Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dayı
 • isim Annenin erkek kardeşi
  "Dayımı el pençe divan karşılar, ne yiyip ne içeceğini sormazdı çünkü bilirdi." - A. Boysan
 • sıfat Cesur, yiğit
 • ünlem Yaşlı erkeklere söylenen bir seslenme sözü
  "O kadarcık okumaktan kanun anlaşılsa avukata ekmek mi kalırdı, dayı!" - S. F. Abasıyanık
 • Kayırıcı
  "Bunların çok bariz olan bir tarafı da siyasi dayıları sık sık değiştirmeleridir." - P. Safa
 • Kabadayı
 • tarih Osmanlı Devleti'nde Tunus, Cezayir ve Trablusgarp'ta seçimle başa getirilen yönetici
Kişi Adları Sözlüğü
Dayı

Cinsiyet: Erkek

 1. Annenin erkek kardeşi.

 2. Birini kayırıp koruyan saygın kimse.

 3. Kabadayı, külhanbeyi.

 4. Güzel, iyi.

Tarih Terimleri Sözlüğü
dayı

Osmanlılar döneminde Tunus, Cezayir ve Trablusgarp'ta yerli ileri gelenlerce seçimle başa geçirilen yöneticilere verilen san.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dayı
 1. Güzel, iyi.

 2. Cesur, babayiğit: Allah için dayı adamdır.

 3. bk. dayıbaşı.

Vikipedi
Dayı (unvan)

Dayı, tarihsel bakımdan Osmanlı döneminde 1671 yılından itibaren seçilerek göreve getirilen Cezayir Eyaleti, Trablusgarp Eyaleti ve Tunus Eyaleti yöneticilerinin unvanıdır.

1671'den son Cezayir Dayısı olan Hüseyin Dayı'nın Fransa tarafından görevden uzaklaştırıldığı 1830 yılına kadar toplam 28 dayı hüküm sürmüştür. Bunlardan 14'ü seleflerinin katledilmesi üzerine, iktidar mevkiine geçmişlerdir.

Dayı (anlam ayrımı)
 • Dayı - akrabalık ilişkisi olarak annenin ağabeyi veya erkek kardeşidir.
 • Dayı - Osmanlı döneminde bir siyasî makamın ismidir
 • Kabadayı
Dayı

Dayı, annenin erkek kardeşi. Anneden yaşça küçük veya büyük olabilir. Bir kişi herhangi bir dayısının yeğenidir. Dayı sözcüğü, aynı zamanda, bazı yörelerde bir kimsenin akrabalık bağı olmayan, kendisinden yaşça oldukça büyük erkeklere hitap ederken kullandığı bir hitap ve saygı sözüdür.

"dayı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Çünkü diziyi çeken Taylan Biraderler ile tanışmasını sağlar ve kısa süre içinde kendisini başrolünü en meşhur şempanzemizin ‘oynadığı’ “Çarli” dizisinin Afakan Dayı’sı olarak bulur.

Tüm vatandaşlarımızı 26 Mart Pazartesi günü Arıl Mahallesi Dayı Dağı Yolu üzerindeki saat 11.

Ağacık Mahallesine giden Belediye Başkanı Necdet Uysal, mahalle muhtarı Hasan Dayı ve vatandaşlarla sohbet ederken, bir takım taleplerle karşılaştı.

Ayvalık Anadolu Lisesinden Rabia Gözde, Kübra Dayı, Begüm Arslan, İdal Usta, Emirhan Kocaoğlu, İlayda Sızan, Rabia Gözcan, Sena Şahsi ve Cansu Küşüm, Bilişim dersi öğretmeni Murat Barut'a sosyal deneyle toplumun engellilere davranışlarını gözlemlemek istediklerini iletti.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Gültaç Dayı, genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülen tip 2 diyabet ve beslenme kuralları ile ilgili bilinmesi gereken noktalara dikkat çekti.

Tatlandırıcı kullanımının ve egzersiz programlarının doktor kontrolünde olması gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Gültaç Dayı, diyabet hastaları için sağlıklı ve dengeli beslenme önerilerinde bulundu.

YDÜ Hastanesi Diyetisyeni Gültaç Dayı, 6 Haziran Diyetisyenler Günü dolayısıyla, diyetisyenlerin çalışma alanları ile ülkemizde ve dünyada beslenmeye bağlı hastalıklarla ilgili bilgiler verirken, yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam önerilerinde bulunarak, tüm diyetisyenlerin diyetisyenler gününü kutladı.

Ardından yılın Ahisi seçilen 73 yaşındaki marangoz Adem Dayı için şed kuşanma töreni gerçekleştirildi.

Dayı Şerefhan hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.