Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
darp
  • isim Vurma, dövme
  • matematik Çarpma
  • müzik Vuruş
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
darp

Memeli hayvanlarda bağırsakları örten yağlı zar, gömlek.

Vikipedi
Darp

Darp, bir kişiyi veya bir grubu tamamen çıplak elle yaralamaya denir. Genelde grup halinde tek kişiye darp edilse de tek kişiye tek kişi ya da gruba karşı grup şeklinde olabilmektedir. Darp etme sırasında sopa bıçak gibi herhangi bir eşya kullanılmaz.

"darp" kelimesinin kullanım örnekleri.

Afyonkarahisar'da 10 gün önce, Yenice Mahallesi'nde Murat Sert yönetimindeki 03 AAL 104 plakalı otobüs, 03 DL 736 plakalı otomobil tarafından önü kesilerek durdurulmuş, araçtan inen 6 kişi, otobüs şoförünü darp etmişti.

Ben hiçbir şekilde küfür ya da agresiflik göstermediğim halde hiçbir şekilde dinlemeden küfrederek ta ki kulaklarımdan kan gelene kadar darp etmeye devam etti.

Maltepe’de lise öğrencisi başörtülü genç kızın darp edilmesine ilişkin sanık Ayhan Almila K.

Adana’da izlediği ABD filmlerindeki yöntemle önce anketçi kılığına girerek mahallede keşif yaptıktan sonra tek başına yaşayan Kore gazisinin 88 yaşındaki eşini darp ederek altınlarını gasp eden, yakalanmamak için de parmak izlerini silip, kıyafetini değiştiren zanlıyı Adana polisi, 30 kilometrelik alanda 130 güvenlik kamerası inceleyip çizdiği kroki sayesinde yakaladı.

Artistlik yapmamam gerektiğini söyleyip ki kendisine hiçbir şekilde agresif konuşmamama rağmen bunu bahane ederek darp etmeye devam etti defalarca.

Dalaman Devlet Hastanesinden darp raporu alan Atakul ise Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayetçi oldu.

Şehit babası Bahri Atakul ise yaşanan olayın ardından darp raporu alarak emniyete şikayetçi olduğunu, olayın yargıya intikal ettiğini ifade etti.

Darp edilen Bahri Atakul ise İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayetçi oldu.

Dalaman'da ahşap işleri yapan şehit babası Bahri Atakul ise yaşanan olayın ardından darp raporu alarak, şikayetçi olduğunu, olayın yargıya intikal ettiğini ifade etti.

Hiçbir mazeret kabul etmeden arkadaşımıza yapılan bu barbarca darp eylemine lanetliyor, kınıyor ve bu saldırıda şiddete maruz kalan arkadaşımızın şahsında bütün nüfus camiasına yapıldığını yüksek perdeden haykırıyoruz.

Kendisi ve oğlu, komşusu tarafından darp edilen Bulut, bir netice alamayınca mahallelinin de araya girmesi ile barıştırılmak istendi.

Hastanede tedavi altına alınan Baydah Idrıs Hasan Hasan, kocasının kendisini sürekli darp edip şiddet uyguladığını, kendisini eve kilitlediğini ve yine şiddet uygulayınca elinden kurtulmak için pencereden atladığını söyledi.

Ameliyattan çıkan ve elleri buruş buruş olan cerrah, doktorları darp olaylarına dikkat çekti.

Canay Ay'ı ve yanındaki 10 yaşındaki kardeşinin darp eden taksicinin uyuşturucu, mala zarar verme ve mühür bozmak suçlarından kaydı olduğu belirlendi.

Yeni yasaya göre çocuğunu göstermeye imtina eden, zorluk çıkaran, darp ve cebire başvuran velayet sahibine ağır yaptırımlar gelerek sürekli tekrar eden bu davranışlar velayet değişmesi ile neticelenecek.