Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
defa
  • isim Kez, kere
    "İlk defa bu fikir, bir fikir olmaktan çıktı." - Y. K. Beyatlı

"defa" kelimesinin kullanım örnekleri.

İlçeye ilk defa gelen öğrenciler, abidevi mezar taşları karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezken, bol bol fotoğraf çektiler.

Rektör Polat, “Bu afta ilk defa öğrencilerimiz sınavlara alınmaya başladı.

Çubuklu olduğu halde ilk defa agat taşını gördüğünü söyleyen Müberra Karaaslan da "Bu kadar beklemiyordum.

Afşin Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Doğan ise Büşra Sultan Karakaya’nın Kahramanmaraş’ta ilk defa Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenen biri olduğunu belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığının hediye ettiği Braille alfabesi Kur’an-ı Kerim’i görme engelli öğrencimiz Büşra Sultan Karakaya üç günde okumayı öğrendi.

Geziye katılan, 15 yıldır İstanbul’da yaşayan 64 yaşındaki Dürdana Akboğa da hayatında ilk defa deniz gördüğünü söylüyor.

Gaziantep’te ilk defa bir yapı ve inşaat fuarı düzenliyor olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden AKORT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya ise, “BUILDEAST Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı ve eş zamanlı olarak düzenlenecek olan Gayrimenkul Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı eminim firmalarımıza çok önemli kazanımlar sağlayacak.

Tarihte ilk defa Türkler akıncılık ruhunu askeri olmaktan çıkardı ticarete yönlendirdi.

Tarihte ilk defa Türkler akıncılık ruhunu askeri olmaktan çıkardı ticarete yönlendirdi.

Tarihte ilk defa Türkler akıncılık ruhunu askeri olmaktan çıkardı ticarete yönlendirdi.

Serter: “Umumi yerlerde alafranga tuvaletler yerine alaturka tuvaletleri tercih edin” Gıda Mühendisi Ahmet Serter, kişisel bakıma önem vermeleri, günde en az iki defa diş fırçalama, en az bir defa banyo yapma, haftada en az bir defa el ve ayak tırnaklarının kesilmesi gerektiğini belirtti.

Raf Simons’un yerine, 17 yıl Valentino’da Pierepaolo Piccoli ile ortak çalıştıktan sonra Dior’un kreatif direktörü olan Maria Grazia Chiuri, Anthony Vaccarello’lu Saint Laurent, Alber Elbaz’in yerine Bouchra Jarrar’ı gördüğümüz Lanvin ve Pierepaolo Piccoli’nin 17 yıldan sonra ilk defa solo bir koleksiyon hazırladığı Valentino’yu görmek çok heyecan vericiydi.

Ailesine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan er Aldoğan ise, ailesinden ilk defa bu kadar ayrı kaldığını belirterek, “Onları görünce tarif edilemez bir mutluluğu yaşadım.

STK ve Dernek başkanları ortak bir basın açıklaması yaparak , “ ’Yenice Değerleri Buluşuyor’ adı altında ilk defa yapılması planlanan bu programa yurt içi ve yurt dışından sanayici ve iş adamları, akademisyenler, üst düzey bürokratlar, üst düzey siyasetçiler, doktorlar, hakimler, savcılar, avukatlar, televizyon ve basından değerlerimizi bir araya getirip tanımak ,tanışmak Yenice, Karabük , Batı Karadeniz ve Ülkemiz için katma değer katabilmek konuşmak yeni nesil ve geleceğimize bu dünyadan öbür aleme göçmeden siyaset üstü bir şekilde yaşamayı, üretmeyi, çalışmayı, kalkınmayı ve Kalkındırmayı ve bir araya gelmeyi nasıl sağlayabiliriz göstermek onlara iyi eserler bırakmak için 3 Kasım 2018 Cumartesi 10:00-12:00 arasında Yenice Orman işletme tesislerinde kahvaltılı kaynaşma ve tanışma programımız vardır.

EN İNOVATİF ÜRÜN ÖDÜLLÜ ALGAR FLOUR İLK DEFA Fi ISTANBUL’DA Aşırı tüketilmesi sağlık sorunlarına yol açan yağ, tuz ve şeker azaltımı konusunda devrim niteliğindeki ürünler Fi Istanbul Keşif Turlarında tanıtıldı.

Kahramanmaraş Kağıt Sanayi, makine yatırımı ve AR-GE çalışmalarının ardından Türkiye’de ilk defa ‘Gypsum Board’ alçıpan kağıdı üreterek hem yurt içi talebi karşılıyor hem ihracat yapıyor.