Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dane
  • isim Kuş yemi
Tarih Terimleri Sözlüğü
dane

Savaşta hedefleri dövmek için kullanılan gülle, mermi.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dane

Başörtüsü, yemeni, yazma.

"dane" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bu yağışların buğday ve arpanın başaklanma ve dane doldurma dönemi olan mayıs ayında da istenilen şekilde olması halinde, verim ve kalitenin çok iyi olacağı tahmin ediyoruz.

Bitkiler geliştikçe bitkilerin yukarı kısmında, başaklar henüz yaprak kılıfı içindeyken beslenerek başakların beyazımsı bir renk almasına, kurumasına ve dolayısı ile başakların dane bağlamasına engel olurlar.

Boncuklanma dediğimiz olay vuku bulurken, döllenme sağlanamayıp dane tutumu gerçekleşmedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü destekleriyle 2018 yılında kurulan Eskişehir Biçerdöverciler Derneği, biçerdöver paydaşlarını bir araya getirerek hububat hasatında dane kaybının aza indirilmesi için ortak akıl toplantısı düzenledi.

Emine Sever, toplantıda yaptığı konuşmada, hububat hasadında Bakanlığın belirlediği kabul edilebilir dane kayıp oranının yüzde 2 olduğunu belirterek, söz konusu kayıp oranının dahi ülke genelinde 2 milyon 500 bin dekardan elde edilecek ürün miktarına eşit olduğunu ifade etti.

Tarımsal üretimde, hasat esnasında meydana gelen dane kayıplarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Sever, hasat işleminin en önemli unsuru olan biçerdövercilerin örgütlenip bir çatı altında toplanmasıyla hem kendi sektörlerine hem de dane kaybının azaltılması suretiyle ülkemiz tarımına büyük katkı yapacaklarına inandığını belirtti.

Daha sonra toplantıya katılan biçerdöverciler tarafından sektörün sorunları masaya yatırılarak, ortak akılla hasatta dane kaybının azaltılması ve sorunların çözüm yolları arandı.

Yarışmada jüri üyeleri üzümde salkım gösterişi, dane iriliği, homojenliği, tat , aroma, kabuk kalınlığı ve etlilik özelliği ve ilaç kalıntı durumu gibi doneler üzerinden değerlendirme yaptı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün dane mısırı yetiştirilmesinin özendirilmesi için yürüttüğü çalışmalar meyvesini vermeye başladı.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, başkanlığında gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısın da, hayvancılık ta kış öncesi alınması gereken tedbirler, dane mısır ve salaşlık mısır üreticilerin yaşamış olduğu sorunlara çözüm arandığı belirtildi.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda valilik tebliği, çiftçilere yönelik sirküler mektup, kontrollerde, dane kaybının önemi ve önlenmesiyle ilgili bilgileri içeren broşürler de, Mahalle Muhtarlıklarına, Ziraat Odası Başkanlığına ve biçerdöver sahiplerine gönderildi.

Açıklamada, çalışmalar doğrultusunda valilik tebliği, çiftçilere yönelik sirküler mektup, kontrollerde görev alacak teknik elemanların listesi, dane kaybının önemi ve önlenmesiyle ilgili bilgileri içeren broşürlerin hazırlandığı belirtilerek, bunların mahalle ve köy muhtarlıklarına, Ziraat Odası Başkanlığına, biçerdöver sahiplerine ve Çiftçi Malları Koruma Başkanlıklarına gönderildi.