Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
daz
  • sıfat Dazlak
  • Çıplak (toprak)
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
daz
  1. Kellerin başında kellikten geri ye kalmış izlere denir: Çoğu gitti azı kaldı, keli gitti dazı kaldı.

  2. Saçsız baş, kel.

  3. Otsuz, çıplak arazi, tepe.

Vikipedi
Daz (marka)

Daz Birleşik Krallık ve İrlanda pazarında popüler bir çamaşır deterjanıdır ve Şubat 1953'te piyasaya sürülmüştür. Procter & Gamble tarafından üretilmiştir ve P & G'nin ana markası olan Ariel'den daha düşük fiyatlıdır.https://pgpro.co.uk/pg_product/daz-professional-washing-powder-110-washes/

2002'den bu yana Daz TV reklamları, bir ""Cleaner Close" pembe dizisinde düzenlenmiştir. 2002'den itibaren Daz, Cleaner Close adlı bir dizi sabancı opera stili reklamına başladı.

Daz toz (el yıkama ve otomatik), sıvı ve kapsül halde (Go-Pod) mevcuttur. Daz Go-Pod'lar ABD'de Tide Pod'lar ve Avrupa'da Vizir Pod'lar olarak markalanıyor. "Daz / Vizir / Tide" işaretlerini taşıyorlar ve tüm pazarlar için aynı ayırt edici tasarıma sahipler.http://jessicaphilosophy.blogspot.com/p/daz-soap-you-can-believe-in.html

"daz" kelimesinin kullanım örnekleri.

Hatay Valiliği tarafından özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere ilişkin şunlar kaydedildi: “Edikli Tarla mevkii, Sarnıç Tepe, Ardıçlı Tepe, Üçkaya Tepe, Kuşçu Tepe, Daz Dağı, Duranın Yurdu, Koyun Eğreği, Tepe bölgeleri içinde kalan; Çatköy Mahallesi, Tohtak Mahallesi, Kapılı Mahallesi, Namaztaşı Mahallesi, Saylağın Yaylası, İkidipli Yaylası, Akelma Yaylası, Devehayması Yaylası, Macıklı Yayla, Balarmut Yaylası, Yatak Yayla, Mıtıklar Yaylası, Bülke Yaylası, Ufakalıç Yaylası, Gazelli Yayla, Küftarla Yayla, Koscak Yayla, Çatnergis Yaylası, Karamezra Yaylası, Domuzdamı Yaylası bölgeleri ve bölgenin kırsalında kalan alanlarda 05 Ocak 2017 Perşembe gününden itibaren 20 Ocak 2017 Cuma günü dahil olmak üzere 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edilmiştir.

Özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerler şöyle: "Koyuneğreği Tepe, Taşlı Sırtları, Katrangölü Tepe, Karaoluk Tepe, Kartal Tepe, Mor Tepe, Kuşçu Tepe ve Daz Dağı ile Tepe bölgeleri içinde kalan Eşik Meydanı, Tekkoz Mahallesi, Koyunbeyli Yayla, Sarıdüz Tarla, Sincancık Mahallesi, Kocadüz Mahallesi, Koscak Yayla, Çukurkonuş Yayla, Çatköy Mahallesi, Namaztaşı Mahallesi, Akelma Yaylası, Ahmetçiğindüzü, Mıntıklar Yayla, Yatakyayla, Balarmut Yaylası, Macıklı Yayla, Devehayması Yayla, Bülke Yayla, Kapılı Mahallesi, Tohtak Mahallesi, Çatnergis Yayla, Küflütarla Yayla, Gazelli Yayla, Ufakalıç Yayla, Domuzdamı Yayla ve Cıvıkyayla bölgeleri ile bölgenin kırsalında kalan alanlar.

Fırat EDAŞ Tunceli İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 24 ve 25 Şubat tarihlerinde TEİAŞ tarafından enerji iletim direkleri arasındaki koruma iletkeni değişimi çalışmaları nedeniyle merkeze bağlı Başakçılar, Çemçeli, Çılga, Çiçekli ve Doluküp köyleri ile Yayıklı, Tarderesi, Robaik, Dallı, Tosuncuk, Kalmedüzü ve Daz mezraları ile bölgedeki özel baz istasyonlarına elektrik verilemeyeceği kaydedildi.

İlk olay, Onikişubat ilçesi Küçüksır Mahallesi Sır Barajı Daz Deresi açıklarında meydana geldi.

Biz vatandaşı dikkate almayan hiçbir yöntemi terörle mücadelede kullanmadık, bundan sonra daz kullanmayız.