Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dede
 • isim Torunu olan erkek, büyükbaba, büyükpeder
  "Dedenin kabri yanında bir çukur kazılmış." - Y. Z. Ortaç
 • Büyükbabadan başlayarak geriye doğru atalardan her biri
 • Mevlevi tarikatında çile doldurmuş olan dervişlere verilen unvan
 • ünlem Yaşlı erkeklere söylenen bir seslenme sözü
Kişi Adları Sözlüğü
Dede

Cinsiyet: Erkek

 1. Babanın veya ananın babası.

 2. Ata.

 3. Mevlevi tarikatında çile doldurmuş dervişlere verilen san.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
dede

Ok ucundaki deliğe geçirilen ağaç. (Gürmedere *Fethiye -Muğla)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dede

Kalp, yürek: Keçinin dedesini bize yollayın.

Vikipedi
Dede (Alevîlik)

Dede, Alevilik'te Ehli Beyt soyundan gelen içtimai ve dini liderlere verilen addır.

Dede

Dede, sözcüğü ile aşağıdakilerden biri kastedilmiş olabilir:

 • Büyükbaba
  • Ata (genellikle "dedelerimiz" şeklinde kullanılır)
 • Dede (alevilik) - Alevilik'te Ehli Beyt soyundan gelen içtimai ve dini liderlere verilen ad.
 • Dede Korkut hikâyeleri
 • Türbe Dede Bayramı
 • Dede Korkut Anadolu Lisesi
 • Piri Ali Dede Türbesi
 • Ay Dede
 • Dede paradoksu
 • Dede, Çukurca
 • Ayvaz Dede Şenlikleri
 • Kefçe Dede, Üsküdar

"dede" kelimesinin kullanım örnekleri.

Başkan Ataç, gelen davetler üzerine son olarak Eskişehir Abhaz Kültür Derneği tarafından Tandır Mahallesi’nde düzenlenen Geleneksel Ayzara Abhaz Şenliği’ne ve Kalburcu Şeyhi Pir Ahmed Dede Kültür Derneği tarafından Kütahya’ya bağlı Sofça Köyü’nde düzenlenen Geleneksel Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Dede’yi anma etkinliğine katıldı.

Avetisyan, Fikret Amirov’un Şehrizadın Şenliyi 1001 Gece Balesinden, Dadaş Dadaşov’un Scherzo Çınara’nın Sevinci, Tolga Zafer Özdemir’in Likya Dede Balesi’nden Fragmanlar, Karşılama, Aganta Burina Burinata, Cem Prulliyaş, Enis Gümüş’ün Başına Bağlamış Astar’dan, Uğraş Durmuş’un Haliç’te No:8, Onur Türkmen’in Kanun ve Piyano için Anımsamalar (ilk seslendiriliş) eserleri müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

Bunlardan bazıları; Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Ebru Gündeş, Emrah, Kutsi, Hüsnü Şenlendirici, Mercan Dede, Göksel Baktagir, Melehat Gülses, Harem, Akatay Project.

Kur'an-ı Kerim okunan ve dualar edilen program sonunda dede Ramazan Akkabak ile anneannesi Havva Akkabak'a Kaymakam Şimşek tarafından çiçek verildi.

Kaya Gürsel Ortaokulu, Serdar Aksun Anaokulu, Kemerburgaz Ragıp Kumangil İlkokulu, Şehit Furkan Doğan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Dede Korkut Ortaokulu, Alibeyköy Ortaokulu, Düğmeciler Anaokulu, Vatan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Esentepe İlkokulu, İslambey İlkokulu hizmete alındı.

Kaya Gürsel Ortaokulu, Serdar Aksun Anaokulu, Kemerburgaz Ragıp Kumangil İlkokulu, Şehit Furkan Doğan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Dede Korkut Ortaokulu, Alibeyköy Ortaokulu, Düğmeciler Anaokulu, Vatan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Esentepe İlkokulu, İslambey İlkokulunun da olduğu birçok okul hizmete girdi.

Çine Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen şef Murat Akyüzlü yönetimizdeki koro ve orkestra Münir Nurettin Selçuk’un “Kalamış”, İsmail Dede Efendi’nin “Yine Bir Gülnihal” ve Teoman Alpay’ın “Nasıl Geçti Habersiz” gibi sevilen şarkıları seslendirdi.

Eğitim-Bir Sendikası Zonguldak Şubesi Başkanı Sadettin Dede beraberinde Kilimli İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Yılmaz, Kilimli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Bayrak, Kilimli Spor Lisesi Müdürü Recep Alkuş ile birlikte AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’u TBMM’de ziyaret ederek yeni dönemde de başarılar dilediler.

İftar programına Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık ve Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali başta olmak üzere Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Muhittin Şimşek, Türkiye Astana Büyükelçiliği İkinci Kâtibi Dede Mehmet Korkmaz, Türkiye Astana Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri İbrahim Yılmaz, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Valihan Abdibekov, TİKA Astana Koordinatörü Mehmet Bodur, Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Almagül İsina ile Kazakistan’ın üst düzey yönetim kadrolarında görev alan Kazak ve Türk Ahmet Yesevi Üniversitesi mezunları katıldı.

Yaygın olarak toplanan bazı türler; lactarius delicious (çintar-Kanlıca), morchella conica ve morchella esculenta (kuzu göbeği), tricholoma caligatum (katran-sedir mantarı), siullus luteus (ayı mantarı), cantharellucs cibarius, amanita caesaera (yumurta-Sezar mantarı), boletus edulis (ayı mantarı), coprinus comatus (posteki-söbelen mantarı), macrolepiota procera’dır (şemsiye mantarı, dede tacı).

Mağazada görevli animatör ise kendisi oyun havası eşliğinde oynarken Rıza Dede’nin de uzaktan oynamaya başlayarak yanına geldiğini ve kendisiyle oynamaya devam ettiğini söyledi.

Adıyaman’da, düzenlenen Ape Aziz Dede’yi anma programına katılan CHP Adıyaman Milletvekili Adayı Abdurrahman Tutdere vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Bugün apuk sabuk konuşanlar kurucu liderlei olmasaydı dede diye kime sesleneceklerdi.

Her yıl düzenlenen Ayvaz Dede Şenliklerinin zamanı geldiğinde buradaki manevi atmosferi teneffüs etmek ve kendisi de Manisa’mızdan, Akhisar’dan gelen bir Alperen olması asabi ile Ayvaz Dede’yi kabri başında anmak için hepimiz gelmek için can atıyoruz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koordinatör Şefi Doğa Çitçi, Konya’da düzenlenen Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Etkinliklerinde ödül aldı.