldesi Çukurbağ Mahallesi'nde besicilik yapan Ali Çevik ve Emir Ali Perçin, keçilerine dal kesmek için Anlak mevkisine gitti.

Son zamanlarda fındık bahçelerinde sıklıkla görülmeye başlayan dal kurumaları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından araştırılırken, Trabzon Maçka ilçesi Esiroğlu mahallesinde tespit edilen ’Turunçgil Uzun Antenli Böceği’ yayılmaması için zararlının görüldüğü bahçe karantinaya alındı.

Son zamanlarda fındık bahçelerinde sıklıkla görülmeye başlayan dal kurumaları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından araştırılırken, Trabzon Maçka ilçesi Esiroğlu mahallesinde tespit edilen 'Turunçgil Uzun Antenli Böceği' yayılmaması için zararlının görüldüğü bahçe karantinaya alındı.

Karabağ Azatlık Teşkilatı Türkiye Temsilcisi Cafer Dal ise Anadolu Türkleri olarak tarihten bu güne, hatta gelecek zaman içerisinde de Kars ın önemine değindi.

Karabağ Azatlık Teşkilatı Türkiye Temsilciliği Başkanı Cafer Dal ve yönetim kurulu üyeleri Vural Koç ve Taner Sarıçınar, İzmit Belediye Başkanı Dr.

Eğitimde, ilk gün Temel EKG, Akut Kroner Sendromlar, Supraventriküler Aritmiler, Erken Vurular ve Kaçak Vurular konuları , ikinci gün ise Ventriküler Aritmiler AV Bloklu ve Dal Bloklu ritimler anlatıldı.

Eğitimin birinci bölümünde ormanda üretim işi üstlenen ve motorlu testere kullanan operatörler için doğru, uygun ve güvenli kesim, devirme, dal temizliği, boylama teknikleri, iş sağlığı ve güvenliği unsurlarına kayıtsız şartsız bağlı kalınması, uygun kişisel koruyucu donanım kullanılması, uygulamalar sırasında güvenli çalışma kurallarının ihlaline sıfır tolerans gösterilmesi, ikinci bölümde ise orman son depolarında yapılan iş ve işlemler, ile yuvarlak odun standardizasyonuna yönelik uygulamalı olarak bilgiler verildi.

Spesifik Bronş Provakasyon Test Laboratuvarından sorumlu öğretim üyesi olan immunolojik ve allerjik hastalıklar yan dal uzmanı Doç.