Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
deri
 • isim İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan tüy, kıl veya pulla kaplı tabaka, cilt, ten
  "Bütün kemikleri, ince bir deri altında birer birer sayılıyordu." - P. Safa
 • sıfat Bu tabakadan yapılmış
  "Üstünde yine o siyah deri pardösüsü, kolunda siyah deri çantası." - N. Cumalı
 • İşlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan postu
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
deri

Termik, toksik ve mekanik etkileri önleme, gaz değişimine yardımcı olma, vücudun ısı ve su dengesini ayarlama, yağ ve süt bezleri aracılığıyla salgı yapma, duyuları alma ve birincil savunma sistemine yardımcı olma gibi görevleri olan, vücudun dışını örten, epidermis ve dermadan oluşan koruyucu organ, kutis, derma, koryum, kutin, pellis.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
deri

Bir hayvan ya da bitkinin vücudunu, meyvenin, tohumun üzerini örten en dış örtü. Omurgasız hayvanlarda silindir biçiminde hücrelerden oluşmuş epidermisten, memelilerde keratinli çok tabakalı yassı epitel kapsayan epidermis ile bağ dokusunca zengin dermiş tabakalarından oluşur.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
deri

Omurgasız hayvanlarda silindir biçiminde hücrelerden oluşmuş epidermisten, memelilerde keratinli çok tabakalı yassı epitel kapsayan epidermisle bağ dokusunca zengin dermis tabakasından meydana gelen ve canlıların vücudunu örten en dış örtü, kutan, kutis.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
deri

(biyoloji, zooloji, tarım)

Zooloji Terimleri Sözlüğü
deri

Bir canlının dış örtüsü. Omurgalı hayvanlarda iki katlı olup çok katlı yassı epitelden meydana gelmiş üst-deri (epidermis) ile bunun altında bulunan ve bağ dokusundan oluşan alt-deri'den (kutis, koryum) yapılmıştır. Omurgasız hayvanlarda ise bir sıra silindir biçimi dış-deri (ektoderm) gözeleri ile bu gözelerin dış tarafa saldığı kutikuladan meydana gelmiştir.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
deri
 1. Toplantı, düğün.

 2. Panayır, pazar, pazar kurulan gün: Bu atı deriden aldım.

 3. Panayır ve pazarın kurulacağı günün arefesi.

 4. Çarşamba günü.

 5. Pazar günü.

 6. Perşembe.

Vikipedi
Deri

Deri veya cilt, bazı hayvanların vücutlarını kaplayan en üst katman olup, altında barındırdığı kas ve organları koruyan doku tabakalarından oluşan bir örtü sistemi organıdır. Bu tabakanın altında yağ tabakası vardır. Yağ tabakası canlının vücudunu sıcak tutar ve darbelere karşı korur. Burada bulunan ter bezleri boşaltıma yardımcı olur. Deri solunumu nemli vücut yüzeyinde gerçekleşir. Hücrelerde oluşan (O2) oksijen difüzyonla atılır. CO2'de difüzyonla atılır. Bu canlıların gelişmiş organları yoktur. Dış ortamla gaz alışverişi nemli deriden difüzyonla geçer. Derinin nemli kalması mukus tabakası ile gerçekleşir.

Cilt hayvanları dışarıya karşı koruyan bir bariyerdir. Aynı zamanda vücut ısısını ve su dengesini korur, çeşitli zararlı maddelerin ter yoluyla vücuttan atılımını gerçekleştirir. Üç tabakadan oluşur. En altta, destek dokusu olan kollajen, kan damarları ve salgı bezleri bakımından zengin dermis tabakası yer alır. Ortada stratum bazale denilen sürekli yeni hücrelerin yapıldığı tabaka vardır ki bu hücreler yavaş yavaş cildin üst tabakalarına doğru yolculuk yaparlar ve yaklaşık 14. günde artık canlılıklarını kaybetmeye başlayarak en üstte birikirler ve stratum korneumu (boynuzsu tabaka) oluştururlar. Stratum bazalenin üstünde yer alan tabaka Stratum spinozumdur. Bu iki tabakaya histologlar Stratum germinativum da demektedirler. Normal bir cildin sağlığını sürdürebilmesi için en üstteki ölü hücrelerin sürekli dökülüp yenilenmeleri gerekir. Çünkü dökülüp yenilendikçe yeni deri 'daha temiz' olur. İnsanın cildi kendini yaklaşık her 28 günde bir yeniler. Erkek cildi kadın cildine nazaran daha kalındır ve bu yüzden kendini yenileme süreci daha uzundur.

"deri" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ankara standında telkari işlemeciliği, ipek iğne oyası, ipek kozasından ipek çekimi etkinlikleri, doğal tekstil ürünleri, taş bebek, agat taşı, turşu, yumurta oyma, tuz ürünleri, dokuma, bez, şal, pekmez reçeli, çam kozalağı reçeli, çam kolonyası gibi yöresel ürünler tanıtılarak, deri, tezhip, ebru, hattat, ahşap yakma, heykeltıraş ustalarına da yer verilecek.

Bir deri mağazasında mankenlik yapan 22 yaşındaki Burcu Çağlayan, Fener Mahallesi Akanay Sitesi’nde, sabaha karşı sevgilisi 34 yaşındaki İbrahim T.

Bir deri mağazasında mankenlik yapan Burcu Çağlayan, sabaha karşı Fener Mahallesi, Akanay Sitesi’nde, sevgilisi İbrahim T.

Akşınlık olarak da bilinen abinizm hastalığı, genetik bir bozukluk sonucu renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu veya azlığından gözler, deri, saçlarda etkili oluyor.

Kongenital yolla, solunum yoluyla, alimenter yolla, genital yol ve deri yoluyla bulaşmaktadır” diye konuştu.

Kollu alışım jantlar, çift egzoz çıkışı ve deri kaplama direksiyon, bunun bazı işaretleri.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, jimnastik salonunun 3 metre derinliğinde trambolin, tırmanma halatları ve halkaları, 3 metre derinliğinde sünger havuzu, tramplen, 3 metre uzunluğunda 2 adet deri kaplamalı denge aleti, ahşap jimnastik sıraları ve merdivenleri, 5 katlı atlama kasası ve 20 adet amut barı gibi donatıları ve profesyonel eğitmenleri ile Eskişehirli çocukların sağlıklı biçimde jimnastik yapabilmesi için eğitim çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Kemikler üzerinde aldığımız bazı dokuları ve kemerin hemen altında bulduğumuz deri parçalarını yaş tarihlendirmesi için Miami'deki beta analitik olarak isimlendirilen, uluslararası bir laboratuvara gönderdik.

Türkiye’de meslek standartlarına duyulan ihtiyaç, hem iş yaşamı hem de eğitim çevreleri tarafından uzun yıllar boyunca dile getirildiğini söyleyen Palandöken, “Bizde bu ihtiyaçtan yola çıkarak, öncelikle teşkilatımızın talepleri doğrultusunda Konfederasyonumuzca; Toplumsal ve Kişisel Hizmetler, Metal, Tekstil Hazır Giyim ve Deri, Elektrik ve Elektronik, Ulaştırma Lojistik, Haberleşme ve Turizm Konaklama Yiyecek içecek Hizmetleri, şoför, kuaför, manikür pedikürcü, güzellik uzmanı, anahtarcı (çilingir) pideci, dönerci, köfteci gibi mesleklerde 30 adet Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Infiniti’ye özgü çift dalgalı ön göğüs yapısı, havada asılı duran hafif orta konsol ve dikkat çekici dokularla şekillendirilmiş yarı anilin deri döşemeler bu spor otomobilin kokpitini oldukça farklı ve özel kılıyor.

Misafirperver aydınlık kabin Kabinin davetkâr yapısı, Japon kültürünün misafirperverliğini yansıtırken göğüste ve koltuklarda kullanılan yarı anilin deri malzemenin dokusunda yer verilen geleneksel işçilik, karbon fiber unsurlardaki ince mor renkli lake kaplama ve INFINITI EMERG-E’nin zarif yer döşemeleri dikkat çekiyor.

Altınyazar, “Tekstil sanayinde kullanılan azo anilin boyalar ve pamuklu kıyafetlerde kırışıklığı önlemeye yarayan üre formaldehit reçineler deri için tahriş edici veya allerjik olabiliyor.

Saf anilin deri, boya maddesi kullanılmadan renklendiriliyor, bu da onu açık gözenekli, elastik ve mükemmel dokulu bir hale getiriyor.

Deri alerjileri; atopik dermatit (egzama), ürtiker ve anjiyoödem olarak sınıflandırılabilir.

Arzu Atalan kimyasal peeling öncesi incelenmesi gereken durumları şu şekilde sıraladı: “Aktif enfeksiyon ve açık yaraların olması, aktif uçuk (herpes) virüs enfeksiyonu - Son 3-12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling, yakın zamanda geçirilmiş yüz cerrahisi - Anormal skar oluşumu, keloid hikayesi ve geç yara iyileşmesi öyküsü, radyoterapi öyküsü, fitzpatrick deri tipi IV, V, VI - Salisilik asit peelingi için Aspirin alerjisinin olması, antikoagülan kullanımı, yoğun sigara kullanımı, gebelik / emzirme, yoğun güneş ışığına maruz kalma riski, geçirilmiş cerrahi girişimler (en az 6 ay beklenmelidir) Kimyasal Peeling Seans Süresi ve Seans Sayıları” Atalan, “Seansların tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre ortalama 30-60 dk.