Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dans
  • isim Müzik temposuna uyularak yapılan ve estetik değer taşıyan düzenli vücut hareketleri, raks
    "Herkesin içinde dans öğrenmem şık olur." - P. Safa
Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
dans

Müzik tartımına ve hızına uyularak yapılan, güzelduyusal değer taşıyan düzenli ve uyumlu gövde devinimleri.

Budunbilim Terimleri Sözlüğü
dans

Kişinin, tinsel durumunu birtakım gövdesel devinimlerle açığa vurması.

Vikipedi
Dans

Dans ( Fransızca: DanseTDK Fransızcadan Türkçeye geçmiştir.) ya da Raks ( Arapça: رقص), tüm vücudun bir müzik ritmi eşliğinde estetikle birlikte çalıştırılabildiği bir gelenek, sanat, bir tedavi şekli veya sadece bir ifade şekli olabilir.

"dans" kelimesinin kullanım örnekleri.

Nette ki “Abazan bunlar” yorumlarına yine Mc Drej ve Derbeder’in rap’iyle cevap veriyorlar; “Rakıyı sek içer diskoya giderim/ abazan değilim kendimi bilirim/Babanın parasıyla senin hayat bayat/ asfaltta da yatarım dokunmaz adamım/ her türlü soruya yanıtları sokarım/ Hayat okulunda ilk sıradanım”“Soğuk savaştan kaçtım” Kendisi okuyamadığı için çalışarak kardeşlerini okutan 19 yaşındaki Hamit Aydın için de “‘Apaçilik’ dans ederken kendini kaybetmek.

May açılış konuşması için çıktığı sahneye ABBA grubunun ‘Dancing Queen’ parçası eşliğinde dans ederek çıktı.

Udmurtya Devlet Dans ve Müzik ekibi İtalmas, Bakırköy AFEM Kültür Merkezi Kafkas Destanı Dans Akademisi ve Koro Lyubava’nın geleneksel kıyafetleriyle sahne aldığı gecede, izleyiciler keyifli dakikalar yaşadı.

Dans ve halk oyunlarından gala gösterisi Etkinliklerde Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Gürcistan, Azerbaycan, Meksika, Bosna-Hersek, KKTC, Endonazya, Ürdün Dans grupları ile Akşehir Spor Halk Oyunları Ekibi, Mamak Belediyesi Afem GSK, Silifke Türkmen Derneği, Edirne Anadolu Folklor Vakfı, Aydın Efeler GSK, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bursa Balkan Göçmenleri Derneğinden oluşan ekip de Akşehir Nasreddin Hoca Stadyumunda gala gösterisi yaptı.

Agon Dans Grubu, geleneksel ve modern Dans gösterisiyle izleyenleri coştururken müzik öğretmenlerinin seslendirdiği eserler de dinleyenler tarafından beğenildi.

Ahenk içerisinde hareket eden kuşlar, etkileyici görüntüler oluştururken, zaman zaman birbirlerinden ayrılan kuş sürüleri kısa süre sonra yeniden bir araya gelerek gökyüzünde özgürce dans ediyor.

Kent parkta yağışlı ve güneşli havalarda etkinlik yapılmasına imkan sağlayacak şekilde, Ramazan etkinlikleri, konser gibi etkinliklerin yapılacağı 1000 kişi kapasiteli amfitiyatro bulunacağını belirten Başkan Şahiner, ayrıca dairesel fonlu müzikle beraber ahenkli bir şekilde su gösterilerinin yapıldığı, rengarenk aydınlatmaları olacak şekilde 113 metrekarelik bir alana müzikli dans süs havuzu yapılacağını kaydetti.

Özgen Akçagül yönetimindeki Blu Note Orkestrası’nın performansıyla renklendirdiği gecede 106 TAKEV Lisesi mezunu, aileleri ve öğretmenleriyle gece boyu dans edip eğlenerek yeni yaşamlarına adım atmanın mutluluğunu yaşadı.

Yaz sezonunda Şakran Cumhuriyet Meydanı’nda kış sezonunda ise Helvacı Kapalı Çok Amaçlı Salon’unda verilen eğitim programlarına katılan hanımlar aerobik, plates, aletli aletsiz kondisyon çalışması ve oryantal dans çalışmaları yaparak hem eğleniyor hem spor yapıyor.

Both Sitting Duet (2002), The Quiet Dance (2005) ve Speaking Dance’tan (2006) oluşan üçlemede, müzik ve dans arasındaki ilişkinin algılanış biçimi ve bu iki dünya arasındaki kırılgan ama aynı zamanda geçirgen sınırlar üzerine keşiflerde bulunurken, iletişimin doğası ve hem birbirleri hem de izleyiciyle kurdukları bağa dair mizahi olduğu kadar biçimselliğini de koruyan bir performans dizisi sunmuşlardı.

Ardından Kazakistan Jambıl Süyinbay Sazı Topluluğu ve Astana Ayganım Kazak Halk Dans Topluluğu gösterileri ile devam eden kına eğlencesinin ardından Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu'nun eşi Alime Avcu, sünnet çocukların ellerine kına yaktı.

Bu videoları dans etmek isteyen işitme engelliler, işaret dilinde ve ayrıntılı altyazılı olarak izleyebiliyor.

Sanatçı; dans, jimnastik, bale, şarkı söylemek, spor, yüzmek, atıcılık ve binicilik profesyonel anlamda ilgilendiği ve eğitim alığı spor dallarıdır.

Dans, jimnastik, bale, şarkı söylemek, spor, yüzmek, atıcılık ve binicilik profesyonel anlamda ilgilendiği ve eğitim alığı spor dallarıdır.

Yürüyün, dans edin veya bir köpekle oynayın yapacağınız tüm fiziksel aktivite Alzheimer hastalarının beyinlerinde toplanıp biriken amiloid adı verilen maddeyi temizler.