Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
denk
  • isim Yük hayvanlarının sağ ve soluna konulan iki yük parçasından her biri
    "Yükün bir dengi fasulye, bir dengi nohut."
  • Yatak, yorgan, kumaş vb. eşyanın sarılıp bağlanmış biçimi, balya
    "Denklerin üstünde zayıf bir delikanlı hazin bir ayrılık türküsü çağırıyor." - Y. Z. Ortaç
  • fizik Destekleri paralel, yönleri aynı, şiddetleri eşit bulunan güçler
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
denk

Balya.

Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terim
denk

Tecim eşyasının, çember ve demir tellerle bağlanmışı.

Kişi Adları Sözlüğü
Denk

Cinsiyet: Erkek

  1. Aynı yaş ve değerde olan.

  2. Uygun, nitelik yönünden eşit.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
denk

(fizik)

Tarama Sözlüğü
denk

bk. dek (V)

Tarih Terimleri Sözlüğü
denk

4,875 gram ağırlığındaki miskal'in dörtte birine denk olan eski bir ağırlık ölçüsü.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
denk

Sersem, dengesiz, akılsız, dalgın

Vikipedi
Denk

Denk, yük hayvanları ya da günümüzde daha yaygın olarak bisiklet ve motosikletlerle yük taşımada kullanılan, dengeli olması için yükü hayvanın ya da taşıtın iki yanına bölüştürerek yüklemeye olanak veren düzenek. Bu şekilde yüklenmiş yükün her bir yandaki kısmına da bir denk denir.

DENK (siyasi parti)

DENK, Hollanda'da, Hollandalı Türklerin kurduğu siyasi partidir. Parti, özellikle Hollanda'da yaşayan azınlıklara hitap etmektedir. 9 Şubat 2015 tarihinde kurulan partinin lideri Tunahan Kuzu olup başkanı Selçuk Öztürk'tür. Parti, 15 Mart 2017 tarihinde Hollanda'da parlamento seçimlerinde Hollanda meclisinde 3 sandalye kazandı.

"denk" kelimesinin kullanım örnekleri.

" ABET akreditasyonunun uluslararası tanınırlığın yanı sıra eğitim kalitesinin Amerika’da akredite olan üniversitelerle denk olması ve verilen diplomanın tüm dünyada geçerli olması anlamına geldiği belirtilen açıklamada, bu sayede İTÜ öğrencilerinin Amerika’nın düzenlediği "Yetkin Mühendislik" sınavına da girebilecekleri vurgulandı.

Buradan abidik gubidiklere alışmışlara, alengirli işlere alışmışlara sesleniyorum; ayağınız denk alın.

Bugün alçım açıldı diye ille ziyarete geldi, malum kurslarından biri vardı ve çıkışına denk getirdi: Allah nazarlardan saklasın, kadın bir afet-i devran mübarek!

Karayollarına bağlı ekipler, asfaltlama işleminin bitmesinin ardından belli aralıkla olması gereken yaya geçidinin denk geldiği kısımda çizgi çalışması yaptı.

Altıntaş, kendi atölyelerinde ürettikleri arkalıksız ahşap bankların piyasa fiyatının 200 lira civarında olduğunu, atölyede bir bankın değerinin ise yaklaşık 66,6 liraya denk geldiğini aktardı.

Güngör Uras Sokağı tabelasının asılma töreni, bu yılki Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’ne denk getirildi.

Ataol Behramoğlu ile denk geldik, bir sürpriz varmış, beraber gidelim ben de onlara bir sürpriz yapayım dedim.

Silvikültür Şube Müdürü Keleş, Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün çalışmaları ile ortaya konulan ve en yüksek artımı veren klonlar ile 2013 yılından itibaren tesisine başlanılan okalüptüs ormanının 3 yıllık ölçümlerinin, baltalık olarak işletilen okalüptüs ormanının 10 yıllık ortalamasına denk geldiğini belirtti.

Ayrıca bazal metabolizma hızının yavaşlaması, iftar ve sahur vakitlerinin günün daha az hareket edilen zamanlarına denk gelmesi ve kan şekeri düşüşüne bağlı olarak tatlılara karşı isteğin artması genellikle kişilerin bu dönemde ağırlıklarının artışına neden olmaktadır.

Genel Başkanımız, yeni teklifin toplamda buçukluk bir artışa denk geldiğini, Hükümetin hala oyalama peşinde olduğunu, alay edercesine teklif sunduğunu, sermayeye bütçeyi peşkeş çekerken emekçilere buçuk bir artışı teklif etmenin gayri ciddi bir yaklaşım olduğunu ve kabul edilemeyeceğini ifade etmiştir.

Koltuk ısıtmanın yanı sıra kol dayama ve baş seviyesine denk gelen sütunlarda bile ısıtma özelliği var.

İstanbul'un bir yıllık elektrik ve su ihtiyacına denk geliyor bu çalışma.

Eski projenin heyelan bölgesine denk gelmesi nedeniyle yapılacak yeni projenin kısa sürede bitirilerek çalışmalara tekrar başlanacağını belirten Aktaş, yolun kentin kalkınması adına büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Yılbaşının hafta içi bir güne denk geliyor olması acaba Pazartesi günü tatil olur mu sorusunu akıllara getirdi.

Bölgeye kurulan şantiye alanında köprünün ayaklarının denk geleceği noktalardaki kara derinleştirme çalışmalarında görevli ekipler, vardiyalı olarak 24 saat süreyle mesai yapıyor.