Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
derz
  • isim, mimarlık Duvar taşlarının veya tuğlalarının harçla doldurulup üzerinden mala çekilerek düzeltilen aralığı

"derz" kelimesinin kullanım örnekleri.

Şuan binaya ait kalan kısımlarda raspalama ve derz dolgu işlemleri yapılıyor.

Binanın iç ve dış cephe yüzeylerinde yeni derz imalatları devam ediyor.

Sağlıklaştırma çalışmaları çerçevesinde, sokakların restorasyonu yapılacak, sıvalı duvarlar temizlenecek, derz yapılacak, cam mekanlar, kepenkler, tenteler değişecek, bina kapıları ile tabelalar değişecek.

Törenin sonunda Vali Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Zihni Şahin, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ilk derz zilini çaldı.

Dış cephede Hamam ve han duvarları tas dokusunu yansıtmak için derz yapıldı.

İlk etapta kral mezarları ayağı kaldırılacak, akabinde ise yine dış sınır duvarlarımızın enjeksiyon keepingi ve derz boşaltımları yapılacak.

Ardından uygun malzeme ve tekniğine uygun olarak derz uygulaması yapıldı.

Belediyeden yapılan açıklamada, köprünün onarım, bakım ve tadilat işleri kapsamında dilatasyon derz profillerinin yenilendiği belirtildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, köprünün onarım, bakım ve tadilat işleri kapsamında dilatasyon derz profillerinin yenileneceği belirtildi.

Taşıt trafiğine kapatılan yolda üst yapı, derz, asfalt, çizgileme yenilemesi yapılacak.

Taşıt trafiğine kapatılan yolda 14 gün boyunca üst yapı, derz, asfalt, çizgileme ve bariyer yenilemesi yapılacağı, bu çalışmaların bayram arifesine kadar yetiştirilmesi için çalışmalara ara verilmeden devam edeceği bildirildi.