Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Derik
  • özel, isim Mardin iline bağlı ilçelerden biri
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
derik

Birikinti.

Vikipedi
Derik

Derik, Mardin ilinin bir ilçesidir.

"derik" kelimesinin kullanım örnekleri.

Vatandaşlardan Memduh Aksakal ise yaklaşık 20 yıldır Derik zeytini tükettiklerini belirterek, lezzeti daha güzel olduğu için başka zeytin satın almadığını kaydetti.

Derik'e gittiğimiz akşam orada 150 kız çocuğu okulun temel atılış töreninde bulunuyordu.

Derik'te bugün Mehmet Ali Çelik idaresindeki 38 BR 668 plakalı öğrenci servisi, Boyaklı Mahallesi'ndeki kavşakta, Selma Gök'ün kullandığı 47 PD 808 plakalı otomobille çarpışmış, kazada 11'i öğrenci 16 kişi yaralanmıştı.

Derik ilçe merkezinde düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü anma törenine katıldıktan sonra köylerine dönen öğrencileri taşıyan servis minibüsü, Boyaklı mahallesi Sırt mezrasındaki öğrencileri indirdikten sonra İpek Yolu'na çıkarken, Kızıltepe yönünden gelerek Viranşehir yönüne giden otomobil ile çarpıştı.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Derik İlçesi Kaymakamı Hakan Kafkas, Derikli öğrenciler ve birlikte gelen misafirleri Ekşisu Mesire alanında ağırladı.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Derik Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Hakan Kafkas'ın da katılımıyla Ekşisu mesire alanında ağırladı.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki kardeş şehrimiz Mardin'imiz de, medeniyet şehri Mardin'de Derik Kaymakamı Muhammet Safitürk kardeşimizi haince şehit etmişlerdi.

İlçede eski yöntemlerle yetiştirilen ve aralarında ana vatanı Derik olan, başta Halhalı olmak üzere Zonciki, Güleki, Mavi, Kejik, Belloti, Mazi, Gurseki ve Melkabazi gibi zeytin çeşitlerinin hasadı tamamlandı.

Külekçi, projenin, Mardin'in Derik ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün Mardinli çocuklara Trabzon'da maç izletme hayalini gerçekleştirmek amacıyla başlatıldığını anımsatarak, bu kapsamda birçok program düzenlediklerini belirtti.

Kurumlararası voleybol turnuvasında şampiyon olan takıma kupa ve sürpriz hediyelerin verileceğini belirten Derik Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Keren Dip, masa tenisi, satranç ve bilardo turnuvasında dereceye girecek yarışmacılar ise altınla ödüllendireceklerini ifade etti.

Yaz aylarında, hayvanlarını otlatmak amacıyla Yücetepe ve Bahçe köylerinden bölgedeki yüksek rakımlı Yücetepe, Bahçe, Derik ve Kurtuk Yaylalarına çıkan aileler, hava sıcaklıklarının düşmesi üzerine köylerine dönmeye başladı.

İzmir Mardin Derikliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mümtaz Necimoğlu ise Derik zeytininin daha fazla tanınması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Derik ilçesinde PKK'lı teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit düşen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk Özel Ödülü'nü Seval Oral Nurtan aldı.