Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dek
  • edat Bir işin, bir durumun sona erdiği zaman veya yer, kadar, değin
    "Bir iki adım atıp yanıma dek geliyor." - Z. Selimoğlu
  • Belirtilen zamanı, yeri vb.ni içine almayacak bir biçimde, kadar, değin
    "Başvurular eylülün beşine dek yapılmalı."
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dek
  1. Denk, eşit, uygun.

  2. Hayvanlara yüklenen yükün bir tarafı, denk.

"dek" kelimesinin kullanım örnekleri.

İtiraf etmeliyim, ‘kedi annesi’ tabirini hafif alaysı kullandım bugüne dek.

Kadınların yaşam mücadelesini bronz, ahşap, mermer, metal ve cam gibi farklı malzemelerden ürettiği heykellerinde dile getiren Arzum Onan’ın kadının kendi rızası ya da baskıyla sıkıştığı; üzüldüğü, gözyaşı döktüğü yere, işaret etmek, dokunmak arzusuyla oluşturduğu sergisi 14 Ekim tarihine dek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi / Sarnıç Galeriler’de görülebilecek.

Bugüne dek “Anlaşmasız ayrılığın kötü bir anlaşmadan daha iyi olduğunu” söyleyen May, yaz aylarında bürokrasiye anlaşmasız ayrılığa hazırlanmaları talimatı vermişti.

Tevfik Emre Şerifoğlu, “Programlarımız sayesinde öğrencilerimiz tarihin başlangıcından Ortaçağ’a dek farklı dönemlerin arkeolojisi konusunda sadece bölgemiz ve Türkiye ile ilgili değil, global ölçekte de bilgiler veren dersler alacak ve öğrencilerimiz arkeometri başta olmak üzere arkeolojinin gelişen farklı alt-disiplinleri konusunda eğitileceklerdir” dedi.

Bugüne dek pek çok uluslararası ödüle layık görülen; tasarımı, işlevselliği, konforu, sosyal sorumluluğu ve çevreye duyarlılığı esas alan Primemall Alışveriş Merkezleri CEO’su Artuğ Çetin; gerçekleşen ödül töreninde, grup adına ödülleri alırken yaptığı açıklamada; "Primemall Alışveriş Merkezleri, bu prestijli ödülle başarısını ulusal ve uluslararası arenada bir kez daha kanıtlamıştır" dedi.

Aliağa Tiyatro Günleri’nde bu hafta "Bir Kadın Bir Erkek" dizisi senaristleri Murat Dişli, Alper Atalan ve Zeki Enes Akkan’ın yazdığı "Ölü’n Bizi Ayırana Dek" Aliağalıların beğenisine sunulacak.

Akgün Kuyumculuk Halkla İlişkiler Sorumlusu Savaş Aytunca AA muhabirine yaptığı açıklamada, şimdiye dek cezaevlerinde sadece yönetimlerce atölyeler kurulup üretim yapıldığını belirterek, açacakları gümüş takı üretim atölyesinin bu konuda bir ilk olacağını söyledi.

Gece yarısına dek süren Barana sohbetleri 15 gün ara ile kış ayları boyunca devam edecek.

Bayram namazının ardından sabahın erken saatlerinde Mühye'ye gelen Ankaralılar, geniş otopark alanından ilk yardım noktasına, sabah çayı servisinden modern kesim alanındaki caraskal sistemine dek kolaylık sağlayıcı hizmetlerden memnun kaldı.

Karacadağ yöresinde yaşayan köylüler, alıç toplamak için sabahın erken saatlerinde yola çıkıyor ve 15 kilometrelik güzergahta yorulana dek dikenli dallar arasında alıç topluyor.

Avrupa Ligi'nde İsveç temsilcisi Malmö'ye evinde yenilerek gruptan çıkma şansını kaybeden ve bu sezon yurt dışı defterini kapatan Beşiktaş, şu ana dek topladığı 9,5 puanla Türkiye adına en fazla puan toplayan ekip konumunda.

Turnuvaya ilginin yoğun olmasının kendisini memnun ettiğini belirten Oğuz, 2014 yılından bugüne dek çok sayıda sosyal projeye imza attıklarını kaydetti.

Beşiktaş'ın altyapısından yetişen Necip, şu ana dek Süper Lig'de 199 karşılaşmada görev aldı.

Fıtıklaşmış disk ve herhangi gevşek bir parça, sinir üzerindeki baskıları ortadan kalkana dek çıkarılır, alınır.

Kırmızı et ürünlerimiz müşterilerimizin sofrasına ulaşana dek tam 220 kontrol noktasından geçiyor.