Kelime tanımını bul

Vikipedi
DayZ

DayZ, Bohemia Interactive tarafından geliştirilmiş çok oyunculu bir hayatta kalma-korku oyunudur. İlk olarak MOD versiyonu çıkan oyun bir süre sonra "Standalone" sürümüyle piyasaya sunulmuştur ve Steamda yayınlanmıştır. Oyun şu anda Alpha aşamasındadır.

Oyun 255 km büyüklüğündeki Chernarus ülkesinde geçiyor. Hikâyeye göre bilinmeyen bir virüs insanları vahşi bir zombiye çeviriyor. Hayatta kalan bir insan olarak, karakterler yemek bulmak, su bulmak, silah bulmak ve medikal ürünler bulmak için birbirine ihanet etmesi gerekebiliyor. Zombileri ve hayatta kalmaya çalışan diğer insanlara ölmeden hayatta kalma çabası vermeniz gerekiyor. Ayrıca oyuncular biribirlerini esir bile alarak eşyalarına el koyabiliyor.

Geliştirme[ değiştir]

DayZ ilk geliştirilmeye 2012de Dean Hall tarafından başlatılmıştır. Dean Hall Bohemia Interactive şirketine katılarak DayZ'nin Standalone sürümünü çıkartmaya karar vermiştir. Şu anda tüm ekip oyunun Standalone versiyonuna odaklanmış, daha iyi bir sistem, daha iyi bir optimizasyon için uğraşmaktadır. DayZ, alpha sürümünün ilk çıktığından beri 3 milyon kez satılmıştır. Gamescom 2014de DayZ'nin Playstation 4 için çıkacağı onaylanmıştır. Daha sonra 2014'un aralık tarihinde Dean Hall ayrılmıştır.