Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dama
  • isim Karelere ayrılmış zemin üzerinde on altı taşla iki kişi arasında oynanan oyun
    "Gürültüsüz oyun isterseniz gelin damaya." - M. A. Ersoy
Vikipedi
Dama

Dama, iki kişinin karşı karşıya oynadığı bir masa oyunudur. Genellikle 8×8, 10×10 ya da 12×12'lik dama tahtaları üzerinde oynanır. Satrancın aksine bütün taşlar aynı biçimde hareket eder.

Dama (cins)

Dama, geyikgiller (Cervidae) familyasında sınıflanan cinslerden biridir ve alageyik ile İran alageyiğini içerir.

"dama" kelimesinin kullanım örnekleri.

Özen Yula'nın yazıp yönettiği oyunda, İpek Atagün Gezener, Gülin Ersoy, Pelin Gülten, Ezgi Özer, Melis Kızılaslani Şükran Dama rol alıyor.

Özen Yula'nın yazıp yönettiği oyunda, İpek Atagün Gezener, Gülin Ersoy, Pelin Gülten, Ezgi Özer, Melis Kızılaslani, Şükran Dama rol alıyor.

Alınan bilgiye göre, 55 yaşındaki Süleyman Sabri Abacı, Anas Mahallesi'ndeki tek katlı evinde, biber kurutmak amacıyla 30 basamaklı beton merdivenden dama çıkarken çökme meydana geldi.

Kızım, elindeki oyuncağı dama fırlatıyor, teyzeleri de cüsse olarak büyük olduğu için uzanamayacaklarını düşündüklerinden çocuğu uzatıyorlar.

Müsabakalarda, Tolga Özbek 32, Metin Gülücü 35, Alihan Öksüz 38, İsmet Çiftçi 42, Yunus Çiftçi 46, Tahsin Çetin 50, Yasin Gülücü 54, Nebi Uzun 60, ziya Daylak 66, Zafer Dama 74, Mehmet Oktay 84, Ali Börceoğlu 96 kiloda birinci olurken, İsa Göçen başpehlivan oldu.

Kimlikleri belirlenen şehitlerin Erhan Öztürk, Tayfun Maytalman, Tayfun Doğan, Burak Mart, Osman Budak, Abdulhamit Kaya, Mehmet Dama, Ferhat Bozkurt, Halil İbrahim Eriç, Gökhan Kıncak olduğu belirlendi.

Resmi bayramlar ve önemli haftaların kutlama etkinlikleri çerçevesinde geleneksel hale gelen spor organizasyonlarında 36 kez satranç turnuvası düzenleyen Şehitkamil Belediyesi, halk arasında büyük bir keyifle oynan peçiç ve dama oyunlarını da organize edilen spor müsabakalarına ve şenliklerine dahil ederek oyunların geniş kitlelerce tanınmasına ve oynanmasına büyük katkı sağlıyor.

Kalenin sırtlarıyla çevresi ve içi, zikzaklı yokuşlar ve gübre yığınları arasında tavşan yuvasına benzeyen, ama içinde insanların yaşadığı dam dama, kafes kafese yıkık dökük kerpiç evlerle doluydu.