Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dereceli
  • sıfat Derecesi olan
    "Balkonda orta dereceli memurlar, zabitler, kadınlar..." - M. Ş. Esendal
  • Derecelere ayrılmış, kademeli
    "Tek dereceli seçim."
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dereceli

Ermiş, veli // dereceli gadın: ermiş kadın

"dereceli" kelimesinin kullanım örnekleri.

Konuya ilişkin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "İlimiz Alaplı Belediye ve Kocaman plajı, Ereğli Belediye ve Erdemir, AQUA, Ilıksu, Değirmenağzı, Kozlu, Deniz Kulübü, Kapuz, Uzunkum, Göbü, Filyos Kale mevkii,iskele önü, fabrika önü, barınak önü, Abacık mevki plajları iyi kalite yüzme suyu niteliğine sahip olup sadece Türkali plajının orta dereceli su kalitesi olduğu yapılan analizler sonucu belli olmuştur.

Bayburt Valiliği, yoğun kar yağışı nedeniyle yarın il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir günlüğüne ara verildiğini duyurdu.

İlkadım Belediyesi ilçede bulunan okullara fiziki desteğinin yanı sıra ilk ve orta dereceli okulların bahçelerini sosyal hayatı pekiştiren rengarenk oyun alanlarına dönüştürüyor.

Adıyaman kent merkezinde bulunan ilk ve orta dereceli okulların tamamına itfaiye ekipleri tarafından yangına karşı uyarıcı panolar asılıyor.

Hafif ve yeni ortaya çıkmış olan rahatsızlıklarda doktor gözetiminde tedavi uygulanırken, orta dereceli ve ağır depresyonda başka önlemler almak gerekmektedir.

Melikgazi Belediyesi olarak Danışmentgazi ile Tınaztepe yüzme havuzlarında kar altında eksi 15 dereceli günlerde dahi sıcak ve temiz havuzlarında yüzme sporu yapmalarına imkan tanınmaktadır.

Toplantının ardından ilçe genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okulların 13 Aralık 2018 Perşembe günü tatil edilmesini kararlaştırıldı.

Kar kalınlığının yaklaşık 20 santimetreyi bulması üzerine Başkale ilçesinde ilk ve orta dereceli okullarda, Bahçesaray'da da taşımalı eğitim verilen bazı mahallelerde okullar tatil edildi.

Sinir fonksiyonunu veya omurga bütünlüğünü tehdit etmeyen düşük dereceli kırıklar veya düzlemsel çatlakların varlığında ise bazen istirahat bazen korse ile sabitleme gerekir.

Otolog fibroblast enjeksiyonunun iyileşmenin dereceli olarak 12 aya kadar arttığı dinamik ve canlı bir protein tamir sistemi sunduğunu vurgulayan Doç.

Otolog fibroblast enjeksiyonu iyileşmenin dereceli olarak 12 aya kadar arttığı dinamik ve canlı bir protein tamir sistemi sunar.

Belirtiler burun tıkanıklığı, öksürük, düşük dereceli ateş ve hışıltılı solunumdur.

Sert bir travma sonrası devam eden orta hafif dereceli ağrılar, hassasiyet, hareketlerde kısıtlılık ve ciltte morarma veya şişlik gibi bulgular da kırık belirtisi olabiliyor.